tv3.lt sokiu laida tango manai

tv3.lt sokiu laida tango manai

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija vargu ar sugebės surengti naują plataus masto puolimą prieš Ukrainą, sako karinis ir politinis apžvalgininkas Aleksandras Kovalenko. Anot jo, per mėnesį rusams reikia mažiausiai 50 tūkst. karių, o rudeninės mobilizacijos resursus Rusija jau išnaudojo.

Rusija vargu ar sugebės surengti naują plataus masto puolimą prieš Ukrainą, sako karinis ir politinis apžvalgininkas Aleksandras Kovalenko. Anot jo, per mėnesį rusams reikia mažiausiai 50 tūkst. karių, o rudeninės mobilizacijos resursus Rusija jau išnaudojo.

REKLAMA

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

23:53 | Zelenskis: šiais metais reikia nutraukti Rusijos agresiją

Šiais metais reikia nutraukti Rusijos agresiją, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Šiandien mūsų diplomatinis maratonas davė naujų ir svarių rezultatų. Prancūzija pradeda teikti naują gynybos paramą Ukrainai. Dėkoju Prezidentui Macronui už šią lyderystę. Gausime daugiau šarvuočių, Prancūzijoje pagamintų lengvųjų tankų“, – trečiadienį kreipdamasis į ukrainiečius sakė V. Zelenskis.

Anot jo, Prancūzijos sprendimas yra aiškus signalas kitiems Ukrainos partneriams nenustoti remti Ukrainos.

„Tai labai svarbu, kad būtų atkurtas visų ukrainiečių saugumas ir visų europiečių ramybė. Būtent prieš naująjį Rammstein toks signalas yra labai svarbus. Būtina nutraukti Rusijos agresiją dar šiais metais ir neatidėlioti jokių gynybos galimybių, kurios gali paspartinti teroristinės valstybės pralaimėjimą“, – pabrėžė jis.

REKLAMA

23:27 | Sugriauta 60 proc. Bachmuto

Dėl kovų buvo sugriauta daugiau nei pusė Ukrainos rytuose esančio Bachmuto, sako Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenko.

REKLAMA

„Kad ir kokius bandymus patekti į miestą priešas daro, jam nepavyksta pasistūmėti į priekį. Kad ir kaip jie būtų pasistūmėję į priekį, jie buvo išstumti atgal į ankstesnes pozicijas, už miesto ribų“, – CNN cituoja jį.

„Tiesą sakant, dabar jie yra plokščioje nuniokotoje teritorijoje, o tai taip pat prisideda prie didžiulių jų personalo nuostolių“, – pastebi P. Kyrylenko.

Bachmutas šiuo metu yra laikomas karščiausiu fronto tašku.

22:59 | Bachmute žuvo dvi moterys

Rusams trečiadienį apšaudžius Bachmutą žuvo dvi moterys, rašo UNIAN.

Bachmutas yra vadinamas karščiausiu fronto tašku, šis miestas yra rytinėje Ukrainos dalyje.

22:43 | Danilovas įspėja: vasarį Rusija gali eskaluoti padėtį

Rusija šių metų vasarį ruošiasi eskaluoti padėtį fronte, sako Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas, rašo UNIAN.

REKLAMA

„Vasario mėnuo jiems bus labai svarbus“, – pabrėžia jis.

„Jie tikisi tam tikro pasunkėjimo, jie ruošiasi. Yra daug ženklų, pavyzdžiui, matome, kad Kozakas (Rusijos prezidento administracijos vadovo pavaduotojas) tapo aktyvesnis. Jis rengia susitikimus su Europos veikėjais, kad priverstų mus pasirašyti tam tikrus „taikos“ susitarimus. Daugybė ženklų suteikia mums pagrindo teigti, kad vasario mėn. jie gali dar kartą pabandyti išspręsti šį klausimą“, – komentuoja O. Danilovas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, šių metų vasarį vyks tam tikri renginiai, pavyzdžiui, Miuncheno konferencija, susitikimai Niujorke.

Be to, vasario gale sueis lygiai metai nuo karo pradžios.

O. Danilovo vertinimu, artimiausiu metu Rusijoje gali būti surengta dar viena mobilizacijos banga.

„Mobilizacija Rusijoje yra labai tikėtina. Manome, kad ši tikimybė yra didesnė nei 50 proc.“ – teigia jis.

21:57 | Ekspertas abejoja Rusijos galimybėmis surengti naują plataus masto puolimą

Karinis ir politinis apžvalgininkas Aleksandras Kovalenko abejoja Rusijos galimybėmis surengti naują puolimą Ukrainoje, rašo UNIAN.

REKLAMA

„Iki Naujųjų metų Rusijos kariuomenė praktiškai išeikvojo savo rudeninės mobilizacijos išteklius, nes kiekvienas kovinį pajėgumą praradęs dalinys turi būti kompensuotas. Kyla klausimas, kada mobilizacijos ištekliai taps lygūs nuliui? Sprendžiant iš spartėjančio aukų skaičiaus, vasario pabaigoje kovo pradžioje Rusijos pajėgose praktiškai nebeliks rugsėjo mėnesio biomasės. Kitaip tariant, sausio ir vasario mėnesiais jie turės kompensuoti šiuos būsimus nuostolius arba bent 50 tūkst. per mėnesį“, – cituojamas ekspertas.

REKLAMA

Anot jo, 50 tūkst. per mėnesį yra minimalus reikalingas karių kiekis Rusijai, nes maždaug tiek karių Rusija praranda per mėnesį. Tikėtina, kad omenyje ekspertas turi ir žūvančius, ir sužeidžiamus rusus.

Todėl norėdama surengti naują plataus masto puolimą, į Ukrainą Rusija turėtų pasiųsti apie 150–200 tūkst. karių per mėnesį, teigia A. Kovalenko.

21:29 | Budanovas: prie Bachmuto yra daugybė rusų kūnų

Donbase yra daugybė atviruose laukuose paliktų rusų karių kūnų, sako Ukrainos karinės žvalgybos vadovas Kyrylo Bodanovas. Anot jo, savo karių lavonus Rusijos pajėgos naudoja kaip priedangą.

REKLAMA
REKLAMA

Apie tai K. Budanovas kalbėjo interviu „ABC News“, rašo UNIAN.

Ukrainos žvalgų vadas pasakoja dar gruodžio pabaigoje vykęs į karščiausiu fronto tašku vadinamą Bachmutą. Ten pamatyti vaizdai sukrėtė, teigia jis.

„Kareiviai man parodė vietovę, kurioje kaip filmuose sukrauti lavonai... Šimtai lavonų tiesiog pūva atvirame lauke, vietomis jie sukrauti ant kitų lavonų kaip improvizuotos sienos, o rusų kariai, žygiuodami į šį lauką, naudoja šiuos lavonus kaip priedangą, kaip skydą... Tačiau tai neveikia. Iš tikrųjų ten yra lavonų laukai“, – prisimena K. Budanovas.

REKLAMA

Ukrainos skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija prarado 108 910 savo karių, daugybė jų buvo sužeista.

Rusai taip pat jau prarado bent 3 038 tankus, 6 106 šarvuočius, 283 lėktuvus, 270 sraigtasparnių, 1 842 dronus, 16 laivų ir daugybę kitos technikos.

Plataus masto karą prieš Ukrainą Rusija pradėjo vasario 24-ąją. Kremlius savo kruviną agresiją Ukrainoje atsisako vadinti tikruoju vardu ir nuo pat karo pradžios teigia, kad vykdo „specialiąją karinę operaciją“, kurios tikslas, be kita ko, yra „denacifikuoti“ ir „demilitarizuoti“ Ukrainą.

REKLAMA

Rusų kariuomenė nuo pat karo pradžios taikosi ne tik į karinę, bet ir į civilinę infrastruktūrą, dėl rusų agresijos žuvo ar namų neteko daugybė ukrainiečių.

Reaguodamos į Rusijos agresiją Vakarų šalys nutraukia bendradarbiavimą su Rusija ir įveda jai sankcijas.

20:41 | Macronas žada Zelenskiui perduoti Ukrainai lengvųjų tankų

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ukrainiečių lyderiui Volodymyrui Zelenskiui trečiadienį pareiškė, kad jo šalis perduos Ukrainai Prancūzijoje pagamintų lengvųjų tankų, siekdama padėti atremti Rusijos invaziją, pranešė Prancūzijos prezidentūra.

REKLAMA
REKLAMA

„Prezidentas norėjo padidinti ... pagalbą“ Ukrainai „ir sutiko pristatyti lengvųjų tankų AMX-10 RC“, pareiškė Prancūzijos prezidento patarėjas po dviejų lyderių pokalbio telefonu.

„Tai bus pirmas kartas, kai Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms bus patiekta Vakaruose sukurtų tankų.“

Kiek bus perduota tankų, kurie eksploatuojami nuo 9-ojo dešimtmečio, ar kada jie bus pristatyti, kol kas nežinoma.

Prancūzijos gynybos ministerija pareiškė, kad šalių gynybos ministrai netrukus aptars šiuos klausimus.

REKLAMA

Pasak patarėjo, tankai AMX-10 RC yra labai lengvi ir ratuoti, taigi „labai mobilūs“ – „galbūt seni, bet veiksmingi“.

V. Zelenskis socialiniame tinkle „Twitter“ parašė padėkojęs E. Macronui „už sprendimą perduoti“ Ukrainai „lengvųjų tankų“.

Paryžius Ukrainai jau yra perdavęs raketų paleidimo įrenginių, oro gynybos raketų sistemų, prieštankinių ir priešlėktuvinių raketų, taip pat šarvuočių.

20:11 | Lenkija iš Jungtinių Valstijų perka 116 tankų „Abrams“

Lenkijos vyriausybė trečiadienį pasirašė sutartį, pagal kurią iš Jungtinių Valstijų įsigis 116 tankų „Abrams“, siekdama sustiprinti savo kariuomenę tuo metu, kai kaimyninėje Ukrainoje siaučia karas.

REKLAMA

JAV valstybės departamentas tankų pardavimui pritarė gruodį.

„Stipriname Lenkijos kariuomenės geležinį kumštį ..., kad galėtume veiksmingai atgrasyti agresorių“, – per pasirašymo ceremoniją Varšuvoje pareiškė Lenkijos gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas.

Gynybos ministerija pranešė, kad sutarties vertė siekia 1,4 mlrd. JAV dolerių (1,3 mlrd. eurų), o Jungtinės Valstijos šiam pirkimui skirs 200 mln. JAV dolerių finansavimą.

M. Blaszczakas pareiškė, kad pirmieji tankai pagal šią sutartį bus pristatyti vėliau šiais metais į Rytų Lenkiją.

REKLAMA

Pernai Lenkija iš JAV įsigijo 250 tankų „Abrams“, kurie, pasak ministro, turėtų būti pristatyti 2024 metų pabaigoje.

Sutartis dėl antrosios tankų partijos pasirašyta tuo metu, kai kaimyninėje Ukrainoje jau ilgiau kaip dešimt mėnesių tęsiasi karas, kuris praėjusį mėnesį peržengė dvi šalis skiriančią sieną, kai Lenkijoje nukrito, kaip manoma, Ukrainos priešlėktuvinės gynybos raketa, nusinešusi dviejų žmonių gyvybes.

19:23 | Nuo rugsėjo Ukraina numušė daugiau kaip 540 Irane pagamintų dronų

Nuo pernai rugsėjo ukrainiečiai numušė daugiau nei 540 Irano gamybos dronų-kamikadzių ir apie 500 sparnuotųjų raketų, skelbia Ukrainos kariuomenė, rašo CNN.

Šių duomenų nepriklausomai patikrinti neįmanoma.

Pirmadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusija planuoja ilgalaikę atakų dronais seriją.

18:58 | Arestovyčius: rusai bandė atakuoti sprendimų priėmimo centrus Kyjive, bet Ukrainos gynyba suveikė nepriekaištingai

Naujųjų išvakarėse, gruodžio 31 d., rusai galimai taikėsi į sprendimų priėmimo centrus Kyjive, sako Ukrainos prezidento visuomeninis patarėjas Oleksijus Arestovyčius, rašo UNIAN.

Jo teigimu, išpuolis šventinę dieną buvo įvykdytas siekiant daryti psichologinį spaudimą ukrainiečiams.

„Dėl šventų datų – tai aišku. Tai tik noras sugadinti šventes kaip psichologinio spaudimo gyventojams dalis. Šie smūgiai buvo kažkuo įdomūs. Pirmoji banga nesiekė energijos. Kyla klausimas: kur jie keliavo? Aš asmeniškai įtariu, kad jie taikė į sprendimų priėmimo centrus“, – svarsto O. Arestovyčius.

REKLAMA

Jo teigimu, raketos skriejo į sostinės Pečersko rajoną, tačiau ukrainiečių priešlėktuvinė gynyba suveikė puikiai ir į sprendimų priėmimo centrus nebuvo pataikyta.

„Niekas iš pirmosios bangos neskriejo į energetikos sektorių, viskas – pagal trajektoriją – nukeliavo kažkur į tas vietas, kur buvo sprendimų priėmimo centrai. Galvojau, ar jie iš tikrųjų apsisprendė? Nė vieno smūgio į sprendimų priėmimo centrą, priešlėktuvinė gynyba veikė nepriekaištingai“, – sako jis.

Primename, kad šeštadienį rusai į Ukrainą vėl paleido raketas. Anot Ukrainos, didžioji dalis jų buvo numušta.

18:12 | Rusijos kariuomenė paskelbė sunaikinusi daugiau HIMARS negu Ukraina jų turi

Rusijos gynybos ministerija kaip įmanydama bando įrodyti savo kariuomenės efektyvumą. Ypač daug dėmesio skiriama tam, kas patiems rusams kelia didžiausią siaubą – Ukrainos naudojamoms amerikiečių raketų paleidimo sistemoms HIMARS. Pasirodo, kad oficialiais Rusijos duomenimis jie jau „sunaikino“ daugiau šių sistemų negu Ukraina apskritai jų kada nors turėjo.

17:44 | Rusai smogė Nikopoliui

Rusijos kariuomenė vėl apšaudė Nikopolio regioną, praneša „Ukrinform“.

„Nikopolį jie apšaudė iš sunkiosios artilerijos. Preliminariai vienas žmogus buvo sužeistas. Tai 64 metų vyras. Jis yra ligoninėje su sunkiais krūtinės sužalojimais“, – cituojamas Dniepropetrovsko srities karinės administracijos vadovas Valentinas Rezničenka.

REKLAMA

Iš viso smūgis apgadino apie 20 namų, viename kilo gaisras. Tikslios pasekmės dar tiriamos.

17:11 | Kuleba: ruošiamasi Ukrainai perduoti „Patriot“

Jau pradėtas pasirengimas perduoti Ukrainai priešraketinės gynybos sistemą „Patriot“. Apie tai pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba, rašo UNIAN.

„Tikimės, kad „Patriot“ bus dislokuotas kuo greičiau“, – cituojamas jis.

Pernai metų pabaigoje Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui viešint JAV, JAV pažadėjo Ukrainai skirti ilgų distancijų raketų sistemą „Patriot“.

16:44 | Ukraina nuo karo pradžios eksportavo prekių už 44 mlrd. JAV dolerių

Ukraina karo sąlygomis 2022-aisiais eksportavo prekių už 44,1 mlrd. JAV dolerių, pranešė Ukrainos ekonomikos ministerija.

„Įprastomis aplinkybėmis prekybos rodikliai atrodytų katastrofiški, nes eksporto vertė pernai buvo 35 proc. menkesnė nei užpernai, o fizinėmis apimtimis eksportas sumažėjo 38,4 procento. Vis dėlto karo sąlygomis eksportuoti beveik 100 mln. tonų produkcijos, iš jų 16,3 mln. tonų – vadinamuoju grūdų koridoriumi, uostų blokadų ir nuolatinių atakų prieš infrastruktūrą sąlygomis yra žygdarbis“, – pabrėžė viceministras Tarasas Kačka.

Vien tik žemės ūkio produkcijos eksportas sunyko perpus iki 20 mlrd. dolerių.

Pagrindinė Ukrainos eksporto prekė praėjusiais metais buvo kukurūzai – jų iš šalies išgabenta 25 mln. tonų, už 5,94 mlrd. dolerių, o tai – 1 proc. daugiau nei 2021-aisiais. Antroje vietoje – saulėgrąžų aliejus – už 5,46 mlrd. dolerių, 14,4 proc. mažiau, o kiekybine išraiška tiekimas sumenko 16,3 proc. iki 4,29 mln. tonų.

REKLAMA

Geležies rūda, nors ir išliko pirmoje vietoje natūralia išraiška – 23,9 mln. tonų, 45,9 proc. mažiau, vertė sunyko 57,8 proc. iki 2,9 mlrd. dolerių.

Pernai Ukraina eksportavo 44 proc. mažiau nei užpernai kviečių – 11,2 mln. tonų už  2,6 mlrd. dolerių.

Geografiniu požiūriu 63 proc. viso eksporto (27,9 mlrd. dolerių) teko Europos Sąjungai, o didžiausios dalys – Lenkijai, Rumunijai, Vengrijai, Vokietijai. Pagrindinė eksporto rinka už ES ribų buvo Turkija (2,9 mlrd. JAV dolerių), aplenkusi Kiniją (2,46 mlrd. JAV dolerių).

Ukrainos importas pernai sumenko beveik perpus, tačiau verte – mažiau nei penktadaliu.

16:31 | Ždanovas: Rusija siekia sunaikinti Ukrainą

Rusija būtų puolusi Ukrainą net jei Ukraina būtų turėjusi tolimojo nuotolio raketų, mano karinis ekspertas Olegas Ždanovas, rašo UNIAN. Anot jo, Rusija siekia sunaikinti Ukrainą, tačiau jei ukrainiečiai būtų turėję tolimojo nuotolio raketų, puolimui Vladimiras Putinas būtų ruošęsis kitaip.

„Tai mūsų istorinė konfrontacija. Rusija visada norėjo mus sunaikinti. Jie neturi nieko savo: nei istorijos, nei ideologijos. Jie visi bando mus užkloti. Tam jiems reikia mus sunaikinti ir atimti mūsų istoriją. <…> Karas buvo neišvengiamas. Anksčiau ar vėliau tai būtų įvykę“, – svarsto ekspertas.

REKLAMA

O. Ždanovo vertinimu, Ukraina šiuo metu turi galimybę prisijungti prie Europos ir atsilaikyti prieš Rusijos agresiją bei neleisti V. Putinui tapti „politinio Olimpo viršūne“.

16:15 | Zelenskis kalbėjosi su Rumunijos prezidentu

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kalbėjosi su Rumunijos prezidentu Klausu Iohanniu. Apie tai V. Zelenskis paskelbė savo „Telegram“ kanale.

„Kartu su Klausu Iohannisu sutarėme dėl tolesnio Ukrainos ir Rumunijos bendradarbiavimo, pirmiausia gynybos srityje, plėtojimo. Padėkojau Rumunijai už solidarumą ir paramą priešinantis Rusijos agresijai. Aptarėme taikos formulę ir dvišalės darbotvarkės klausimus“, – pranešė jis.

15:50 | Ukrainos žvalgybos vadas: kovo mėnesį bus karšta

Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas Kyrylo Budanovas pažymėjo, kad žiemos pabaigoje – pavasario pradžioje numatomas masyvus Ukrainos pajėgų kontrpuolimas.

„Tuomet (išvysime daugiau) išvaduotų teritorijų ir suduosime galutinį smūgį Rusijos Federacijai. Tai vyks visoje Ukrainoje, nuo Krymo iki Donbaso“, – pareiškė K. Budanovas, pareiškęs, kad karo veiksmai kovą bus „patys karščiausi“.

„Mūsų tikslas, ir mes jį pasieksime, – grįžti prie 1991-ųjų sienų, kurias pripažįsta esant Ukrainos visi tarptautinės teisės subjektai“, – paaiškino žvalgybos vadas.

REKLAMA

Anot Ukrainos žvalgybos vado, Rusijos tuo metu lauks transformacija, kuri „bus į naudą visam pasauliui“.

„Rusija daugiau nekelia karinės grėsmės pasauliui, tai yra mitas, – įsitikinęs jis. K. Budanovas pažymėjo, kad dabar Rusijos pajėgos praktiškai priverstos ginti teritorijas, kurias jie okupavo anksčiau, tačiau neilgam.

15:35 | Zaporižioje apšaudyta Rusijos komendantūra, yra aukų

Okupuotoje Zaporižios srities dalyje esančiame Vasiljevkos mieste apšaudyta Rusijos karinė komendantūra. Vietos valdžios statytiniai tvirtina, kad karinės vadovybės pastatą atakavo Ukrainos artilerija, ukrainiečiai sako, kad tai pačių rusų išpuolis.

14:45 | Ukrainiečių karys: rusai Bachmute patiria milžiniškas netektis

Ukrainos televizijai Nacionalinės gvardijos karys Volodymyras Nazarenka pasakoja, kad Bachmute, Donecko srityje, Rytų Ukrainoje, Rusijos kariai netenka iki 80 proc. savo puolančiosios jėgos.

„Mes žinome, kaip jie bando atakuoti. Nuostoliai, net ne būrių, ne „Wagner“ karinių junginių, o paprasčiausių bandų, kuriomis bandoma šturmuoti, mažų tokių grupelių po 8, po 10–20 žmonių, siekia 80 proc.“, – Ukrainos televizijai sakė Ukrainos Nacionalinės gvardijos 4-osios brigados 3-ojo bataliono „Laisvė“ vado pavaduotojas V. Nazarenka.

Jis taip pat pridūrė, kad dažniausiai rusai su savimi nepasiima sužeistų karių, palieka juos „pūti, sušalti ir mirti nuo blogų oro sąlygų ir sužalojimų“.

REKLAMA

Tuo pačiu metu Ukrainos kariuomenė, jo teigimu, laikosi gynybos linijos ir neleidžia Rusijos pajėgoms žengti į priekį.

„Ukrainos kariai laikosi gynybos linijos, neleidžia priešui išsiveržti į priekį ir pakeisti demarkacijos linijos, judėti į priekį. Nuo Naujųjų metų pradžios linija nepasikeitė, priešui nesiseka“, – pridūrė V. Nazaranka.

13:57 | Pirmą kartą pripažino nesėkmę – „Wagner“ įkūrėjas Prigožinas patvirtino rusų fiasko Bachmute

Privačios karinės bendrovės „Wagner“ įkūrėjas ir vadovas Jevgenijus Prigožinas atsakomybę už nesėkmes Bachmute bando permesti Rusijos gynybos ministerijai, teigia JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai.

Naujausioje savo apžvalgoje instituto analitikai rašo, kad J. Prigožinas bando pateisinti „Wagner“ samdinių pažangos stoką Bachmute, Rytų Ukrainoje, taip patvirtindamas ankstesnius ISW vertinimus, kad Rusijos puolimas Bachmute jau pasiekė kulminaciją.

Taigi analitikai pažymi, kad interviu vienai iš Rusijos propagandinių žiniasklaidos priemonių gruodžio 31 d. J. Prigožinas teigė, kad „Wagner“ samdiniai negalėjo pralaužti Ukrainos gynybos Bachmute. Jo teigimu, puolimo operacijos labai vargina, nes kiekvienas namas mieste yra „tvirtovė“. Taip pat J. Prigožinas sakė, kad ukrainiečiai turi gynybines linijas Bachmute kas 10 metrų, todėl Rusijos kariai turi išvalyti pastatą po pastato.

REKLAMA

„Prigožinui tai reikšmingas posūkis ir pirmą kartą jis pristatė „Wagnerio“ samdinių veiklą Bachmute kaip iš tikrųjų nesėkmingą. Spalio mėnesį Prigožinas pareiškė, kad „Wagner“ kariai, kurie veikia Bachmute, per dieną juda 100–200 metrų. „Wagner“ vykdė informacines operacijas, teigdami, kad sėkmę Bachmute pasiekė be kitų Rusijos pajėgų pagalbos“, – rašoma ISW pranešime.

Analitikai mano, kad J. Prigožinas tikriausiai kuria informacines sąlygas, siekdamas perkelti atsakomybę už „Wagner“ samdinių nesėkmes Bachmute Rusijos gynybos ministerijai arba Rusijos gynybos pramonei.

„Wagner“ samdiniai sakė Prigožinui, kad jiems nepavyko prasibrauti pro ukrainiečių pozicijas Bachmute dėl nepakankamo šarvų, amunicijos ir 100 mm sviedinių kiekio. Šiuo pareiškimu siekiama permesti asmeninę „Wagner“ ir Prigožino atsakomybę nesugebėjus užimti Bachmuto platesnėms Rusijos išteklių paskirstymo problemoms“, – pažymi ISW analitikai.

13:04 | Ukrainos žvalgyba: Rusija ruošia naujus apšaudymo metodus

Ukrainos Vyriausiosios žvalgybos valdybos viršininko pavaduotojas Vadymas Skibickis interviu „RBK-Ukraina“ teigė, kad Rusija ruošia raketas naujai masinei atakai Ukrainos teritorijoje.

„Dabar jie bandys panaudoti naujus metodus. Jei jiems neužteks raketų masiniam antskrydžiui, jie derins didelio tikslumo raketas Ch-22 ir S-300 – ypač priešakinėse zonose – ir bepiločius orlaivius-kamikadzes. Matote, kaip rusai aktyviai naudojosi tuo dvi dienas iš eilės. Dabar jie ruošia raketas kitam masiniam smūgiui“, – sakė jis, skelbia „Obozrevatel“.

V. Skibickis paaiškino, kad tokiu būdu Rusijos pajėgos sujungs priemones, kad išlaikytų atakų prieš Ukrainos civilinės infrastruktūros objektus tempą.

12:24 | „Ne išdavikas“: rusai, kovojantys kartu su Ukrainos pajėgomis

Rusams, kurie nuo tada, kai prezidentas Vladimiras Putinas pasiuntė karius į Ukrainą, kovoja Ukrainos pusėje „Rusijos laisvės“ legiono sudėtyje, slaptumas yra itin svarbus.

Tikslus jų personalo skaičius yra griežtai konfidencialus, jų pareigos niekada neatskleidžiamos, o jų pareiškimai kruopščiai formuluojami.

Jų atstovas, pasivadinęs Cezario vardu, vaikšto po stačiatikių vienuolyno liekanas Dolinoje, Rytų Ukrainos Donecko regiono kaime, kuris rudenį buvo atkovotas iš Rusijos pajėgų.

Tarp griuvėsių matyti subyrėjęs svogūno formos auksinis kupolas, tinko liūtas ir išsimėčiusios religinės ikonos – destrukcijos vaizdinys, kuris rodo pasauliui, „kokios yra Putino vertybės“, sako Cezaris.

„Aš nekovoju prieš savo tėvynę. Aš kovoju prieš Putino režimą, prieš blogį, – teigia jis, vis pereidamas nuo rusų prie anglų kalbos. – (...) Aš nesu išdavikas. Esu tikras Rusijos patriotas, kuris galvoja apie savo šalies ateitį.“

Rusijos invazijos į Ukrainą pradžioje sukurtas legionas priklauso tarptautinių savanorių korpusui, kovojančiam drauge su Ukrainos kariuomene.

Jo emblemoje pavaizduotas sugniaužtas kumštis su žodžiais „Rusija“ ir „Laisvė“.

Pasak Cezario, legione yra keli šimtai rusų, kurie po du mėnesius trukusių mokymų gegužės mėnesį buvo dislokuoti į Ukrainos pramoninį Donbaso regioną, kurį Maskva bando užimti.

Kai kurie jo kariai šiuo metu kovoja Bachmuto mieste prie rytinės fronto linijos, kur kelis mėnesius vyksta įnirtingi mūšiai.

Vadovaujami Ukrainos pajėgų, jie paprastai užsiima artilerijos paleidimu.

„Jie yra motyvuoti ir profesionalūs kovotojai, jie tobulai atlieka savo darbą“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas ukrainiečių pareigūnas, kalbėdamas su anonimiškumo sąlyga.

Pareigūnas pridūrė, kad siekiant įsitikinti naujokų ištikimybe, su jais buvo surengti keli pokalbiai, psichologiniai testai ir net tyrimas poligrafu.

11:43 | Zelenskis teigia, kad Rusija į frontą siųs visus, kuriuos tik galės

Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis kreipdamasis į ukrainiečius teigė, kad Maskva į frontą mes visus, kuriuos tik gali, ir bandys pakreipti karą kita linkme, tačiau Kyjivas sutelks tarptautinę bendruomenę, kad užkirstų tam kelią. 

V. Zelenskis pažymėjo, kad Rusijos valdžia į frontą meta viską ir visus, kurios tik gali, kad užkirstų kelią savo pralaimėjimui kare prieš Ukrainą.

Šalies lyderis taip pat papasakojo apie įvykusias derybas su Nyderlandų, Jungtinės Karalystės, Norvegijos ir Kanados ministrais pirmininkais. 

„Šiuos metus pradėjome nuo to, ko Ukrainai dabar labiausiai reikia – nuo tų naujų mobilizacijos procesų, kuriuos rengia teroristinė valstybė, išvakarių. Šiuo metu kartu su partneriais privalome stiprinti savo gynybą“, – teigė Ukrainos prezidentas.

„Neabejojame, kad dabartiniai Rusijos šeimininkai mestų viską, kas jiems liko, ir visus, kuriuos gali surinkti, kad pabandytų pakreipti karą ir bent jau atitolinti pralaimėjimą“, – pridūrė V. Zelenskis. 

Jis taip pat teigė, kad yra būtina užkirsti kelią tokiam Rusijos scenarijui. 

„Pasiruoškite tam. Teroristai turi pralaimėti. Bet kokie jų bandymai pradėti naują puolimą turi žlugti. Tai bus galutinis teroristinės valstybės pralaimėjimas. Dėkoju visiems partneriams, kurie tai supranta“, – sakė prezidentas. 

11:17 | Rusija ketina suremontuoti „Nord Stream“ vamzdynus

Pernai rugsėjį sprogusios abiejų Rusijos eksporto dujotiekių per Baltijos jūrą „Nord Stream“ gijos nepalaidojo Maskvos vilčių atgaivinti projektą, skelbia Vakarų žiniasklaida.

Rusija planuoja atnaujinti „Nord Stream“ dujotiekius, rašo „RedaktionsNetzwerk Deutschland“. Apie tai anksčiau rašė JAV „The New York Times“ ir Vokietijos „Berliner Zeitung“, primena Lenkijos radijas.

Rugsėjo pabaigoje netoli Danijos Bornholmo salos buvo aptikti keturi nuotėkiai trijose iš keturių Rusijos eksporto dujotiekių gijų, prieš tai Skandinavijos seismologams užfiksavus sprogimus tose vietose. Per incidentą buvo smarkiai pažeistos abi „Nord Stream 1“ gijos ir viena iš dviejų „Nord Stream 2“ gijų. Priežasčių tyrimą atlikę Švedijos pareigūnai lapkritį patvirtino, kad tai buvo sabotažo aktai.

10:47 | Rusija virš Baltarusijos pakėlė naikintuvą, Ukrainoje – oro pavojus

Baltarusijos stebėtojų grupė „Beraluski Hajun“ skelbia, kad trečiadienį Rusijos pajėgos į dangų virš Baltarusijos pakėlė du savo karinius lėktuvus. Tuo metu visoje Ukrainos teritorijoje aidi oro pavojaus sirenos.

Vienas iš rusų virš Baltarusijos pakeltų lėktuvų – žvalgybinis A-50U, antradienį atvykęs į Mačiuliščių aerodromą Baltarusijoje. Antrasis – 10:38 val. pakeltas naikintuvas MiG-31K. 

Atsižvelgus į Rusijos aviacijos veiklą, Ukrainoje paskelbtas oro pavojaus signalas.

10:15 | Oro pavojus

Trečiadienio rytą visoje Ukrainos teritorijoje skamba oro pavojaus sirenos.

09:22 | Rusai paskelbė didesnį aukų skaičių

Naujausiais Rusijos gynybos ministerijos duomenimis, Makijivkoje žuvo 89 rusų kariai, tvirtina Rusijos ginkluotųjų pajėgų vyriausiojo karinio-politinio direktorato vadovo pirmasis pavaduotojas generolas leitenantas Sergejus Sevriukovas. Anksčiau Rusijos gynybos ministerija pranešė apie 63 mobilizuotų karių žūtį.

Kasrtu S. Sevriukovas sakė, kad per ataką žuvo pulko vado pavaduotojas pulkininkas leitenantas Bachurinas, rašo Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Savo ruožtu ukrainiečiai skaičiuoja per Naujųjų metų naktį Donecke surengtą ataką nukovę kur kas daugiau – 700 rusų karių: 400 likviduoti, dar 300 sužeisti. Tikrasis nukautų karių skaičius lieka neaiškus, tačiau Rusija linkusi slėpti ir mažinti apskritai per karą žuvusių savo karių skaičių.

Dėl didelio masto atakos rusai kaltina patys savo karius – pasak ministerijos, masinės kariškių žūties priežastis buvo personalo naudojimasis mobiliaisiais telefonais.

„Šis veiksnys leido priešui surasti ir nustatyti karinio personalo buvimo vietos koordinates raketos smūgiui paleisti“, – sakė S. Sevriukovas.

08:47 | Ukrainoje užfiksuotas žemės drebėjimas

Antradienį, sausio 3 d., Ukraina patyrė pirmąjį šių metų žemės drebėjimą, skelbia UNIAN. Pagrindinio specialiosios kontrolės centro duomenimis, žemės drebėjimo stiprumas buvo 3,8 balo pagal Richterio skalę (stiprumas matuojamas nuo 1 iki 10).

Kaip pranešama, drebėjimai užfiksuoti netoli Iršavos miesto, Užkarpatės srityje, pietvakarių Ukrainoje.

„Pagal klasifikaciją, [tokio stiprumo] žemės drebėjimą pastato viduje jaučia daug žmonių, lauke – keli. Žmonės pabunda, bet niekas neišsigąsta. Vibracijos panašios į stipriai apkrauto automobilio sukeliamą smūgį. 

Jaučiamas langų, durų, indų virpėjimas. Girgžda grindys ir sienos. Pradeda drebėti baldai. Lengvai atsipalaiduoja kabantys objektai, skystis induose suvirpa“, – UNIAN cituoja centro ekspertus.

Iš Užkarpatės srities teritorijos galingiausi žemės drebėjimai buvo užfiksuoti 2020 m. sausio 23 d. ir 2021 m. spalio 27 d., atitinkamai 3,0 ir 3,1 balo.

07:58 | Sprogimai Rusijos gilumoje ir Kryme – liudininkai užfiksavo juos vaizdo įrašuose

Vietos gyventojai ir liudininkai praneša apie antradienį, sausio 3 dieną, Rusijos miestuose Rostove prie Dono ir Kurske nuaidėjusius sprogimus. Taip pat skelbiama apie trečiadienio naktį Kryme netoli karinės bazės girdėtus sprogimus.

Platformoje „Telegram“ vietos gyventojai skelbia nuotraukas ir vaizdo įrašus, kuriuose matyti sprogimai Rusijos miestuose, rašo „Ukrainska Pravda“.

Paskelbtoje filmuotoje medžiagoje matyti blyksniai danguje ir girdimi sprogimų garsai.

07:37 | Oro pavojus

Trečiadienio rytą didelėje dalyje Ukrainos, labiausiai Rytuose, skamba oro pavojaus sirenos.

07:00 | Skelbia apie 260 nukautų rusų karių

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia rusų pajėgų pralaimėjimą keturių okupuotos Zaporižios srities gyvenviečių rajonuose. Skelbiama, kad rusai neteko iki 260 karių – tarp jų žuvę ir sužeisti.

„Sausio 2 dieną Zaporižios srities Tokmako, Melitopolio, Berdjansko, Pologų ir Vasiljevkos gyvenviečių vietovėse patvirtintas priešo pralaimėjimas: sunaikinti 2 šaudmenų sandėliai, iki 10 vienetų įvairios rūšies karinės technikos, sunaikinti 2 okupantų dislokacijos punktai, likviduota ir sužeista iki 260 ginkluotų Rusijos Federacijos karių“, – „Facebook“ skelbia Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

Svarbiausi antradienio įvykiai

► Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį nurodė savo vyriausybei iki vasario užtikrinti, kad kino teatruose būtų rodomi dokumentiniai filmai, skirti jo puolimui Ukrainoje ir kovai su „neonacių“ ideologija.

► Kyjive vasario 3 dieną įvyks Ukrainos ir Europos Sąjungos viršūnių susitikimas, kuriame bus aptarta finansinė ir karinė parama, teigiama pirmadienį išplatintame prezidento Volodymyro Zelenskio biuro pranešime. 

► Prašymas į apsikeitimą belaisviais su Ukraina įtraukti Viktorą Medvedčuką – buvusį ukrainiečių įstatymų leidėją ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininką, kaltinamą valstybės išdavyste, – atėjo iš Maskvos pusės, antradienį skelbia turkų žiniasklaida.

► Rusija ruošiasi suintensyvinti atakas prieš Ukrainą, naudodama Irane pagamintus dronus kamikadzes, teigia Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, Maskvai ieškant būdų, kaip toliau daryti spaudimą Kyjivui po kelis mėnesius trukusių Kremliaus karo strategijos nesėkmių mūšio lauke.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų