REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
4
Ukraina laukia dar galingesnės už HIMARS ginkluotės: pirmieji ledai jau pajudėjo (nuotr. SCANPIX)

JAV prezidento Joe Bideno pirmadienį ištartas „ne“ dėl naikintuvų Ukrainai yra laikinas, sako Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas. Anot jo, tokius „atsisakymo etapus“ Ukrainai reikėjo išgyventi ir su kitais vakarietiškais ginklais, todėl šis pareiškimas neturėtų būti suprantamas kaip galutinis.

4

JAV prezidento Joe Bideno pirmadienį ištartas „ne“ dėl naikintuvų Ukrainai yra laikinas, sako Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas. Anot jo, tokius „atsisakymo etapus“ Ukrainai reikėjo išgyventi ir su kitais vakarietiškais ginklais, todėl šis pareiškimas neturėtų būti suprantamas kaip galutinis.

REKLAMA

Svarbiausi įvykiai:

23:35 | Danilovas: „Rusija ruošiasi maksimaliai eskalacijai“

Ukraina ruošiasi didelei Rusijos eskalacijai, kuri gali prasidėti per artimiausias dvi ar tris savaites, interviu „Sky news“ sako Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas.

Anot jo, ateinantys keli mėnesiai bus lemiami sprendžiant karo eigą.

Jis taip pat paragino Vakarų sąjungininkus siųsti daugiau ginklų.

„Rusija ruošiasi maksimaliai eskalacijai“, – antradienį pareiškė O. Danilovas.

„Ji renka viską, kas įmanoma, vykdo pratybas ir treniruotes“, – įspėjo jis.

O. Danilovas neatmeta galimybės, kad Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas bandys surengti dar vieną puolimą iš šiaurės, pietų ir rytų, kaip tai įvyko 2022 m. vasario 24 d.

REKLAMA
REKLAMA

„Galiu pasakyti, kad neatmetame jokio scenarijaus per artimiausias dvi tris savaites“, – sako jis.

Anot pareigūno, Ukraina ruošiasi visiems įmanomiems scenarijams ir šį kartą yra užsitikrinusi gerokai daugiau paramos iš Vakarų partnerių.

REKLAMA

Vis dėlto, pasak O. Danilovo, kol kas nėra požymių, kad Rusija ką nors planuotų konkrečiai vasario 24 d. – karo metinėms.

„Išgyvenome platų sunkų laikotarpį, tačiau esu įsitikinęs, kad pagrindinės kovos dar tik laukia ir jos įvyks šiais metais, per du tris mėnesius. Tai bus lemiami mėnesiai kare“, – prognozuoja jis.

Būtent todėl ukrainiečiai vis aktyviau prašo, kad partneriai siųstų daugiau ginklų ir kad jie Ukrainą pasiektų kuo greičiau.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar ukrainiečiai prašo naikintuvų.

„Būtų puiku, jei tai būtų reaktyviniai lėktuvai „Typhoon“. F-16 taip pat gerai“, – sako O. Danilovas.

„Bet kokia pagalba būtų naudinga“, – pabrėžia jis.

Ukraina siekia susigrąžinti visas rusų užgrobtas teritorijas.

23:15 | Pranešama apie sprogimus Mariupolyje

Laikinai okupuotame Mariupolyje antradienio vakarą nugriaudėjo bent septyni sprogimai, rašo UNIAN.

Anot miesto mero patarėjo Petro Andriuščenkos, pranešama apie aktyvų rusų priešlėktuvinės gynybos darbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

22:52 | Podoliakas dvejojantiems dėl ginklų Ukrainai: „Karas jau vyksta Europos centre“

Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas paragino Vakarų sąjungininkus teikti daugiau karinės paramos Ukrainai, rašo „The Guardian“.

Kyjivo pareigūnai ragina partnerius siųsti Ukrainai naikintuvus.

Anot M. Podoliako, kai kurie ES lyderiai „mano, kad Ukrainai nereikėtų duoti ginklų, nes karas išplis į Europą“.

Tačiau jis pateikė dvi priežastis, kodėl ginklai Ukrainai turėtų būti tiekiami.

„1. Karas jau vyksta Europos centre ir Rusijos Federacija žudo žmones pačiu antihumaniškiausiu būdu.

REKLAMA

2.Jei Ukraina negaus ginklų, karas išplis į ES, nes Rusijos Federacija nesustabdys (karo – red. past.) plėtimosi“, – „Twitter“ rašo jis.

Šią savaitę JAV, Jungtinė Karalystė ir Lenkija atmetė galimybę siųsti Ukrainai naikintuvų F-16.

Vis dėlto Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas tikina, kad Vakarų atsisakymas siųsti Ukrainai naikintuvų yra laikinas ir turėtų būti suprantamas, kaip atsisakymas tik šiuo konkrečiu metu.

Anot jo, Ukraina yra išgyvenusi tokius „atsisakymo etapus“ su visais vakarietiškais ginklais.

„Iš pradžių buvo „ne“ etapas, kai buvo teikiama bet kokia pagalba. Tai reiškia, kad šiandien „ne“, – įsitikinęs ministras.

REKLAMA

„Taip buvo su HIMARS, taip buvo su 155 mm artilerija, tuo pačiu „Bradley“. Su vokiškais „Leopard“ iš pradžių taip pat buvo „ne“, o dabar turime tankų koaliciją. Todėl tikiu kita „lėktuvų koalicija“, – Prancūzijoje antradienį kalbėjo O. Reznikovas.

22:24 | „The Guardian“: JK prisijungė prie JAV ir sužlugdė Ukrainos viltis dėl naikintuvų

Jungtinė Karalystė (JK) taip pat nesiųs Ukrainai naikintuvų, rašo „The Guardian“.

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė, kad JAV nesiųs Ukrainai naikintuvų F-16. Vėliau antradienį JK taip pat pareiškė, kad vakarietiškų naikintuvų tiekimas Ukrainai nėra tikslingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra sudėtinga įranga. Nemanome, kad praktiška siųsti tuos reaktyvinius lėktuvus į Ukrainą“, – cituojamas JK vyriausybės atstovas.

21:59 | Sunakas: užsitęsusi aklavietė naudinga tik Rusijai

Užsitęsusi aklavietė Rusijos ir Ukrainos konflikte „būtų naudinga tik Rusijai“, pareiškė Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Rishi Sunakas, rašo CNN.

Jis taip pat pridūrė, kad JK galėtų paspartinti paramą Ukrainai, o auganti parama padėtų Ukrainai „pasiekti sėkmę ir maksimaliai išnaudoti galimybę, kai Rusijos pajėgos atsidūrė užnugaryje“.

REKLAMA

21:49 | Lenkija atmeta galimybę siųsti F-16 naikintuvus į Ukrainą

Pranešimai apie tai, kad Lenkija svarstė galimybę Ukrainai siųsti naikintuvus F-16, yra melagingi, pareiškė šalies gynybos ministro pavaduotojas Wojciechas Skurkiewiczius, rašo „Sky news“. Anot jo, Lenkijoje tokių diskusijų nebuvo.

Ukraina jau seniai prašo sąjungininkų stiprinti Ukrainos oro pajėgas.

21:06 | Ukraina: JAV „ne“ dėl naikintuvų Ukrainai yra laikinas, tikime „lėktuvų koalicija“

REKLAMA

JAV atsisakymas siųsti Ukrainai naikintuvų yra laikinas ir turėtų būti suprantamas, kaip atsisakymas tik šiuo konkrečiu metu, sako Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas, rašo „Ukrainska Pravda“.

Anot jo, Ukraina yra išgyvenusi tokius „atsisakymo etapus“ su visais vakarietiškais ginklais.

„Iš pradžių buvo „ne“ etapas, kai buvo teikiama bet kokia pagalba. Tai reiškia, kad šiandien „ne“, – įsitikinęs ministras.

„Taip buvo su HIMARS, taip buvo su 155 mm artilerija, tuo pačiu „Bradley“. Su vokiškais „Leopard“ iš pradžių taip pat buvo „ne“, o dabar turime tankų koaliciją. Todėl tikiu kita „lėktuvų koalicija“, – Prancūzijoje antradienį kalbėjo O. Reznikovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pridūrė, kad tikisi, jog Prancūzija lyderiaus sprendžiant šį klausimą.

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė, kad JAV neplanuoja siųsti naikintuvų F-16 į Ukrainą.

20:50 | JAV: Rusija nesilaiko paskutinės likusios branduolinės ginkluotės kontrolės sutarties

Vis didėjant įtampai dėl karo Ukrainoje, Jungtinės Valstijos antradienį pareiškė, kad Rusija nesilaiko naujosios START sutarties – paskutinės likusios dviejų didžiausių pasaulio branduolinių galybių sutarties dėl branduolinės ginkluotės kontrolės.

REKLAMA

Valstybės departamentas atsakyme į Kongreso pateiktą užklausą supeikė Rusiją dėl sustabdyto karinių objektų inspektavimo ir derybų atšaukimo, tačiau neapkaltino savo Šaltojo karo priešininkės padidinus branduolinių galvučių arsenalą tiek, kad būtų viršytos sutartos ribos.

„Rusija nesilaiko naujojoje START sutartyje nustatyto įpareigojimo sudaryti sąlygas inspektavimo veiklai savo teritorijoje“, – pareiškė Valstybės departamento atstovas spaudai, pabrėžęs, kad Maskvos atsisakymas leisti JAV vykdyti šalies karinių objektų patikrinimus pagal naująją START „kelia grėsmę JAV ir Rusijos branduolinės ginkluotės kontrolės perspektyvoms“.

REKLAMA

„Rusija žino aiškų kelią, kaip vėl užtikrinti visapusišką atitiktį [START sutarčiai]. Rusijai tereikia leisti vykdyti inspektavimo veiklą savo teritorijoje, kaip ji tai darė daug metų pagal naująją START sutartį, ir susitikti Dvišalės konsultacinės komisijos posėdyje“, – pažymėjo atstovas, turėjęs omenyje pagal sutartį vykstančias oficialias derybas.

„Rusijos inspektoriams niekas netrukdo vykti į Jungtines Valstijas ir vykdyti patikrinimus“, – pridūrė atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

Maskva rugpjūčio pradžioje paskelbė stabdanti JAV vykdomus jos karinių objektų patikrinimus pagal naująją START, teigdama, kad tokią reakciją išprovokavo amerikiečių sudaromos kliūtys tokius patikrinimus atlikti Rusijai.

Be to, Rusija neribotam laikui atidėjo derybas pagal naująją START, kurios turėjo prasidėti Kaire lapkričio 29 dieną, apkaltinusi Jungtines Valstijas „toksiškumu ir priešiškumu“.

Pagal naująją START, kurią 2010 metais pasirašė tuometinis JAV prezidentas Barackas Obama, abiejų šalių arsenalai apriboti iki ne daugiau kaip 1 550 dislokuotų strateginių branduolinių kovinių galvučių kiekvienai, tai yra beveik 30 proc. mažiau už ankstesnę 2002 metais nustatytą ribą.

Be to, iki 800 ribojamas paleidimo įrenginių ir sunkiųjų bombonešių skaičius.

20:25 | Ukrainos premjeras: Kyjive penktadienį įvyks ES ir Ukrainos viršūnių susitikimas

Karo draskomos Ukrainos ministras pirmininkas antradienį pranešė, kad penktadienį Kyjive įvyks Ukrainos ir Europos Sąjungos (ES) aukščiausiojo lygio susitikimas.

„Vasario 3-ąją Kyjive įvyks Ukrainos ir ES aukščiausiojo lygio susitikimas“, – vyriausybės posėdyje pareiškė Denysas Šmyhalis, pavadinęs šį susitikimą „nepaprastai svarbiu“ Kyjivo siekiui įstoti į Europos bloką.

REKLAMA

„Tai, kad šis aukščiausiojo lygio susitikimas įvyks Kyjive, yra galingas ženklas ir partneriams, ir priešams“, – pareiškė pareigūnas, kurio šalis jau beveik metus kovoja su Rusijos agresija.

19:34 | Ukrainiečiai: Donecke tarp okupantų plinta itin pavojingos infekcijos

Laikinai okupuotame Ukrainos rytuose esančiame Donecke tarp okupantų ėmė plisti itin pavojingos infekcijos, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas, rašo UNIAN.

Ukrainiečiai mano, kad tokia situacija galėjo susiklostyti dėl sanitarinių normų nesilaikymo.

„Donecke gerokai padaugėjo susirgimų ypač pavojingomis infekcijomis tarp Rusijos okupacinių pajėgų karių ir vadinamųjų „Wagner“ samdinių, o tai gali būti susiję su normalių sanitarinių ir higieninių sąlygų nebuvimu priešo dalinių dislokacijos vietoje“, – cituojamas generalinio štabo pranešimas.

Nepatikslinama, apie kokias ligas kalbama.

19:21 | Lukašenka: Baltarusija yra pasirengusi suteikti daugiau pagalbos Rusijai Ukrainoje

Autoritarinis Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad jo šalis yra pasirengusi suteikti daugiau pagalbos Rusijai kare prieš Ukrainą, rašo „The Guardian“.

A. Lukašenka pabrėžė, kad Rusijai šiuo metu nereikia „jokios pagalbos“, tačiau tikino esąs įsipareigojęs didinti paramą Maskvai.

REKLAMA

„Jei mūsų broliams rusams reikia pagalbos, mes visada esame pasirengę ją suteikti“, – pareiškė jis.

Vis dėlto Baltarusijos lyderis nepatikslino, ką turi omenyje ir kaip tokia pagalba atrodytų.

A. Lukašenka, artimas Rusijos režimo lyderio Vladimiro Putino sąjungininkas, šią savaitę lankėsi Zimbabvėje, kad sutvirtintų abiejų šalių ekonominius ir politinius ryšius.

Abi šalys glaudžiai bendradarbiauja, ypač žemės ūkio srityje. A. Lukašenka antradienį pasiūlė Zimbabvei daugiau traktorių, kombainų ir sunkvežimių. Zimbabvė nėra viešai pasmerkusi Rusijos už įsiveržimą į Ukrainą.

Baltarusija nuo pat karo pradžios atvirai remia rusų invaziją į Ukrainą. Baltarusijos teritorija ne kartą buvo naudota rusų kariams į Ukrainą įvesti ar šalį atakuoti.

Šį mėnesį Rusija ir Baltarusija surengė bendras karines pratybas Baltarusijos teritorijoje.

18:57 | JAV turėtų paskelbti apie tolimesnę pagalbą Ukrainai

JAV netrukus paskelbs apie tolimesnę pagalbą Ukrainai, pranešė Baltųjų rūmų atstovė spaudai Olivija Dalton, rašo CNN.

„Tikiuosi, kad netrukus paskelbsime apie didesnę saugumo pagalbą“, – cituojama ji.

Paklausta, ar JAV siųs Ukrainai naikintuvus F-16, O. Dalton pakartojo pirmadienį Joe Bideno išsakytus komentarus ir atkreipė dėmesį į iki šiol suteiktą milijardinę pagalbą.

REKLAMA

Pirmadienį J. Bidenas pareiškė, kad JAV nesiųs F-16 į Ukrainą.

Anot Baltųjų rūmų atstovės, JAV toliau palaiko nuolatinį ryšį su Ukrainos pareigūnais ir kalbasi apie ukrainiečių poreikius.

18:47 | Budanovas: šiuo metu Ukrainoje kariauja apie 326 tūkst. rusų

Šiuo metu Ukrainoje kariauja apie 326 tūkst. Rusijos karių, pareiškė Ukrainos žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas. Apie tai jis kalbėjo interviu „The Washington Post“, rašo Sky news“.

Pernai metų pabaigoje Rusija mobilizavo apie 300 tūkst. rezervistų.

18:18 | Kovos dėl Bachmuto: ukrainiečiai skelbia per dieną likvidavę šimtus rusų

Ukrainos rytuose esantis Bachmutas išlieka viena pagrindinių Rusijos atakų krypčių, sako Ukrainos rytų pajėgų atstovas Serhijus Čerevatijus, rašo CNN.

„Bachmutas tebėra viena pagrindinių priešo puolimo krypčių – jie 197 kartus pataikė į mūsų pozicijas ten iš patrankų ir raketinės artilerijos, įvyko 42 koviniai susidūrimai. Per pastarąją parą priešas patyrė didelių personalo nuostolių: žuvo 277 priešai, 258 buvo sužeisti“, – cituojamas S. Čerevatijus.

Anot jo, rusams kol kas nepavyko atkirsti kelio į Bachmutą.

„Jiems nepavyko ir daroma viskas, kad jie negalėtų blokuoti mūsų dalinių judėjimo. Visa reikalinga amunicija, įranga, maistas visa kita, ko reikia mūsų pajėgoms, tiekiama į Bachmutą“, – tikina Ukrainos pajėgų atstovas.

REKLAMA

17:58 | Vakarų pareigūnas: karo Ukrainoje metu abejose pusėse žuvo apie 200 tūkst. karių

Karo Ukrainoje metu abejose pusėse žuvo apie 200 tūkst. karių, „The Guardian“ pareiškė vienas Vakarų pareigūnas. Anot jo, sužeistųjų skaičius yra panašus.

Pareigūno vertinimu, daugiau nuostolių patyrė Rusija, mat rusai dalyvavo puolime.

Ukrainos antradienio duomenimis, nuo karo pradžios Ukrainoje žuvo 127 500 rusų.

17:49 | Bidenas žada aptarti su Zelenskiu Ukrainos prašymus dėl ginklų

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį sakė, kad su Ukrainos lyderiu Volodymyru Zelenskiu aptars naujausius Kyjivo prašymus dėl pažangios ginkluotės gynybai nuo Rusijos.

„Ketiname kalbėtis“, – sakė J. Bidenas žurnalistams kitą rytą po to, kai Baltuosiuose rūmuose pareiškė nepritariąs naikintuvų F-16 siuntimui į Ukrainą.

17:14 | Prancūzija Ukrainai perduos dar 12 savaeigių haubicų „Caesar“

Prancūzija Ukrainai perduos dar 12 savaeigių haubicų „Caesar“, antradienį pranešė prancūzų gynybos ministras.

Apie tai Sebastienas Lecornu paskelbė po susitikimo su ukrainiečių kolega Oleksijumi Reznikovu Paryžiuje.

16:51 | Rusijos olimpinio komiteto vadovas sako, kad rusams turi būti leista dalyvauti varžybose

Rusijos olimpinio komiteto vadovas antradienį pareiškė, kad Rusijai atstovaujantiems sportininkams neturi būti taikomos kitokios sąlygos nei kitų šalių atletams, plečiantis ginčui dėl jų dalyvavimo 2024 metų Paryžiaus žaidynėse.

REKLAMA

„Rusai turi dalyvauti lygiai tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir visi kiti sportininkai. Bet kokios papildomos sąlygos ar kriterijai yra nepageidaujami, ypač tie, kurie turi politinį atspalvį, o tai olimpiniam judėjimui visiškai nepriimtina“, – sakė Stanislavas Pozdniakovas, kurį cituoja Rusijos naujienų agentūros.

Praėjusią savaitę Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) pareiškė, kad svarsto galimybę rusams dalyvauti kitų metų vasaros žaidynėse, tikėtina, kaip neutraliems sportininkams, o ne po savo šalies vėliava.

Rusija ir jos sąjungininkė Baltarusija, kuri leido, kad jos teritorija taptų puolimo placdarmu, nuo Rusijos pajėgų įsiveržimo į Ukrainą praėjusių metų vasarį buvo nušalintos nuo daugumos olimpinių sporto šakų.

Pastarasis TOK pareiškimas iš karto sulaukė Kyjivo reakcijos o Ukrainos prezidento patarėjas pavadino komitetą „karo kurstytoju“.

Ukraina pagrasino boikotuoti Paryžiaus žaidynes, jei jose bus leista dalyvauti rusams.

S. Pozdniakovas teigė, kad jo organizacija palankiai vertina TOK pastangas leisti Rusijos sportininkams dalyvauti varžybose.

„Tačiau dėl papildomų sąlygų mes griežtai nesutinkame. Olimpinėje chartijoje teigiama, kad visi sportininkai turi dalyvauti vienodomis sąlygomis“, – pridūrė jis.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad Rusijos dalyvavimas Paryžiaus olimpinėse žaidynėse prilygtų parodymui, kad „teroras neva gali būti kažkas priimtino“.

REKLAMA

Praėjusią savaitę V. Zelenskis taip pat sakė, kad pakvietė TOK prezidentą Thomas Bachą (Tomą Bachą) apsilankyti fronto mieste Bachmute, „kad jis pats įsitikintų, jog neutralumo nėra“.

16:30 | Kyrylenko: Bachmutas tampa visiškais griuvėsiais

Rusijos pajėgos rytų Ukrainoje esantį Bachmutą verčia „visiškais griuvėsiais“, pareiškė Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenko, rašo CNN.

Antradienį rusai vėl atakavo miestą, pranešama, kad per pastarąsias valandas žuvo du žmonės, tarp jų ir nepilnametis. Dar penki civiliai buvo sužeisti.

„Rusai lygina Bachmutą su žeme, žudo visus, kuriuos gali pasiekti. Kruopščiai fiksuojame visus karo nusikaltimus. Jie už viską atsakys!“ – cituojamas P. Kyrylenko.

Anot Ukrainos generalinės prokuratūros spaudos tarnybos, antradienį rusų smūgiai nužudė vyrą ir dvylikametį berniuką, rašo „Ukrinform“. Rusai apšaudė gyvenamąjį Bachmuto rajoną.

Sužeistiesiems teikiama medicininė pagalba.

Atakos metu taip pat apgadinti parduotuvių, vaistinių pastatai ir kiti statiniai.

16:10 | Ukraina sako gausianti iš Vakarų 120–140 sunkiųjų tankų

Ukraina antradienį pareiškė, kad tikisi gauti iki 140 sunkiųjų tankų po to, kai Vakarų sąjungininkės anksčiau šį mėnesį, po kelias savaites trukusių svarstymų, sutiko aprūpinti Kyjivą galinga ginkluote.

REKLAMA

„Ukrainos ginkluotosios pajėgos gaus 120–140 modernių vakarietiškų tankų“, – sakė užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba, nenurodydamas terminų ir apibūdindamas šį skaičių kaip „pirmąją paramos bangą“.

15:49 | Rusija teigia užėmusi kaimą į šiaurę nuo Bachmuto

Rusijos kariuomenė antradienį paskelbė užėmusi Blahodatnės kaimą, esantį į šiaurę nuo Ukrainos rytinio Bachmuto miesto, tapusio įnirtingų kovų epicentru.

Gynybos ministerijos pareiškime, pavartojant Maskvos terminą Ukrainos rytinei Donecko sričiai, sakoma, kad rusų pajėgos „sėkmingais puolamaisiais veiksmais išvadavo Donecko liaudies respublikos Blahodatnės gyvenvietę“.

Kyjivas kol kas nepaskelbė jokio komentaro.

Blahodatnė yra netoli druskos kasyklų miesto Soledaro, kurį neseniai užėmė rusų pajėgos, prie kelio į Bachmutą.

Rusija jau daug mėnesių siekia užimti Bachmutą; dėl šio miesto vyksta vienos įnirtingiausių pernai vasarį Vladimiro Putino pradėto karo kovų.

Savaitgalį Rusijos privati karinė samdinių bendrovė „Wagner“ paskelbė, kad jos junginiai kontroliuoja Blahodatnę, bet Kyjivas tuo metu tai paneigė, nurodydamas, kad ukrainiečių kariai atrėmė rusų atakas.

15:24 | Ukrainos žvalgybos vadas pateikė savo 2023 metų įžvalgas

Interviu „The Washington Post“ Ukrainos žvalgybos vadas pažymėjo, kad Ukraina „turi padaryti viską, kad iki vasaros Krymas grįžtų namo“. Jis kategoriškai nesutiko su įsitikinimu, kad Krymo susigrąžinimas gali išprovokuoti branduolinio ginklo panaudojimą.

„Tai neteisybė. Ir Krymas grįš pas mus. Aš jums dar daugiau pasakysiu: viskas prasidėjo 2014-aisiais Kryme, ten viskas ir baigsis. Tai gąsdinimo taktika. Rusija – šalis, iš kurios galima tikėtis daug ko, bet ne atviro idiotizmo. Atleiskite, tačiau to nebus. Branduolinis smūgis nulemtų ne tik Rusijos pralaimėjimą, tačiau ir griūtį. Ir jie tai puikiai supranta“, – aiškino jis.

Jis taip pat pareiškė, kad „menkai tikėtina“ vertina galimo pakartotino Rusijos puolimo iš Baltarusijos tikimybę. Jo teigimu, Rusija paprasčiausiai ir toliau bando nukreipti Ukrainos pajėgų dėmesį.

Paklaustas, kokia būtų šių metų prognozė, K. Budanovas atsakė: „Kas toliau? Ukrainos pergalė. Aš nepasakysiu nieko naujo“.

K. Gubanovo kai kurios prognozės šiame kare jau yra pasitvirtinusios, rašoma UNIAN. Pavyzdžiui jis spalio pabaigoje pareiškė, kad Chersono deokupacijos operacija bus baigta iki lapkričio pabaigos.Spalio 1-ąją jis prognozavo, kad žiemą karas nurims, o pavasarį Ukraina išlaisvins savo teritorijas. Lapkričio pabaigoje K. Budanovas pareiškė, kad artėja lemiamas karo etapas. Gruodį jis taip pat akcentavo, kad Krymą susigrąžinti pavyks keliomis priemonėmis vienu metu – ir karinėmis, ir diplomatinėmis.

13:13 | Peskovas Nausėdą pavadino „turinčiu ekstremistinių polinkių“

Rusijos prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas skundėsi aršia Lenkijos ir Baltijos šalių lyderių pozicija Rusijos klausimu ir aiškino, kad „jos provokuoja konfrontacijos su Rusija augimą, nesusimąstydamos apie pasekmes“.

12:26 | Ukrainos karinės oro pajėgos: saugumui užtikrinti reikia iki 200 naikintuvų

Ukrainos kariuomenės Karinių oro pajėgų atstovas Jurijus Ignatas prancūzų televizijai „La Chaine“ ir ukrainiečių „Ukrainska Pravda“ tvirtino, kad šaliai reikia didelio skaičiaus naikintuvų ne tik karo metu, bet ir esant taikiam laikotarpiui.

Ukrainos karinių oro pajėgų atstovo teigimu, Ukraina yra didelė šalis, todėl aviacijos suteikiama apsauga yra būtina bet kuriuo metu. Jis taip pat pažymėjo, kad Rusijos okupacinių pajėgų naudojama aviacija okupuotose teritorijose, Rusijos ir Baltarusijos aerodromuose šiuo metu 5-6 kartus viršija ukrainiečių turimas pajėgas.

„Maža to, mes atsiliekame technologijų prasme, todėl poreikis yra didžiulis. Būtina sukurti iki 5 taktinės aviacijos brigadų iš vieno tipo vakariečių technologijų daugiafunkcių lėktuvų. Koks tai bus tipas, šiuo metu yra sprendžiama“, – cituojamas jis „Pravda“.

Jis taip pat pažymėjo suprantantis, kad „Ukrainai niekas neduos visko ir iškart, tačiau perėjimas prie Vakarų technologijų yra neišvengiamas ir būtinas“. J. Ignato teigimu, iš pradžių reikės parengti pilotus, suformuoti aviacines brigadas.

10:50 | Ukraina sureagavo į Kroatijos prezidento pasisakymą: „Nepriimtina“

Ukrainos užsienio reikalų ministerija antradienį sukritikavo Kroatijos prezidento Zorano Milanovičiaus pasisakymą, kad Krymas niekada negrįš į Ukrainos sudėtį. Ministeriją prezidento komentarą apibūdino kaip „nepriimtiną“.

10:43 | Reznikovas susitiks su Macronu

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas vyksta į susitikimą su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu. Pagrindinė susitikimo tema – naikintuvų F-16 perdavimas, skelbia „Reuters“.

10:42 | Ukraina smogė vieno Rusijos pulko būstinėje

Ukrainos kariai smogė vienos Rusijos pulko būstinei, rašo UNIAN. Kaip skelbia  Ukrainos pajėgų karininkas Anatolijus Štefanas „Štirlicas“, 18-osios gvardijos motorizuotųjų šaulių divizijos pulko, atvykusio iš Rusijos Federacijos Kaliningrado srities, štabas buvo sunaikintas, okupantų nuostoliai siekia 70–200 žmonių.

10:02 | Britų žvalgyba: Rusija koncentruos puolimą šalia Pavlivkos ir Vuhledaro

Kaip skelbia britų žvalgyba, Rusijos pajėgos ketina koncentruoti puolimą aplink Pavlivką ir Vuhledarą, kurie yra apie 50 kilometrų į pietvakarius nuo Donecko. Taip, anot britų, rusai stengiasi atitraukti Ukrainos pajėgas iš Bachmuto.

09:52 | Baltarusijoje – nauji bendri kariniai mokymai

Baltarusijoje prasideda nauji bendri kariniai mokymai su Rusija. Baltarusijos Respublikos gynybos ministerija pranešė, kad šią savaitę Baltarusijos ir Rusijos kariškiai treniruosis „priimdami sprendimus, siekdami užtikrinti Sąjungos valstybės karinį saugumą“.

09:47 | Norvegijos „Leopardai“ – kovo pabaigoje

Norvegija greičiausiai kovo pabaigoje į Ukrainą išsiųs Vokietijoje pagamintus kovinius tankus „Leopard 2“, interviu AFP teigė šalies gynybos ministras Bjorna Arildas Gramas. Oslas dar nepaskelbė, kiek į Ukrainą siųs iš savo turimų 36 „Leopard 2“ tankų.

09:30 | Putinas sakys kalbą Dūmoje 

UNIAN skelbia, kad Rusijos lyderis Vladimiras Putinas ketina sakyti kalbą Rusijos Dūmoje karo Ukrainoje metinių išvakarėse. Skelbiama, kad V. Putinas į parlamentarus kreipsis vasario 20 d. arba vasario 21 d.

09:22 | Kroatijos prezidentas sukritikavo Vakarus dėl tankų tiekimo

NATO narės Kroatijos prezidentas Zoranas Milanovičius sukritikavo Vakarų valstybes, kad šios siunčia į Ukrainą tankus ir kitą ginkluotę. Jo teigimu, tai tik pratęs karą. Kalbėdamas su žurnalistais Kroatijos prezidentas tikino, kad beprotiška manyti, kad Rusiją įmanoma nugalėti konvenciniame kare, skelbia „The Guardian“.

„Aš prieš letalinių ginklų siuntimą ten. Tai tik prailgins karą. Koks yra tikslas? Rusijos disintegracija, valdžios pasikeitimas. Kalbama ir apie Rusijos nugalėjimą. Tai beprotybė“, – sakė Z. Milanovičius.

Kroatijos prezidentas atvirai pasisako prieš Švedijos ir Suomijos narystę NATO, taip pat prieštarauja Ukrainos karių mokymui Kroatijoje. Pirmadienį jis taip pat pareiškė, kad nemano, jog Krymas kada nors priklausys Ukrainai.

08:55 | Pirmoji „tankų žudikų“ siunta – jau pakeliui į Ukrainą

JAV perduoda Ukrainai daugiau nei 60 pėstininkų karo mašinų „M2 Bradley“ (M2A2 ODS modifikacijos).

Jungtinės Valstijos ukrainiečiams tiekia „Bradley“, kurie paprastai būna ginkluoti 25 mm automatine patranka, 7,62 mm kulkosvaidžiu ir prieštankinėmis raketomis.

Nors siunčiamos šarvuotosios transporto priemonės nėra tankai, „Bradley“ suteikia „tokią ugnies galią ir apsišarvavimą, kurie suteiks pranašumų mūšio lauke“, sakė Pentagono atstovas spaudai generolas Patas Ryderis.

„Tai ne tankas, bet tai tankų žudikas, – žurnalistams sakė jis. – Esame įsitikinę, kad tai padės jiems mūšio lauke.“

08:42 | J. Bidenas planuoja vizitą Lenkijoje, bet data dar nepaskirta

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį sakė, kad ketina apsilankyti Lenkijoje, kuri yra labai svarbi beveik metus trunkančioms didžiulėms Vakarų pastangoms paremti Rusijos užpultą Ukrainą.

„Ketinu vykti į Lenkiją. Tačiau nežinau, kada“, – sakė jis žurnalistams, paklaustas apie vizitą.

08:10 | Rusijos tikslai peržengia Ukrainos ribas, turime būti pasiruošę – vienas iš NATO vadovų

NATO turi būti pasirengusi tiesioginei konfrontacija su Rusija, nes agresorė strateginiai tikslai išeina už Ukrainos ribų, savaitgalį pareiškė NATO karinio komiteto pirmininkas, admirolas Robas Baueris. Jo teigimu, prioritetinė aljanso veikla turėtų būti ginkluotės atnaujinimas.

Robas Baueris pažymėjo, kad Rusija siekia „grįžti į senosios Sovietų Sąjungos“ ribas ir ne pirmus metus ateina į kažkurią iš valstybių su ginklu. Todėl „NATO turėtų būti pasiruošusi“.

07:23 | Numatomas dar vienam didžiulis Rusijos puolimas – ekspertų prognozė

NATO generalinis sekretorius pirmadienį pareiškė, kad nėra jokių požymių, kad Rusija ruoštųsi taikos deryboms, o Rusijos prezidentas V. Putinas laikosi maksimalių savo tikslų Ukrainoje.

J. Stoltenbergas pažymėjo, kad Rusija mobilizacijos daugiau nei 200 tūkst. žmonių ir suaktyvino ginkluotės bei amunicijos gamybą, o taip pat importuoja trūkstamą karinį inventorių iš Irano ir Šiaurės Korėjos.

Ukrainos kariuomenės atstovo Ivano Tymočkos teigimu, Rusijos pajėgos stiprinasi Donbaso kryptimi, o Ukraina laukia puolimo. Jis taip pat pažymėjo, kad Rusijos pajėgoms teks pradėti puolimą dėl augančio vidinio spaudimo.

Rusijos karo korespondentai taip pat nurodo, kad informacinėje erdvėje šalyje sudaromos sąlygos naujam puolimui.

Karo tyrimų instituto ekspertų teigimu, J. Stoltenbergo ir I. Tymočkos pareiškimai patvirtina prognozes, kad Rusijos pajėgos kuria sąlygas puolimui Luhansko srityje jau artimiausiais mėnesiais.

07:22 | J. Bidenas nesutinka siųsti JAV naikintuvų F-16 į Ukrainą

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė, kad nesiųs naikintuvų F-16 į Ukrainą, kurie padėtų jai kovoti su Rusijos okupantais, tačiau sakė, kad aplankys itin svarbią sąjungininkę Lenkiją.

„Ne“, – atsakė jis, žurnalistų Baltuosiuose rūmuose paklaustas, ar pritaria reaktyvinių lėktuvų, kurie, kaip teigė Ukrainos vadovai, yra naujausių jų pageidavimų dėl ginklų sąrašo viršuje, siuntimui.

Šį mėnesį Vakarų šalys po ilgų diskusijų pagaliau susitarė siųsti Ukrainai modernius NATO standartą atitinkančius tankus – vieną galingiausių įprastinės kariuomenės ginklų.

Paramos atnaujinimas Kyjivui suteikė vilties, kad netrukus jis pradės gauti karo lėktuvų F-16, kad sustiprintų savo nusilpusias oro pajėgas, tačiau šis klausimas Vakaruose tebėra labai diskutuotinas.

Artėjant pirmosioms Rusijos invazijos Ukrainoje metinėms vasario 24 dieną vis dažniau tikimasi, kad J. Bidenas galėtų vykti į Europą ir taip išreikšti paramą Ukrainą remiančiam aljansui. Lenkija, kaip logistikos centras, ginklų tiekėja ir pagrindinė JAV sąjungininkė Rytų Europoje, yra šių pastangų pagrindas.

„Ketinu vykti į Lenkiją. Tačiau nežinau, kada“, – sakė jis žurnalistams, paklaustas apie vizitą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų