• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos karinėms pajėgoms pavyksta atlaikyti Rusijos pradėtą karą ir smūgius į didžiausius šalies miestus. Vis dėlto NATO pareigūnas, įvertinęs dabartinę situaciją, neskuba džiaugtis, sakydamas, kad ji gali greitai pasikeisti, jei ukrainiečiai pavargs arba į karą įsitrauks ir Baltarusijos kariuomenė.

Ukrainos karinėms pajėgoms pavyksta atlaikyti Rusijos pradėtą karą ir smūgius į didžiausius šalies miestus. Vis dėlto NATO pareigūnas, įvertinęs dabartinę situaciją, neskuba džiaugtis, sakydamas, kad ji gali greitai pasikeisti, jei ukrainiečiai pavargs arba į karą įsitrauks ir Baltarusijos kariuomenė.

REKLAMA

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

00:45 | Ukraina naikina rusų karinę techniką

Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad netoli Hostomelio oro bazės sunaikino 20 Rusijai priklausančios karinės technikos. 

00:22 | Čekija leido piliečiams vykti kautis į Ukrainą

Čekijos piliečiams, išvykusiems į Ukrainą ir padedantiems gintis nuo Rusijos invazijos, tėvynėje atsakomybė nebegrės, ketvirtadienį nutarė lyderiai Prahoje.

23:29 | Rusija tęsia puolimą

Ukrainos mieste Charkove pasigirdo galingi sprogimai, skelbia NEXTA. 

Teigiama, kad Severodoneckas, Charkovas ir Izyum teritorijos Ukrainoje šiuo metu yra apšaudomos Rusijos artilerijos.

REKLAMA
REKLAMA

22:42 | Vėl vykdomi oro antskrydžiai

Daugelyje Ukrainos vietovių vėl pasigirdo oro anstkrydžių garsai, praneša NEXTA.

22:21 | Putino karinė taktika: raketas į gyvenamuosius pastatus nukreipia tyčia

JAV gynybos atstovų atlikta analizė rodo, kad Rusijos kariuomenė tyčia nukreipia ginklus į civilių gyvenamuosius pastatus, vyriausybės pastatus ar televizijos bokštą, siekiant įgyvendinti taktinius veiksmus, nukreiptus ne tik prieš Ukrainos kariuomenę, bet ir civilius.

REKLAMA

21:50 | Nutrūkusi diplomatija: Bidenas su Putinu susitikti nežada

Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Jen Psaki teigė, kad artimiausiu metu neplanuojama atskiro susitikimo ar suderinto telefoninio pokalbio tarp JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino.

21:37 | JK įvedė sankcijas Rusijos oligarchams

Jungtinės Karalystės vyriausybė ketvirtadienį pranešė įvedanti sankcijas Rusijos milijardieriui verslininkui Alisherui Usmanovui ir buvusiam premjero pavaduotojui Igoriui Šuvalovui, plėsdama baudžiamąsias priemones dėl Maskvos invazijos Ukrainoje.

REKLAMA
REKLAMA

21:10 | Ukrainoje dislokuota 90 proc. Rusijos karinių pajėgų, skirtų invazijai

Pentagono paviešinta informacija rodo, kad 90 procentų Rusijos karinių pajėgų dislokuotos Ukrainoje.  

JAV atstovai tvirtina, kad tai parodo Rusijos karinio pasirengimo silpnumą. 

21:05 | Baltarusijos pajėgoms įsakyta veržtis į Ukrainą – ukrainiečių Generalinis štabas

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas ketvirtadienį pranešė turįs informacijos, kad Baltarusijos pajėgoms įsakyta prisidėti prie Rusijos invazijos į provakarietišką šalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

20:30 | Tūkstančiai Rusijos mokslininkų pasmerkė karą Ukrainoje

Beveik 7 tūkst. Rusijos mokslininkų, matematikų ir akademikų ketvirtadienį pasirašė prezidentui Vladimirui Putinui adresuotą atvirą laišką, kurio pareiškė „ryžtingą protestą“ prieš Kremliaus pradėtą karą Ukrainoje.

20:19 | JAV Rusijos oligarchams skelbs naujas sankcijas, įskaitant draudimą įvažiuoti

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį įves papildomų sankcijų Rusijos oligarchams, naujienų agentūrai AFP pranešė šaltinis, susipažinęs su naujausiomis pastangomis spausti Kremlių nutraukti įsiveržimą į Ukrainą.

REKLAMA

19:57 | V. Putinas: Rusijos karinė operacija Ukrainoje „vyksta pagal planą“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad Maskvos „specialioji karinė operacija“ Ukrainoje „vyksta pagal planą“, ir paliepė per šią invaziją žuvusių rusų karių šeimoms išmokėti dideles kompensacijas.

19:38 | Derybų metu rezultato nepasiekė

Ukraina apie derybas: rezultato, kurio tikėjomės, nepasiekėme Ukrainos prezidento patarėjas Mychailas Podolyakas pasidalijo antrojo derybų etapo eiga: rezultato, kurio tikėjomės, nepasiekėme.

REKLAMA

Rusija ir Ukraina susitarė dėl eilės humanitarinių klausimų, įskaitant galimą laikiną ugnies nutraukimą tam, kad būtų galima suorganizuoti humanitarinius koridorius.

Abi pusės sutarė tęsti darbus jau trečiojo susitikimo metu artimiausiu laikotarpiu.

19:21 | TATENA ragina Rusiją „nutraukti veiksmus“ Ukrainos branduoliniuose objektuose

Jungtinių Tautų branduolinės energetikos priežiūros institucija ketvirtadienį paragino į Ukrainą įsiveržusią Maskvą „nutraukti visus veiksmus“ šalies branduoliniuose objektuose, įskaitant Černobylio atominės elektrinės katastrofos vietą.

18:55 | Atidengė Rusijos žiaurumo planą: skelbia, kad okupantai vykdytų viešas egzekucijas

REKLAMA

Rusija griebiasi naujų žiaurumo taktikų – skelbiama, kad okupantai parengė viešų egzekucijų Ukrainoje planus, kai miesus užims rusų kariai.

„Bloomberg“, remdamasi Europos žvalgybos pareigūno pastebėjimais, teigia, kad Maskva parengė strategijas, kaip palaužti ukrainiečius morališkai tam, kad šie nedrįstu pasipriešinti rusų kariuomenei ginklu užėmus Ukrainos miestus.

Aiškinama, kad Maskva planuoja sutramdyti protestus, sulaikyti oponentus ir galimai vykdyti viešas egzekucijas.

REKLAMA

18:34 | Šalia Hostomelio oro uosto – aršios kovos tarp „kadyrovcų“ ir Ukrainos karių

Ukrainos kariuomenė skelbia, kad vyksta aršios kovos su „kadyrovcais“ Kijevo priemiestyje Bučoje.

Netoli yra įsikūręs Hostomelio oro uostas, dėl kurio vyksta aršios kovos tarp Rusijos pajėgų desantininkų ir Ukrainos kariuomenės pajėgų. Bučos mero Anatolijaus Fedoruko teigimu, gyventojų evakuacija nėra vykdoma dėl apšaudymo pavojaus, jie įsikūrė slėptuvėse, panikos nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

UNIAN cituojamas miesto meras tvirtina, kad ukrainiečių pajėgos „išstuminėja priešą už miesto ribų į atvirą lauką, kad galėtų ten juos sunaikinti“. Šiuo metu mūšiai vyksta tarp Bučos ir Vorzelemo bei šalia Hostomelio.

18:08 | ES sutiko suteikti pabėgėliams iš Ukrainos laikiną apsaugą

Europos Sąjunga sutiko suteikti laikiną apsaugą pabėgėliams, pasitraukusiems iš karo apimtos Ukrainos, ketvirtadienį  po bloko vidaus reikalų ministro susitikimo pranešė pareigūnai.

REKLAMA

17:49 | V. Zelenskis: jei Ukraina kris, Rusija atsigręš į Baltijos šalis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį perspėjo Vakarus padidinti karinę pagalbą jo šaliai ir pabrėžė, jog jeigu Kyjivas neatsilaikytų, vėliau Kremliaus agresija būtų nukreipta prieš kitas Europos valstybes.

„Jeigu neturite galios uždaryti oro erdvės, tuomet duokit man lėktuvų! – per spaudos konferenciją ragino V. Zelenskis. – Jeigu, neduok Dieve, mūsų nebeliktų, tuomet ateitų Latvijos, Lietuvos, Estijos eilė. Patikėkite manimi.“

REKLAMA

17:22 | Kaukia sirenos, Rusijos kariai pradėjo puolimą

Ukrainos Enerhodaro miestą su daugiau kaip 100 karinės technikos priemonių pradėjo pulti Rusijos kariai. 

NEXTA pasidalintame vaizdo įraše matyti, kad netoli Zaporožės matomos liepsnos, kaukia sirenos.

17:20 | Londonas V. Putinui: „dar ne per vėlu sustabdyti“ invaziją

Jungtinės Karalystės gynybos ministras Benas Wallace'as ketvirtadienį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pareiškė, kad „dar ne per vėlu sustabdyti“ įsiveržimą į Ukrainą.

17:00 | Baltarusijos teritorijoje prasidėjo antrasis derybų tarp Ukrainos ir Rusijos etapas

Antrasis derybų etapas tarp Rusijos ir Ukrainos jau prasidėjo, skelbia Baltarusijos „Deutsche Welle“ padalinys.

Anksčiau Ukrainos atstovai tvirtino, kad iš derybų tikimasi mažiausiai humanitarinių koridorių atidarymo, „o toliau – priklausomai nuo aplinkybių“.

Rusijos derybininkai tvirtino, kad yra sudaryti trys blokai – kariniai-techniniai, humanitariniai-tarptautiniai ir politiniai. 

16:55 | Macrono pokalbis su Putinu

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį dalyvavo dar viename 1,5 valandos trukusiame pokalbyje telefonu su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu, pranešė Eliziejaus rūmai.

E. Macrono padėjėjas sakė, kad Prancūzijos lyderis mano, jog Ukrainai „blogiausia dar priešakyje“ ir kad V. Putinas atrodo nusiteikęs užimti visą šalį.

V. Putinas per pokalbį dar kartą pareiškė, kad Rusiją siekia „denacifikuoti“ Ukrainą, sakė Prancūzijos lyderio padėjėjas. Anot jo, V. Putino komentarai buvo „sukrečiantys ir nepriimtini“.

REKLAMA

16:31 | Ukraina prašo JT taikdarių įsikišimo

Ukrainos Aukščiausioji Rada oficialiai kreipėsi į Jungtinių Tautų Organizaciją, kad ši atsiųstų savo taikdarių pajėgas į šalį.

Reikalaujama nedelsiant įvesti neskraidymo zoną virš Ukrainos, nedelsiant atverti „žaliuosius“ koridorius saugiai žmonių evakuacijai ir įvesti JT taikdarių pajėgas.

16:11 | Po Rusijos atakos – civilių mirtys 

 Rusijos pajėgoms Ukrainoje ketvirtadienį smogus gyvenamiesiems rajonams, įskaitant mokyklas ir daugiabutį šiauriniame Černihivo mieste, žuvo 33 žmonės, dar 18 sužaloti, pranešė pareigūnai, 

15:50 | M. Chodorkovskis: invazija į Ukrainą paspartins V. Putino žlugimą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paspartino savo žlugimą pradėjęs karą Ukrainoje, kurio jis negali laimėti, antradienį pareiškė jo kritikas buvęs rusų oligarchas Michailas Chodorkovskis.

Interviu televizijai „France 24“  M. Chodorkovskis iš Londono sakė, kad V. Putino sprendimas įsakyti pradėti invaziją į Ukrainą buvo „emocinis“ žingsnis lyderio, kuris darosi vis labiau „paranojiškas“.

REKLAMA

15:32 | Sprogo Estijos krovininis laivas 

Estijos krovininis laivas po sprogimo nuskendo šalia Odesos.

Du ekipažo nariai išgyveno – juos aptiko gelbėjimosi valtyje jūroje, o keturi įgulos nariai dingo be žinios, rašoma „Nexta“.

Manoma, kad laivas galėjo užplaukti ant minos.

15:10 | Okupantai bando užkirsti kelią civilių evakuacijai 

Mariupolio miesto meras Vadymas Boičenko tvirtina, kad Rusijos kariuomenė stengiasi užkirsti kelią civiliams, kad šie negalėtų evakuotis iš miesto.

Pranešama, kad okupantai atktyviai atakuoja geležinkelio linijas, tiltus, tad tokiu būdu gyventojams bus užkirsta galimybė pabėgti apšaudymo metu.

14:51 | Baltarusijoje pastebėta netoli Ukrainos sienos važiuojanti karinės technikos kolona su išskirtiniu skiriamuoju ženklu

Baltarusijoje liudininkai pastebėjo šios šalies karinių pajėgų judėjimą. Karinė technika pažymėta skiriamaisiais ženklais – raudonu stačiakampiu.

Kolona pastebėta M-10 greitkelyje 9 val. 54 min. vietos laiku, judant į Pinsko pusę, netoli sienos su Ukraina. „Nexta“ skelbiama, kad tai yra 38-oji Baltarusijos artilerijos brigada.

Rusijos daliniai puolimo Ukrainoje metu kol kas naudojo du savo karinės technikos ženklinimus: raides „V“ ir „Z“. 

14:48 | Ukrainos komanda vyksta į derybas su Rusija

Ukrainos delegacija ketvirtadienį pranešė vykstanti į antrą derybų su Rusija dėl ugnies nutraukimo raundą prie Baltarusijos ir Lenkijos sienos.

REKLAMA

Ukrainiečių derybininkų delegacija išvyko tą pačią dieną, kai Rusijos pajėgos užėmė pirmą didelį Ukrainos miestą.

„Pakeliui į derybas su Rusijos Federacija. Jau sraigtasparniuose“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė prezidento patarėjas Mykhailas Podolyakas.

Jis paskelbė savo ir parlamentaro Davydo Arachamijos nuotrauką, padarytą, kaip atrodo, sraigtasparnio kabinoje.

14:24 | „Ikea“ stabdo savo veiklą Rusijoje ir Baltarusijoje

Pagrindinėje kompanijos interneto svetainėje paskelbtas oficialus pareiškimas dėl Rusijos agresijos.

„Žiaurus karas Ukrainoje yra žmogiška tragedija. Mūsų giliausia užuojauta ir rūpestis milijonams žmonių, kuriuos ji paveikė. „Inter Ikea Group“, taip pat „Ingka Group“ iš karto ėmėsi veiksmų dėl „Ikea“ darbuotojų ir jų šeimų, jie bus tęsiami ir toliau“, – rašoma kompanijos pranešime.

Bendrovė informuoja stabdanti visą importą ir eksportą tiek iš Rusijos ar Baltarusijos, tiek į šias šalis. Taip pat sustabdomos visos „Ikea“ gamyklos šiose šalyse, nutraukiama mažmeninė prekyba (visur, išskyrus vieną prekybos centrą).

REKLAMA

Teigiama, kad šie kompanijos veiksmai tiesiogiai paveiks 15 tūkst. darbuotojų, dirbančių Rusijoje ir Baltarusijoje. Tiesa, kol kas jų darbo vietos yra išsaugomos.

Taip pat pasirodė pranešimų, kad visas 15 parduotuvių Rusijoje uždaro ir bendrovė „Jysk“. Ji uždarė ir elektroninę savo parduotuvę Rusijoje.

14:00 | NATO pareigūnas įvertino situaciją Ukrainoje

Rusija imsis labiau tiesioginio požiūrio į savo pastangas užimti Ukrainos miestus po to, kai žlugo bandymai apsupti tokius strateginius taikius kaip Kijevas, teigia NATO pareigūnas.

„Matome, kad iš Rusijos pusės pasikeičia strategija... Jie mažiau susitelkę į miestų apsupimą, labiau susikaupę bando patekti“, – CNN sakė neįvardytas pareigūnas.

„[Stipresnis] bombardavimas yra to pokyčio šalutinis poveikis“, – sakė pareigūnas.

Lėtas Rusijos judėjimas ir dideli nuostoliai, patirti pirmosiomis jos invazijos dienomis, pastūmėjo permainas, sakė pareigūnas. Be to, Rusijos pajėgas dabar kamuoja logistikos problemos, bandant veržtis toliau į Ukrainą.

„Tai visa logistikos grandinė, kuri kažkaip [tinkamai] neveikia“, – sakė NATO pareigūnas. 

„Taigi, ką matėme, yra tikrai prasta strategija, kartu su prastu pasiruošimu ir prastėjančia morale. Jie neturi maisto, trūksta kuro ir atsarginių dalių“, – pridūrė pareigūnas.

REKLAMA

Nors Rusijos pajėgų pasistūmėjimą stabdo būtent atkaklus Ukrainos karių pasipriešinimas, NATO pareigūnas perspėjo, kad padėtis Ukrainoje gali greitai pasikeisti ir kad „lūkesčiai turi būti suvaldomi“.

Jo teigimu, ukrainiečiai gali pavargti, o „Rusija vis dar gali eskaluoti situaciją toliau“. Be to, jis neatmetė, kad į karą įsitrauks ir Baltarusijos kariuomenė.

13:29 | Rusijos gynybos ministerija skelbia „tylos režimą“ Ukrainoje

Rusijos kariuomenės pranešime skelbiama, kad Ukrainoje yra skelbiamas „tylos režimas“, siekiant „sudaryti galimybes piliečiams evakuotis humanitariniais koridoriais“. 

Ukraina kol kas nepatvirtino, ar Rusija iš tiesų sustabdė miestų apšaudymą.

13:25 | Rusijos oligarchas Deripaska įspėjo tautiečius: bus labai blogai

Vienas turtingiausių Rusijos verslininkų, įtariamų glaudžiais ryšiais su pačiu Vladimiru Putinu, atvirai pasisakė už karo Ukrainoje nutraukimą ir įspėjo, kad šalies laukia bene didžiausia krizė nuo pat Sovietų Sąjungos subyrėjimo.

Savo poziciją Olegas Deripaska išdėstė šiuo metu Krasnojarsko mieste vykstančiame ekonomikos forume, praneša daugelis nepriklausomų Rusijos žiniasklaidos priemonių.

„Geležinė uždanga jau nusileido. Manęs labai prašo šito nesakyti, bet aš už taiką. Per tris savaite taps aišku, kas bus su bankais. Pamatysime, kas liks iš mūsų partnerių. Manau, labai nustebsime, kiek jų liks“, – kalbėjo milijardierius.

REKLAMA

Jo teigimu, Rusijos ekonomikos laukia triskart didesnė krizė nei ta, kurią šalis patyrė 1998 m., kai bankrutavo daugelis šalies finansų institucijų, o gyventojų santaupos tapo bevertėmis.

Pasak žiniasklaidos pranešimų, O. Deripaskos turtas vertinamas maždaug 3–4 mlrd. JAV dolerių.

13:11 | Per parą – dešimtys žuvusių

Per pastarąją parą Rusijos išpuoliai Ukrainos mieste Charkove nusinešė 34 civilių gyvybes, praneša Ukrainos Valstybinė gelbėjimo tarnyba. Dar 285 žmonės buvo sužeisti.

„Priešas toliau smogė gyvenamiesiems kvartalams ir ištisoms gyvenvietėms savo mirtinomis bombomis, sviediniais ir raketinėmis granatomis“, – sakoma Ukrainos Valstybinės gebėjimo tarnybos pranešime.

Kartu priduriama, kad raketos ir artilerija žmonių namuose ir miesto administraciniuose pastatuose sukėlė keliasdešimt gaisrų.

Vidurnaktį įvyko didžiulis oro antskrydis prieš taikų Iziumo miestą, kuris truko dvi valandas ir apgadino penkiaaukštį gyvenamąjį namą, rašoma pranešime.

„Be to, didžiulis oro antskrydis paveikė Saltivkos gyvenamąjį rajoną. Gyvenamuosiuose daugiaaukščiuose pastatuose buvo apgadintos konstrukcijos“, – priduria tarnyba.

12:33 | Rusijos kariai apsupo Mariupolį

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenko teigė, kad Rusijos kariuomenė apsupo Mariupolį.

REKLAMA

„Okupantai jį nori paversti į apgultą Leningradą“, – referuodamas į Antrojo pasaulinio karo metais vykusią Leningrado blokadą, kalbėjo A. Geraščenko.

12:20 | Vitalijus Klyčko: situacija Kijeve sudėtinga, bet valdoma

Kijevo meras Viralijus Klyčko ketvirtadienį teigė, kad praėjusią naktį miestas nepatyrė didelių nuostolių, o girdėti sprogimai buvo Ukrainos oro gynybos sėkmingai susprogdintos rusų raketos. Jis taip pat pažymėjo, kad trečiadienį rusų sutrikdyta miesto šildymo sistema bus atkurta per ketvirtadienio dieną. 

12:17 | Rusijos užsienio reikalų ministras kaltina Vakarus svarstant „branduolinį karą“ 

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ketvirtadienį apkaltino Vakarų politikus svarstant „branduolinį karą“, Maskvai prieš savaitę pradėjus invaziją į provakarietišką kaimynę Ukrainą.

„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad kaip tik Vakarų politikų galvose nuolat sukasi branduolinio karo idėja, ne rusų galvose“, – interviu Rusijos ir užsienio žiniasklaidai pareiškė S. Lavrovas.

12:06 | Zelenskis rekomendavo Rusijos valdžiai mokytis žodžius „reparacija“ ir „kontribucija“

Savo kalboje ketvirtadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis akcentavo, kad visos gynybinės šalies pozicijos yra išsaugotos, nė viena strategine kryptimi Rusijos kariuomenei nepavyko pasiekti pergalių. 

Taip pat pranešta, kad yra gaunama ginkluotė iš valstybių-partnerių, o iš užsienio atvyksta 16 tūkst. savanorių, kautis už Ukrainos laisvę.

V. Zelenskis taip pat skyrė dėmesio ir socialiniams klausimams: visiems netekusiems dėl karo darbo asmenims bus išmokamos 6 tūkst. grivinų (apie 180 eurų) pašalpos, o pensininkams – užtikrinamas pensijų mokėjimas.

Ukrainos prezidentas Rusijos valdžiai parekomendavo mokytis žodžius „reparacija“ (nuostolių atlyginimas pasibaigus karui) ir „kontribucija“ (pagal taikos sutartį numatyta suma, kurią pralaimėjusieji turi išmokėti nugalėtojai). 

Savo kalbos pabaigoje jis kreipėsi į Rusijos karines pajėgas jau rusų kalba: „Eik namo, pas save namo. Ginti rusakalbių žmonių. Ne po visą pasaulį, o pas save namuose. Jų ten taip pat nemažai: apie 150 milijonų“.

11:57 | Kare žuvo 9000 Rusijos karių

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia naujausią informaciją apie invaziją į jos teritoriją pradėjusios Rusijos nuostolius. Tiesa, visi skaičiai yra nuolat tikslinami.

Teigiama, kad nuo karo pradžios žuvo apie 9000 Rusijos karių. Ukrainos kariai sunaikino 30 lėktuvų, 31 sraigtasparnį, 217 tankų, 900 šarvuočių, 90 artilerijos pabūklų, 42 raketų sistemų, 2 laivus, 374 mašinas, 60 kuro cisternų, 3 bepiločius orlaivius, 11 priešraketinės gynybos sistemų.

11:48 | Rusijai pinigų niekas neskolins: jos kredito reitingus sumažintas iki „šlamšto“ statuso

Tarptautinės reitingų agentūros „Fitch“ ir „Moody's“ ketvirtadienį sumažino Rusijos valstybės skolos reitingus iki vadinamojo „šlamšto“ statuso, t. y. iki kategorijos šalių, kurioms gresia pavojus, kad jos nesugebės grąžinti skolos, po Maskvos išpuolio prieš Ukrainą.

Moody's sumažino Rusijos ilgalaikio skolinimosi reitingą nuo Baa3 iki B3 su sąlyga, kad jis bus dar kartą peržiūrėtas dėl Vakarų sankcijų Rusijai, o „Fitch“ sumažino jos reitingą nuo BBB iki B, taip pat su neigiama perspektyva.

Paprastai kalbant, dėl tokių reitingų jokia normali šalis, jokia normali finansų institucija Rusijai pinigų neskolins.

11:18 | Rusija – grėsmė ne tik Ukrainai, bet ir Europai bei pasauliui

Rusijos kariuomenė yra „negailestinga invazinė jėga“, kuri kelia pavojų ne tik Ukrainai, bet ir „plačiajai Europai bei pasauliui“, sako Jungtinės Karalystės saugumo ministras Damianas Hindsas.

„Kiek aš susirūpinęs? Mes visi beviltiškai susirūpinę. Tai negailestingai įsiveržusi jėga. Kalbant apie taktiką ir karinę strategiją, neketinu spėlioti, ką gali Vladimiras Putinas ir kas jo galvoje. Tačiau mes žinome, kad tai yra negailestinga jėga, nepaprastai pavojinga [jėga], kuri, be abejo, jau dabar pavojinga Ukrainai, bet iš tikrųjų pavojinga ir platesnei Europai, ir pasauliui.

Ukrainos drąsa, atkaklumas... Dieve, mes visi buvome to priblokšti. Ir labai svarbu daryti viską, ką galime, kad palaikytume juos tame, ką jie daro, ir įsitikintume, kad įgyvendiname sankcijas. Štai kodėl visi šie dalykai yra tokie svarbūs, kodėl mums būtinai reikia pakenkti režimui“, – interviu „Sky News“ sakė D. Hindsas.

11:01 | Vokietija nusiųs Ukrainai daugiau priešlėktuvinių raketų

Vokietija padidins savo karinę pagalbą Rusijos užpultai Ukrainai ir į konflikto zoną nusiųs 2 700 priešlėktuvinių raketų, ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP sakė vokiečių vyriausybės šaltinis.

Vyriausybė „pritarė tolesnei pagalbai Ukrainai“, įskaitant sovietinių STRELA tipo priešlėktuvinių raketų, kurias anksčiau naudojo komunistinės Rytų Vokietijos kariuomenė, pristatymą, sakė šaltinis.

Pirma Vokietijos ginkluotės siunta, kurią sudaro tūkstantis prieštankinių ir 500 priešlėktuvinių raketų, jau išsiųsta į frontą, trečiadienį informavo vyriausybė.

10:55 | Ukrainos kariuomenė numušė Rusijos pajėgų lėktuvą

Ukrainos kariuomenė numušė rusų SU-30 virš šią naktį aršiai bombarduoto Kijevo priemiesčio rajono Irpinės, skelbia šalies karinės oro pajėgos.

„Ką tik numušėm rusų lėktuvą SU-30 virš Irpinės. Oro gynyba suveikė nuostabiai!“ – savo „Facebook“ paskyroje paskelbė karinių oro pajėgų vadas Valerijus Zalužnyj.

Liudininkai socialiniuose tinkluose rodo, kaip dabar atrodo apšaudytas Irpinės rajonas:

10:39 | Stabdoma „Lada“ gamykla: rusai liks ir be savo automobilių

Viena svarbiausių ir didžiausių rusiškų automobilių „Lada“ gamyklų Toljačio mieste neveiks, remdamasis šaltiniais įmonėje, praneša verslo leidinys „Vedomosti“.

Teigiama, kad gamykla neribotam laikui uždaroma nuo kovo 5 dienos.

Šaltinių teigimu, gamyba stabdoma dėl to, kad įsigaliojus sankcijoms į Rusiją netiekiami gamybai reikiami komponentai. Pavyzdžiui, pagrindiniai elektronikos mazgai, kuriuos tiekė Vokietijos kompanija „Bosch“.

Pagal Rusijoje parduodamų naujų automobilių skaičių „Lada“ paprastai užima pirmas vietas.

Jau anksčiau skelbta, kad naujų automobilių vietinę gamybą arba tiekimą į Rusiją sustabdė „Volkswagen“ grupė („Audi“, „Volkswagen“, „Škoda“, „Porsche“ ir kt.), „General Motors“, „Jaguar Land Rover“, BMW, „Renault“, „Hyundai“, „Toyota“ ir kt.

10:05 | Rusija atakavo kuro atsargas Černigove: dega 5 tūkst. tonų degalų

Černigove dega naftos atsargų bazės rezervuaras su dyzeliniu kuru, skelbia „Nexta“. Informacijos apie nukentėjusiuosius kol kas nėra.

Šią naktį Černigove kelis sykius buvo skelbiamas oro pavojus, miestą bandė atakuoti ir antžeminės pajėgos. 

Skelbiama, kad į rezervuarą pataikė artilerijos pabūklo sviedinys, dega 5 tūkst. tonų dyzelinio kuro.

09:42 | Užsidaro pirmoji nevalstybinė Rusijos radijo stotis „Echo Moskvy“

Pirmoji nevalstybinė TSRS radijo stotis „Echo Moskvy“ nutraukia savo veiklą. 1990 m. rugpjūčio 9 d. pradėjusi savo veiklą radijo stotis šiandien priėmė sprendimą užsidaryti.

Nutraukiama ir radijo stoties, ir naujienų portalo veikla, skelbia vadovas Aleksėjus Venediktovas. Tokių drastiškų veiksmų žiniasklaidos priemonė buvo priversta imtis po to, kai šalies cenzoriai uždraudė „Echo Moskvy“ ir „Dožd“ transliacijas šalyje.

09:41 | Rusijos užimtos vietos tampa plėšimų ir žudynių vietomis

Ukrainos prezidento patarėjas Mykhailas Podolyakas sako, kad į okupuotas šalies dalis turėtų būti įrengti „humanitariniai koridoriai“, kad jas pasiektų humanitarinė pagalba iš tarptautinių organizacijų.

„Kaimai ir miesteliai, kuriuose dislokuotos Rusijos kariuomenės kolonos, iškart virsta plėšimų, plėšimų, žudynių vietomis. Mums reikalingi humanitariniai koridoriai – maistas, vaistai, greitoji pagalba, evakuacija. Mums reikia aktyvios tarptautinių organizacijų, įskaitant ESBO, pagalbos. Užteks kalbėti“, – „Twitter“ rašė M. Podolyakas.

Mychailas Podolyak taip pat kaltina Rusijos pajėgas leidus jų valdomoms Ukrainos vietovėms tapti „plėšimų, plėšimų, žudynių vietomis“.

09:23 | Rusijos ir Baltarusijos atletai išmesti iš Paralimpinų žaidynių

Tarptautinė bendruomenė sudavė dar vieną galingą smūgį Rusijos ir Baltarusijos sportininkams – nors dar trečiadienį skelbė, kad šie galės dalyvauti netrukus prasidėsiančiose Pekino paralimpinėse žaidynėse, bet galiausiai nuspręsta juos išmesti.

Tarptautinis paralimpinis komitetas (IPC) tokį sprendimą priėmė dėl šių šalių karinių veiksmų prieš Ukrainą.

Prieš mažiau nei parą buvo nuspręsta leisti rusams ir baltarusiams varžytis po neutralia vėliava, bet po kritikos lavinos IPC pakeitė sprendimą. Sprendimas priimtas nepaisant būrio šalių, tarp jų ir Lietuvos, raginimo suspenduoti Rusijos ir Baltarusijos paralimpinius komitetų narystę. 

Lietuvos paralimpinis komitetas, kartu su Latvijos, Estijos ir Lenkijos nacionaliniais komitetais, šeštadienį pirmieji kreipėmės į TPK su reikalavimu suspenduoti Rusijos ir Baltarusijos komitetus.

Paralimpinės žaidynės prasidės jau šį penktadienį, kovo 4 d.

09:02 | Rusija keičia taktiką

Okupacinės Rusijos pajėgos, patyrusios nesėkmę, ėmė keisti taktiką ir naktį apšaudyti didžiųjų Ukrainos miestų gyvenamuosius rajonus, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

„Voluinės kryptimi priešas ir toliau rengia demonstracijas prie valstybės sienos. Polisijos kryptimi priešas bando vykdyti puolimo operacijas Kozarovičių, Vyšhorodo, Fastivo ir Obukhivo gyvenviečių srityje. Pastebėtas tolesnis dalinių stovyklų dislokavimas Borodyankos, Katjužankos ir Gavronščinos rajonuose“, – įraše „Facebook“ skelbia Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

Ukrainos kariuomenės teigimu, Rusijos pajėgos patiria nesėkmes Černigove, Nižine, Sumuose, Lebedyne ir Ochtyrkoje. Rusijos kariai vis dar bando pasiekti Kijevo šiaurinį pakraštį.

„Priešo daliniai ir padaliniai buvo sutelkti Baryshevkos, Nova Basano ir Liubecho gyvenviečių srityse. Dalis pajėgų, <...> praradusios kovinį pajėgumą, persigrupuoja ir bando atakuoti Brovarų ir Kijevo kryptimis.

Slobožanskio kryptimi priešas vykdo puolimo operaciją Zoločiovo, Charkovo ir Balaklijos srityse, bandydamas tęsti puolimą Lozovos kryptimi“, – vardijo kariuomenė.

Kartu, kaip teigia Ukrainos kariuomenė, Rusijos pajėgoms nepavyko pasiekti savo pagrindinio tikslo – užimti Mariupolio.

08:41 | Ukrainos kariuomenė: Mariupolis lieka mūsų rankose

Rusijos pajėgos tebėra „nesėkmingos“ tomis kryptimis, kuriomis veržiasi, o pietinis Ukrainos Mariupolio miestas lieka ukrainiečių rankose, skelbia Ukrainos kariuomenė.

Mariupolio uostamiestis, pastarosiomis dienomis išgyvenęs intensyvius apšaudymus, laikomas vienu pagrindinių Rusijos tikslų, nes miesto užėmimas leistų sujungti rusų pajėgas pietuose ir rytuose.

Ukrainos kariuomenės teigimu, Rusijos pajėgos tęsė atakas netoli sostinės Kijevo esančiose teritorijose – Višgorodo, Fastivo ir Obuchovo – daugiau rusų dalinių stovyklų pastebėta ir kitose vietovėse.

Pranešime priduriama, kad Rusijos desantininkai buvo pastebėti Juodosios jūros regione kartu su raketiniais kateriais, plaukiojančiais pietinio Odesos uostamiesčio kryptimi.

08:16 | Į Baltarusijos ligoninę vežami sužeisti rusų kariai

Baltarusijoje antradienio vakarą septynių autobuso dydžio Rusijos kariuomenės greitosios pagalbos automobilių kolona nusidriekė prie pagrindinės ligoninės, esančios už 48 km nuo sienos su Ukraina, galinio įėjimo.

Automobiliai, kurių langai buvo aklinai uždangstyti pilkomis užuolaidomis, atgabeno iš fronto sužeistuosius.

Vietos gyventojai ir gydytojai sakė, kad pastarosiomis dienomis čia nenutrūkstamu srautu važiuoja mašinos su rusų kariais, sužeistais per mūšius aplink Ukrainos sostinę Kijevą, kur rusų puolimas įstrigo dėl įnirtingo ukrainiečių pasipriešinimo.

Ligoninės, esančios Baltarusijos pietrytinėje Gomelio srityje, kuri tapo vienu iš Rusijos puolimo placdarmų, medikė sakė, kad sužeistus rusų karius pradėta vežti pirmadienį.

„Tikiuosi, jie manęs neuždarys į kalėjimą už tai, kad tai pasakoju“, – sakė ji.

07:52 | Didžioji dalis puolimui numatytų karių – Ukrainoje

Maždaug 80 proc. iš daugiau nei 170 000 karių, kuriais Rusija kelis mėnesius supo Ukrainą prieš įsiveržimą, dabar yra šalies viduje, nors Ukrainos pasipriešinimas, Rusijos logistikos problemos bei resursų trūkumas sulėtino jų judėjimą, sako Pentagonas.

07:46 | Oro pavojus Kijeve

Ukrainos sostinė Kijevas išgyveno nelengvą naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį, mieste buvo girdėti bent keturi galingi sprogimai. Ir ketvirtadienio rytą mieste aidi oro pavojaus sirenos.

Mažiausiai keturi dideli sprogimai apie 3 val. vietos laiku nušvietė naktinį Kijevo dangų, o liudininkai juos užfiksavo vaizdo įrašuose. Kol kas neaišku, kokie buvo išpuolio tikslai ir kiek žmonių galėjo būti sužeista ar sužeista.

Žiniasklaidai pavyko tiesioginio eterio metu užfiksuoti vieną iš sprogimų Kijeve:

Sprogimai nugriaudėjo praėjus kelioms valandoms po didžiulio sprogimo netoli Kijevo centrinės geležinkelio stoties. Tai įvyko visai netoli vietos, kur šimtai evakuotųjų glaudžiasi nuo Rusijos apšaudymo.

Ukrainos vidaus reikalų ministerijos patarėjas Antonas Geraščenka sakė, kad žalą infrastruktūrai padarė Ukrainos oro gynybos sistemos numuštos Rusijos raketos nuolaužos.

Pareigūnas pridūrė, kad buvo pažeistas pagrindinis šildymo vamzdynas. Aukų nebuvo, patvirtino Kijevo meras Vitalijus Klyčko.

07:33 | Rusijos pajėgų kolona sustingo

Į Kijevą vykstanti šimtų Rusijos šarvuočių kolona „tebėra sustingusi“, sako Pentagono atstovas Johnas Kirby, skelbia The Guardian.

„Mūsų vertinimu, jie nepadarė jokios apčiuopiamos pažangos per pastarąsias 24–36 valandas“, – trečiadienį Pentagono spaudos konferencijoje sakė J. Kirby.

Jo teigimu, pajėgos gali vėluoti dėl to, kad „persigrupuoja ir iš naujo įvertina nepadarytą pažangą ir tai, kaip kompensuoti prarastą laiką“.

Jis pridūrė, kad „logistikos ir išsilaikymo iššūkiai“ bei „ukrainiečių pasipriešinimas“ taip pat yra sustojimą lemiantys veiksniai.

07:05 | ESBO praneša apie žuvusią savo narę per bombardavimą Charkove

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėjimo misijos narė ukrainietė žuvo per bombardavimą Charkove, trečiadienį pranešė tarptautinė organizacija.

„Maryna Fenina, ESBO specialiosios stebėjimo misijos Ukrainoje narė, žuvo per apšaudymą Charkove“ antradienį“, – sakoma ESBO pranešime.

Charkovas, antras didžiausias šalies miestas, intensyviai apšaudytas Rusijos pajėgų – buvo bombarduojami policijos ir universitetų pastatai, o vyriausybinių įstaigų būstinės virto griuvėsiais.

„Maryna žuvo rinkdama atsargas savo šeimai mieste, kuris tapo karo zona. Charkove ir kituose Ukrainos miestuose bei miesteliuose sviediniai ir raketos smogia gyvenamiesiems pastatams ir miestų centrams, pražudo ir sužeidžia nekaltus civilius – moteris, vyrus ir vaikus“, – sakoma ESBO pranešime.

„Griežtai smerkiame padažnėjusį apšaudymą miestų teritorijose“, – priduriama jame. Organizacija taip pat pakartojo savo raginimą „Rusijos Federacijai nedelsiant nutraukti karo veiksmus“.

06:53 | Nutekintas sąmokslas

Rusijos federalinė saugumo tarnyba nutekino informaciją, perspėjusią Ukrainą apie sąmokslą nužudyti prezidentą Volodymyrą Zelenskį, pranešė kibernetinių įsilaužimų kolektyvas „Anonymous“, praneša The Guardian.

Grupė „Twitter“ teigė: Rusijos FSB nutekino informaciją, perspėjusią Ukrainą apie prezidento Zelenskio nužudymo sąmokslą. Dabar galime tikėtis vidinės kovos dėl valdžios Kremliuje, kad būtų nuverstas Putino režimas. Tuo tarpu tęskime atakas“.

06:42 | Zelenskis: Ukraina sužlugdė „niekšiškus“ Rusijos planus

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pareiškė, kad jo šalis sužlugdė „niekšiškus“ Rusijos planus, ir sakė besididžiuojantis „herojišku“ pasipriešinimu Maskvos invazijai.

„Esame tauta, kuri per savaitę sulaužė priešo planus. Ilgus metus kurtus planus – niekšiškai, su neapykanta mūsų šaliai, mūsų žmonėms“, – sakė V. Zelenskis vaizdo įraše, paskelbtame „Telegram“ platformoje.

Prezidentas sakė, kad „nuoširdžiai žavisi didvyriškais miestų gyventojais“, kurie priešinasi Rusijos pajėgų veržimuisi.

Jis pridūrė, kad nuo invazijos pradžios prieš savaitę žuvo apie 9 000 Rusijos karių, nors šio teiginio kol kas neįmanoma patikrinti. Rusija trečiadienį pranešė, kad 498 jos kariai žuvo per jau beveik savaitę besitęsiančią invaziją į Ukrainą.

V. Zelenskis socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad kalbėjosi su Kanados ministru pirmininku Justinu Trudeau ir padėkojo jam už „lyderystę įvedant sankcijas Rusijai“.

„Pabrėžiau būtinybę plėsti ribojančias priemones, – pridūrė jis. – Civilių gyventojų bombardavimas Ukrainoje turi būti nedelsiant sustabdytas.“

06:09 | Oro atakos pražudė civilius

Aštuoni civiliai, tarp kurių ir du vaikai, žuvo per Rusijos pajėgų įvykdytas oro atakas Iziumo mieste. Jis nutolęs maždaug per dvi valandas į pietryčius nuo Charkovo, kurį Rusijos pajėgos bombarduoja kasdien.

Iziumo vicemeras Volodymyras Matsokinas sakė, kad miesto centras patyrė didelę žalą, o raketai pataikius į vyriausybės pastatą, nukentėjo ir policijos pareigūnai.

Anksčiau V. Matsokinas savo feisbuko puslapyje rašė, kad gyventojai žuvo, kai bomba pataikė į jų daugiabutį.

05:53 | Palydovų nuotraukose matyti nusiaubtos teritorijos

Naujos Ukrainos teritorijų, nukentėjusių nuo Rusijos karinių smūgių, palydovinės nuotraukos rodo per pirmąsias penkias invazijos dienas patirtą žalos mastą.

Vaizdus palydovu vasario 28 d. užfiksavo JAV įmonė „Maxar Technologies“. Nuo tada dėl tankios debesų dangos dauguma palydovų negalėjo stebėti nieko ant žemės visoje šalyje, praneša CNN.

Nuotraukose rodomi degantys namai Rivnopiljos kaime Černigovo regione, maždaug už 80 kilometrų į šiaurę nuo Kijevo. Kaimą supančiuose laukuose galima pamatyti dešimtis smūginių kraterių.

Panašu, kad Černigove buvo sunaikintas tiltas per Stryženo upę, o netoliese esantys gyvenamieji pastatai ir gamykla patyrė žalą. Netoliese esančiame kelyje buvo pastebėta ir Rusijos karinė kolona.

Palydovinėse nuotraukose taip pat matyti sudegusios Rusijos karinių transporto priemonių liekanos gyvenamajame Bučos miestelyje, esančiame už Kijevo. Sekmadienį Ukrainos pareigūnai tvirtino sutrukdę rusų kolonos veržimąsi į Bučą.

Sukačyje, mažame miestelyje, esančiame už 70 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Kijevo, kelio viduryje matomas didelis smūginis krateris, o netoliese esantys namai atrodo smarkiai apgadinti.

05:43 | Bidenas: Putinas klydo

„Putinas manė, kad Vakarai ir NATO nereaguos – jis galvojo, kad sugebės mus suskaldyti. Jis klydo. Praleidau nesuskaičiuojamas valandas vienydamas mūsų Europos sąjungininkus. Mes atrėmėme Rusijos melus tiesa. Ir dabar laisvas pasaulis laiko jį atsakingu“, – savo „Twitter“ paskyroje rašė JAV prezidentas Joe Bidenas.

05:23 | Chersono kontrolę perėmė Rusijos pajėgos

Pietinio Ukrainos miesto Chersono kontrolę perėmė Rusijos karinės pajėgos, vėlų trečiadienio vakarą pranešė miesto meras Igoris Kolychajevas.

„Šiandien miesto taryboje buvo ginkluotų lankytojų. Mes su komanda esame taikūs žmonės, savo pusėje neturėjome nei ginklų, nei agresijos. Mes neturime Ukrainos ginkluotųjų pajėgų mieste, čia tik civiliai ir žmonės, kurie nori čia GYVENTI!“ – trečiadienį apie 22 val. parašytame „Facebook“ įraše sakė Chersono meras.

Trečiadienį skambėjo prieštaringi teiginiai dėl Chersono kontrolės – vienu metu Rusija skelbė perėmusi jo kontrolę, tačiau Ukraina tai paneigė. I. Kolichajevas nurodė, kad derėjosi su įsiveržusia kariuomene.

„Aš jiems nieko nežadėjau. Tiesiog neturiu ką pažadėti. Mane domina tik normalus mūsų miesto gyvenimas! Tiesiog paprašiau nešaudyti žmonių“, – pridūrė jis.

Kartu I. Kolichajevas paskelbė, kokių taisyklių nuo šiol bus laikomasi mieste. Mieste galima pasirodyti tik dienos metu, 20 val. iki 6 val. galioja komendanto valanda. Į miestą leidžiama atvykti automobiliams, gabenantiems maistą, vaistą ir kitus būtinus dalykus. Mašinos turi važinėti minimaliu greičiu.

Teigiama, kad netrukus veiklą atnaujins viešasis transportas, o pėstiesiems bus liepiama „vaikščioti po vieną, daugiausiai – du“.

„Kariškiai nebus provokuojami. Sustokite pareikalavus. Jie nekonfliktuoja. Mes parodėme, kad stengiamės apsaugoti miestą ir bandome pašalinti invazijos pasekmes. Kol kas taip yra. Ukrainos vėliava virš mūsų. O kad miestas liktų toks pat, turi būti laikomasi šių reikalavimų“, – akcentavo meras.

04:57 | Kieve girdėti sprogimai

Ankstyvomis ketvirtadienio valandomis Kijeve po Rusijos aviacijos antskrydžių įvyko sprogimai. Apie 3 val. nakties nugriaudėjo mažiausiai keturi sprogimai.

Ukrainos valstybinė specialioji ryšių tarnyba taip pat paskelbė pavojaus signalą prieš pat 3 valandą nakties ir parašė: „Oro pavojus Kijeve!“

04:40 | Tragiškas incidentas

Septyni kariškiai žuvo nukritus sraigtasparniui rytinėje Rumunijos dalyje prie Juodosios jūros, beieškant dingusio naikintuvo ir jo piloto, praneša Ukrainos gynybos ministerija.

Sraigtasparnis IAR 330-Puma trečiadienį sudužo Gura Dobrogei rajone, 11 km nuo aerodromo, ir žuvo visi septyni juo skridę žmonės, praneša AFP.

Jis ieškojo naikintuvo MiG 21 LanceR, netrukus po to, kai šis per oro patruliavimo misiją prarado radijo ryšį su valdymo bokštu ir dingo iš radaro.

„MiG 21 LanceR lėktuvo piloto paieškos ir gelbėjimo operacijos vis dar vyksta“, – sakoma Gynybos ministerijos pranešime.

Pareigūnai vis dar tiria sraigtasparnio katastrofos priežastis.

Pasak ministerijos, sraigtasparnio pilotas pranešė apie nepalankias oro sąlygas ir jam buvo liepta grįžti į bazę.

„Dar anksti įvardinti galimas nelaimės priežastis. Žinoma, buvo nepalankios oro sąlygos, bet dabar negalime komentuoti“, – vietos televizijai sakė generolas Konstantinas Spanu.

04:33 | Milijonas pabėgėlių

Nuo karo pradžios Ukrainą paliko milijonas pabėgėlių, praneša Jungtinės Tautos.

04:31 | Rusijos naikintuvai Švedijos teritorijoje

Keturi Rusijos naikintuvai trečiadienį trumpam įskrido į Švedijos teritoriją virš Baltijos jūros, pranešė Švedijos ginkluotosios pajėgos.

„Kovo 2 d. keturi Rusijos naikintuvai pažeidė Švedijos oro erdvę. Švedijos oro pajėgos atliko operaciją su greitosios parengties padalinio lėktuvu JAS 39 Gripen, kuris dokumentavo ir nufotografavo incidentą“, – rašoma kariuomenės pareiškime.

Du Rusijos naikintuvai SU27 ir du SU24 trumpam įskrido į Švedijos oro erdvę į rytus nuo Švedijai priklausančios Gotlando salos Baltijos jūroje, pranešė kariškiai.

Oro pajėgų vadas Edströmas sakė:

„Atsižvelgdami į dabartinę situaciją, į šį incidentą žiūrime labai rimtai. Rusijos elgesys yra neprofesionalus ir neatsakingas“.

Svarbiausi trečiadienio įvykiai

► Ukrainos žvalgyba praneša, kad Putinas kovo 4 dieną Rusijoje įves karo padėtį.

► Milijardierius Romanas Abramovičius nusprendė parduoti Londono „Chelsea“ futbolo klubą. Teigiama, kad bus įkurtas specialus paramos fondas, į kurį pateks visos už klubo pardavimą gautos „grynosios pajamos“. Priduriama, kad jos bus skirtos „karo Ukrainoje aukoms“.

► Rusijos verslininkas Alexanderis Konanykhinas už Vladimiro Putino mirtį dėl sukelto karo Ukrainoje pasiūlė 1 mln. JAV dolerių premiją.

► Rusija trečiadienį pirmą kartą pranešė, kad esą 498 jos kariai žuvo per jau beveik savaitę besitęsiančią invaziją į Ukrainą. 

► Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį perspėjo, kad jei prasidės Trečiasis pasaulinis karas, jis bus „branduolinis ir viską naikinantis“.

► Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, kalbėdamas trečiadienį vizito Izraelyje metu pažymėjo, kad NATO karine prasme nesikiš į karą Ukrainoje, nes „tai būtų klaida“.

► Per visą karo eigą žuvo daugiau nei 2000 Ukrainos civilių gyventojų, skelbia Ukrainos Valstybinė pagalbos tarnyba.

► Europos Sąjunga trečiadienį atjungė septynis Rusijos bankus nuo pasaulinio SWIFT tinklo, įgyvendindama sankcijas, paskelbtas dėl Maskvos invazijos į Ukrainą.

► Europos Sąjungos diplomatai patvirtino naujas sankcijas Baltarusijai. Jos bus nukreiptos prieš pareigūnus, vaidinančius svarbų vaidmenį puolime prieš Ukrainą. Sankcijos taip pat turėtų kirsti medienos, plieno ir kalio sektoriams.

► Tęsiasi aršios kovos dėl Mariupolio. Rusijos pajėgos apsupo pietinį Ukrainos miestą su 400 tūkst. gyventojų iš trijų pusių.

► Nuo Rusijos invazijos pradžios praėjusį ketvirtadienį į Lenkiją iš Ukrainos atvyko daugiau nei 500 000 žmonių.

► Mažiausiai 29 žmonės žuvo ir 130 buvo sužeisti per apšaudymą Charkove, pranešė miesto meras.

► Nuo karo pradžios Ukrainoje žuvo 5840 Rusijos kareivių, skelbia Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsakymą, draudžiantį rusams išvykti iš šalies su daugiau nei 10 000 JAV dolerių užsienio valiuta.

► Rusijos kariai nusileido Charkove, antrame pagal gyventojų skaičių Ukrainos mieste, pranešė Ukrainos saugumo tarnyba. Maždaug 3 valandą nakties Rusijos oro desantininkai nusileido ir pradėjo intensyvias kautynes su Ukrainos pajėgomis.

JAV uždaro oro erdvę Rusijai, pareiškė JAV prezidentas Joe Bidenas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų