• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskyrė naują Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininką. Juo tapo Anatolijus Bargylevičius, rašo „Kanal 24“.

11

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskyrė naują Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininką. Juo tapo Anatolijus Bargylevičius, rašo „Kanal 24“.

REKLAMA

Svarbiausi įvykiai:

23:49 | Danilovas sureagavo į naujausius Putino žodžius: „Amžinai įžeista Rusija“

Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas Rusijos režimo lyderį Vladimirą Putiną pavadino liguistu žmogumi, gyvenančiu išgalvotame pasaulyje, rašo UNIAN.

O. Danilovas išreiškė viltį, kad interviu su Tuckeriu Carlsonu „padės Vakarų politikams pasitempti“.

„Vienintelis dalykas, kuris iš tiesų sukelia tam tikrą reakciją, yra tai, kad Putinas – karo nusikaltėlis, turintis Hagos tribunolo išduotą arešto orderį – duoda interviu, o ne parodymus, kuriuos jis turėtų duoti tyrėjui.

Tai yra vienintelis dalykas, kurį jis turėtų daryti visą likusį gyvenimą, kad ir kiek jo liko“, – socialiniame tinke X rašo jis.

REKLAMA
REKLAMA

O. Danilovas pripažino, kad nežiūrėjo V. Putino interviu, nes mano, kad „jis neturi jokios prasmės“.

„Visos Putino kalbos apie Ukrainą yra nukopijuotos, kur vienoje pusėje yra amžinai įžeista Rusija ir paties Putino iliuzijos, o kitoje pusėje – visas pasaulis, kuris tik ir svajoja užgrobti Rusijos „turtus“, kurios kareiviai vagia Ukrainoje klozetus“, – pastebi O. Danilovas.

REKLAMA

Jis pavadino V. Putiną bepročiu, kuris gyvena išgalvotame pasaulyje.

„Putinas yra pamišęs žmogus, kuris gyvena išgalvotame pasaulyje, kurio nėra ir kurio niekada nebus. Jo žinios apie istoriją apskritai ir Ukrainos istoriją konkrečiai grindžiamos asmeniniais psichikos sutrikimais su maniakinio elgesio požymiais. Tikslesnę diagnozę gali nustatyti specialistai.

Ar įmanoma susidoroti su bepročiu? Ukraina yra padariusi visas išvadas, kaip kalbėtis su Putinu. Tikiuosi, kad tokie pokalbiai padės Vakarų politikams blaiviai mąstyti“, – sako jis.

REKLAMA
REKLAMA

23:22 | Maidane kelios dešimtys protestuotojų reikalauja grąžinti Zalužną

Kyjivo Nepriklausomybės aikštėje kelios dešimtys žmonių reikalauja grąžinti į pareigas atleistą Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadą Valerijų Zalužną, praneša „Ukrinform“.

Protestuotojai gieda Ukrainos himną ir laiko plakatus su užrašais „Grąžinkite Zalužną“.

Mitinge dalyvauja dialogo policijos atstovai.

Kaip jau buvo pranešta, ketvirtadienį prezidentas Volodymyras Zelenskis vietoj V. Zalužno paskyrė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiuoju vadu generolą pulkininką Oleksandrą Syrskį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Penktadienį V. Zelenskis suteikė Ukrainos didvyrio vardą buvusiam Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiajam vadui V. Zalužnui ir Gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovui Kyrylui Budanovui.

22:46 | Rusai Donecko srityje nužudė beginklius ukrainiečių karo belaisvius

Ukrainos teisėsaugos institucijos pradėjo tyrimą dėl okupantų įvykdyto beginklių ukrainiečių karo belaisvių nužudymo Donecko srityje, rašo „Ukrinform“.

REKLAMA

Tai patvirtino Ukrainos Generalinės prokuratūros spaudos tarnyba.

Anot prokuratūros, penktadienį pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip Rusijos kariai, užimdami gynybos pajėgų pozicijas netoli Kliščijivkos kaimo Bachmuto rajone, šaudo į Ukrainos gynėjus.

„Iš priešo drono padarytame vaizdo įraše matyti, kaip vieno iš agresorės valstybės kariuomenės dalinių vadas tikriausiai duoda įsakymą neimti priešo į nelaisvę šturmuojant Ukrainos ginkluotųjų pajėgų griovius. Per pozicijų puolimą Rusijos kariškiai nušovė vieną neginkluotą belaisvį, kuris išėjo pakeltomis rankomis. O antrąjį jie nužudė įmetę granatą į griovį“, – rašoma pranešime.

REKLAMA

Ukrainos prokuratūra pabrėžia, kad karo belaisvių žudymas yra šiurkštus konvencijų pažeidimas ir priskiriamas prie sunkių tarptautinių nusikaltimų.

22:22 | Bundestago narys: Ukrainai turi būti suteikta galimybė smogti objektams Rusijos teritorijoje

Rusijos kariniai objektai turi būti sunaikinti. Todėl Ukrainos sąjungininkai turi suteikti Kyjivui galimybę smogti Rusijos teritorijai.

Kaip praneša portalas „rbc.ua“, Vokietijos Bundestago narys, Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) ekspertas gynybos ir užsienio politikos klausimais Roderichas Kiesewetteris tai pareiškė interviu DW.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak parlamentaro, jei Ukraina pralaimės karą, tai milijonai ukrainiečių paliks tėvynę. O Europos šalių susitelkimui iškils grėsmė.

Ukrainos pralaimėjimas, deputato nuomone, taip pat parodys, kad Vakarai negali sustabdyti Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino, kuris beatodairiškai aukoja šimtus tūkstančių savo kareivių.

„Rusijai reikia parodyti, kad tai negali tęstis. Rusija turi pripažinti savo kaimynų teisę egzistuoti. Karas turi būti perkeltas į Rusiją. Rusijos kariniai objektai ir vadavietės turi būti sunaikinti. Mes turime padaryti viską, kas įmanoma, kad Ukraina galėtų smogti ne tik Rusijos naftos perdirbimo gamykloms, bet ir ministerijoms,  vadavietėms ir ugnies taškams“, – pabrėžė R. Kiesewetteris.

REKLAMA

Anot jo, Rusijos žmonėms atėjo metas suvokti, kad Putinas aukoja Rusijos ateitį, aukoja Rusijos jaunimo ir tautinių mažumų ateitį, kad jis neša pasauliui karą.

Portalas primena, kad Ukraina jau gauna ilgojo nuotolio raketų iš Vakarų partnerių. Jas tiekia Didžioji Britanija ir Prancūzija. Viena iš tiekimo sąlygų – ši ginkluotė neturi būti naudojama atakoms Rusijos teritorijoje.

Neseniai į šią problemą atkreipė dėmesį Ukrainos karinių jūrų pajėgų vadas viceadmirolas Oleksejus Neižpapa.

REKLAMA

Jo nuomone, jei Ukrainai būtų leista smogti Rusijai vakarietiškais ginklais, tai ji greičiau pasiektų pergalę.

21:13 | Atsinaujinimas tęsiasi: Zelenskis paskyrė naują Generalinio štabo vadovą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskyrė naują Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininką. Juo tapo Anatolijus Bargylevičius, rašo „Kanal 24“.

Apie tai V. Zelenskis pranešė kreipdamasis į ukrainiečius.

V. Zelenskis pranešė, kad penktadienį susitiko su Ukrainos gynybos ir saugumo pajėgų vadovybe ir gynybos ministru Rustemu Umerovu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Po susitikimų, pirma, pakeičiau Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininką. Dėkoju generolui leitenantui Serhijui Šaptalai už jo tarnybą per šiuos dvejus karo metus.

Generalinio štabo viršininko Oleksandro Syrskio siūlymu naujuoju Generalinio štabo viršininku paskyriau generolą majorą Anatolijų Bargylevičių. Jis yra patyręs žmogus, suprantantis šio karo užduotis ir Ukrainos tikslus“, – sako V. Zelenskis.

20:22 | Rusai numetė septynias aviacines bombas Sumų srities pasienyje – du žmonės žuvo, keli sužeisti

Rusijos kariuomenė numetė septynias bombas ant pasienio gyvenviečių Sumų rajone, žuvo du civiliai.

REKLAMA

Tai penktadienį feisbuke pranešė Sumų srities prokuratūra, kuria remiasi „Ukrinform“.

„Sumų srities prokuratūrai vadovaujant, atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl karo įstatymų ir papročių pažeidimo fakto, susijusio su tyčiniu nužudymu (Ukrainos baudžiamojo kodekso 438 straipsnio 2 dalis)“, – sakoma pranešime.

Tyrėjų duomenimis, 2024 metų vasario 9 d., apie 14.00 val., įsibrovėliai, naudodami tarptautinės teisės draudžiamus kariavimo metodus, iš Rusijos Federacijos teritorijos smogė aviacijos smūgį Sumų rajono teritorijai.

REKLAMA

Preliminariais duomenimis, priešas numetė septynias valdomąsias aviacines bombas ant Junakivkos,  Chotynės ir Mykolajivkos bendruomenių.

Per priešo ataką žuvo du civiliai vyrai, dar viena moteris gali būti po griuvėsiais, keturi žmonės buvo sužeisti.

Taip pat nukentėjo mažiausiai keturi privatūs gyvenamieji namai, ūkio teritorija, sandėlis.

Kaip pranešama, prokurorai, bendradarbiaudami su kitais teisėsaugininkais, fiksuoja aviacijos smūgio padarinius.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, vasario 9-osios naktį ir rytą rusai septynis kartus apšaudė Sumų srities pasienio teritorijas ir gyvenvietes. Buvo užfiksuoti 53 sprogimai.

REKLAMA
REKLAMA

20:00 | Išanalizavo Putino interviu: aišku, ko jis siekė

Interviu su Tuckeriu Carlsonu metu Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas siekė kelių tikslų, sako Latvijos profesorius Dmitrijus Oreškinas, rašo „Sky news“.

19:41 | JAV ekspertas: Syrskis gali pakeisti karo eigą

Į atsargą išėjęs JAV kariuomenės pulkininkas Robertas mano, kad generolo Valerijaus Zalužno atleidimas iš Ukrainos pajėgų vyriausiojo vado pareigų nebūtinai yra teigiamas, tačiau į šias pareigas paskirtas Oleksandras Syrskis gali pakeisti karo eigą.

Apie tai jis kalbėjo „Voice of America“, rašo UNIAN.

Šiuo metu, eksperto vertinimu, būtina susitelkti ne tik į sausumos karą, negalima pamiršti, kad vyksta karas jūroje.

R. Hamiltono vertinimu, su tuo Ukraina puikiai susitvarko – išstūmė Rusijos Juodosios jūros laivyną iš vakarinės Juodosios jūros dalies.

„Ukraina ir jos partneriai turi pradėti nagrinėti visas šio karo sritis – sausumoje, ore, Juodojoje jūroje. Manau, kad generolas Syrskis sugebės suderinti daugiadisciplininę strategiją ir pakeisti karo su Rusija eigą, pasiekdamas Ukrainos karinius tikslus“, – teigia JAV ekspertas.

18:43 | Ukrainos gynybos pajėgos plečia placdarmą kairiajame Dnipro krante

Ukrainos gynybos pajėgos toliau plečia placdarmą kairiajame Dnipro krante. Per parą ten buvo sunaikintos keturios dešimtys okupantų.

REKLAMA

Tai penktadienį „Telegram“ kanale pranešė Pietų operatyvinės karinės vadovybės spaudos tarnyba, kuria remiasi „Ukrinform“.

„Pietų gynybos pajėgų operatyvinėje zonoje tęsiasi įnirtinga kontrbaterinė kova. Priešas neatsisako ketinimo išmušti mūsų dalinius iš kairiojo Dnipro kranto. Praėjusią parą užfiksuotos dvi nesėkmingos atakos. Patyrę nuostolių, rusai pasitraukė į savo pradines pozicijas“, – rašoma pranešime.

Kaip pažymima, Ukrainos gynėjai tvirtai išlaiko užimtas pozicijas, palaipsniui ir metodiškai imasi veiksmų placdarmui stiprinti ir plėsti. Tuo pat metu okupantai atlieka žvalgybą iš oro, apšaudo iš artilerijos, naudoja daug įvairių tipų smogiamųjų dronų.

Spaudos tarnyba taip pat pranešė, kad Gynybos pajėgos smogia priešo dislokavimo vietoms, ugnies pozicijoms ir užnugariui. Pastarąją parą Gynybos pajėgos sunaikino 39 okupantus, 3 reaktyvinės salvinės ugnies sistemas „Grad“, 3 raketų ir artilerijos ginkluotės vienetus, 5 minosvaidžius, 1 radioelektroninės kovos kompleksą, 6 automobilius.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, nuo 2022 metų vasario 24 d. iki 2024 metų vasario 9 d. Ukrainos gynybos pajėgos sunaikino apie 393 290 okupantų rusų, iš jų 910 – praėjusią parą.

18:20 | Medvedevas spjaudosi keiksmais: pažėrė priekaištų Syrskiui

Rusijos Federacijos Saugumo tarybos vadovo pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas pažėrė priekaištų naujajam Ukrainos pajėgų vadui Oleksandrui Syrskiui, rašo UNIAN.

REKLAMA

17:57 | Danilovas: Zalužno patirtis tikrai bus panaudota Ukrainos pergalei pasiekti

Buvusio Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiojo vado Valerijaus Zalužno patirtis tikrai bus panaudota Ukrainos pergalei, sako Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas.

Apie tai jis kalbėjo „Radio Svoboda“, rašo „Ukrinform“.

„Esu įsitikinęs, kad Valerijaus Zalužno patirtis bus panaudota mūsų tolesnei pergalei“, – sako jis.

„Mes visi esame ukrainiečiai. Suprantame, kad turime būti vieningi kovoje su agresoriumi, kuris dabar laikinai yra mūsų teritorijoje. Ir mums reikia įtraukti visus, kurie turi patirties, kurie turi noro kovoti ir kovoti už mūsų pergalę“, – teigia O. Danilovas.

17:20 | Syrskis: artimiausi tikslai – geresnė karių rotacija ir aukštųjų technologijų ginkluotė

Naujasis Ukrainos kariuomenės vadas penktadienį pareiškė, kad jo artimiausi tikslai – pagerinti karių fronte rotaciją ir panaudoti naujų technologijų galią kovoje su Rusijos invazija.

Generolas pulkininkas Oleksandras Syrskis, anksčiau vadovavęs Ukrainos sausumos pajėgoms, kalbėjo kitą dieną po to, kai prezidentas Volodymyras Zelenskis pavedė jam vadovauti kovos su Rusija kampanijai mūšio lauke.

„Darbotvarkėje yra naujų užduočių“, – savo platformos „Telegram“ kanalu paskelbė O. Syrskis.

REKLAMA

Nors jis nepateikė daug detalių, jo komentarai, regis, atitiko V. Zelenskio ketvirtadienį per ginkluotųjų pajėgų vadovybės pertvarkymą iškeltą tikslą atsinaujinti ir priimti naują požiūrį į kovą.

Tačiau pokyčiai vadovybėje neišspręs kai kurių didžiausių Ukrainos problemų: karių trūkumo, dėl kurio sumažėjo kovinė dvasia ir gali prireikti masinės mobilizacijos, nepakankamo vakarietiškų ginklų tiekimo.

Pokyčiai kariuomenės vadovybėje sukėlė šiokį tokį nerimą šalies sostinės Kyjivo gatvėse.

35 metų Alisa Riazanceva sakė, kad buvo „iš esmės patenkinta“ šalyje populiariu O. Syrskio pirmtaku generolu Valerijumi Zalužnu.

„Tikimės, kad mūsų vyriausybė nepadarė didelės klaidos“ jį pakeisdama, teigė ji naujienų agentūrai AP.

61 metų Oleksandras Azimovas sakė, kad yra „tam tikras nepritarimas, tam tikras nepasitenkinimas“ dėl pokyčių vadovybėje.

Tai gali būti užuomina apie ankstesnę kritiką dėl O. Syrskio strategijos devynis mėnesius laikytis kovose dėl Bachmuto. Dėl šio miesto vyko ilgiausias ir kruviniausias karo mūšis, kainavęs Ukrainai daug karių gyvybių. Tačiau ši strategija leido silpninti Rusijos pajėgas.

O. Syrskis pradėjo vadovauti sunkiu Ukrainos karo pastangoms metu. Netrukus prasidėsiant tretiesiems kovų metams, Kyjivas yra labai priklausomas nuo Vakarų šalių paramos, o jose jaučiami nuovargio nuo karo požymiai.

REKLAMA

Dėl to Ukraina lieka gynybinėje padėtyje, o Rusija savo ekonomiką koncentruoja į karą ir didina ginklų atsargas. Analitikai šiame V. Zelenskio žingsnyje, apie kurį buvo kalbama jau keletą savaičių, neįžvelgė jokių gilesnių vidinių sunkumų požymių.

„Vadovybės pokyčiai yra normalus dalykas valstybėje, kuri kariauja kelerius metus“, – vėlai ketvirtadienį pareiškė Vašingtono analitinis centras „Institute for the Study of War“.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, paklaustas apie V. Zalužno pasitraukimą ir O. Syrskio paskyrimą, penktadienį nesureikšmino šių žingsnių.

„Nemanome, kad tai veiksnys, pakeisiantis specialiosios karinės operacijos eigą. Ji bus tęsiama tol, kol bus pasiekti tikslai“, – sakė jis, pavartodamas Kremliaus terminą karui Ukrainoje pavadinti.

Vėlai ketvirtadienį paskelbtame interviu buvusiam Televizijos „Fox News“ laidų vedėjui Tuckeriui Carlsonui Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ragino Vašingtoną pripažinti Maskvos interesus ir įtikinti Ukrainą sėsti prie derybų stalo.

Tuo tarpu Vokietijos kancleris Olafas Scholzas penktadienį lankosi Vašingtone, kur turi kalbėtis su JAV prezidentu Joe Bidenu apie naują JAV karinę pagalbą Ukrainai. Šią gyvybiškai svarbią paramą stabdo ginčai Kongrese.

Sovietų Sąjungoje gimęs ir Maskvos aukštojoje karo komendantūros mokykloje mokęsis bei sovietų artilerijos korpuse tarnavęs O. Syrskis apibūdinamas kaip skrupulingas planuotojas, o jo penktadienio komentaruose teigiama, kad pirmasis jo darbas bus užtikrinti „aiškų ir detalų planavimą“.

REKLAMA

Jis taip pat pabrėžė, kad reikia užtikrinti karių gerovę. „Karių gyvybė ir sveikata visada buvo ir yra pagrindinė Ukrainos kariuomenės vertybė“, – sakė jis, galbūt turėdamas omenyje kritiką dėl Bachmuto.

O. Syrskis laikomas 2022 metų rugsėjo kontrpuolimo Charkivo srityje architektu. Tai buvo svarbiausia Ukrainos pergalė kare, leidusi Kyjivui išstumti Kremliaus pajėgas iš Kupjansko ir Iziumo.

V. Zelenskis penktadienį pasirašė įsakymus apdovanoti V. Zalužną ir Ukrainos karinės žvalgybos vadovą Kyrylą Budanovą aukščiausiu šalies apdovanojimu – „Auksine žvaigžde“.

16:43 | Umerovas susitiko su Syrskiu

Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas ir naujasis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Oleksandras Syrskis pirmojo darbo susitikimo metu aptarė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų veiksmų planą 2024 metams, rašo „Ukrinform“.

„Itin svarbus klausimas – logistikos sistemos sukūrimas ir savalaikis kariuomenės poreikių tenkinimas. Daugiausia dėmesio skiriama efektyviai rotacijos ir dalinių poilsio sistemai“, – cituojamas ministerijos pranešimas.

Krašto apsaugos ministras ir vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas taip pat aptarė Ukrainos karių mokymo kokybės gerinimą, mokymo centrų įrengimą, naujų instruktorių rengimą ir atsižvelgimą į šiuolaikinę patirtį.

REKLAMA

Ypatingas dėmesys bus skiriamas naujai ginkluotųjų pajėgų rūšiai – dronų pajėgoms.

„Tikimės naujų sprendimų, patirties apibendrinimo. O svarbiausia – techninių specifikacijų naujiems modeliams kurti. Tų, kurie rytoj suteiks mums strateginį pranašumą. Dėkoju generolui pulkininkui už prasmingą susitikimą“, – cituojamas R. Umerovas.

O. Syrskis Ukrainos pajėgų vadu paskirtas ketvirtadienį.

16:24 | Ukrainos žvalgyba apie Putino interviu: tai – Rusijos specialioji operacija

Rusijos prezidento Vladimiro Putino interviu amerikiečių televizijos laidų vedėjui Tuckeriui Carlsonui yra Rusijos specialioji operacija.

Tai penktadienį per televizijos maratoną pareiškė Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos (VŽV) atstovas Andrijus Jusovas, atsakydamas į klausimą, ar istorija su šiuo interviu galėjo būti specialioji operacija, praneša „Ukrinform“ korespondentas.

„Tai negalėjo nebūti specialioji operacija, be abejo, tai - įtakos veiksmas, tai – informacinė psichologinė specialioji operacija. Ir tai – ​​Rusijos operacija, nes šio interviu tikslinė auditorija yra laisvasis pasaulis, Vakarų pasaulis. Nieko naujo mes ten neišgirdome. Ukrainoje yra sakoma „miesto bepročiai“. Tai štai - geopolitinis beprotis tauškia kažkokias nesąmones – apie tarptautinę teisę, apie istoriją, ir sprendžia, kuri tauta gali  gyvuoti, o kuri – ne. Visa tai, žinoma, kliedesiai“, – sakė pareigūnas.

REKLAMA

Anot jo, tai, kad Rusijos specialiosios tarnybos ir RF išleidžia milžiniškas sumas, bandydamos paveikti Vakarų auditoriją, rodo, kad ši auditorija rusams yra svarbi.

„Ir jie supranta, jog pati galimybė daryti poveikį demokratiniam pasauliui, kad ir kaip jie jį koneveiktų savo propagandinėse laidose, jiems yra labai svarbi. Tad visa ši operacija buvo mėginimas perduoti sąlyginio Putino balsą tiems patiems Vakarams, kurių jie taip nekenčia. Žinoma, globaliu mastu tai nepavyko, nes po šio interviu jau matėme visų įtakingiausių ekspertų, politologų ir politikų vertinimus“, – sakė A. Jusovas.

Buvęs JAV televizijos kanalo „Fox News“ laidų vedėjas T. Carlsonas, svarbus Donaldo Trumpo sąjungininkas ir žinomas JAV karinės pagalbos Ukrainai priešininkas, atvyko į Maskvą, ir jam V. Putinas davė interviu – pirmąjį Vakarų žurnalistui nuo 2022 metų vasarį pradėtos invazijos į Ukrainą.

15:52 | Kol kas JAV turi pakankamai lėšų tęsti ukrainiečių pilotų mokymą valdyti naikintuvus F-16

JAV Nacionalinė gvardija vis dar turi pakankamai pinigų, kad galėtų baigti Ukrainos pilotų mokymus valdyti naikintuvus F-16, sakė Nacionalinės gvardijos vadovas generolas Danas Hokansonas.

Pilotų mokymai prasidėjo spalį Nacionalinės gvardijos Morriso oro bazėje Tuksone, Arizonoje. Nuo tada Ukrainos karo fondas, kuriuo JAV naudojosi siųsdamos kitas ginklų sistemas ir pagalbą Ukrainai už milijardus dolerių, baigėsi. Dėl finansavimo trūkumo JAV negali pasiųsti Ukrainai naujų ginklų paketų, nepaisant žiaurios Rusijos bombardavimo kampanijos. Tačiau D. Hokansonas sakė, kad pilotų mokymas gali būti tęsiamas.

15:16 | O. Tarnavskis: rusai didina cheminių atakų skaičių

Rusai padidino cheminių atakų skaičių, „Telegram“ kanale pranešė Taurijos operatyvinės ir strateginės grupės vadas generolas Oleksandras Tarnavskis.

Pasak jo, Taurijos operatyvinės ir strateginės grupės veikimo zonoje vasario 8 d. Rusijos kariuomenė numetė šešis nepilotuojamus orlaivius su ašarinėmis dujomis ir dusinančia nuodinga chemine medžiaga chlorpikrinu (manoma, granatas K-51).

Per savaitę užfiksuota apie 10 priešo mėginimų atakuoti nuodingomis medžiagomis.

14:40 | Paviešintas Ukrainos „planas B“, jei ji liktų be JAV paramos

Naujienų agentūra „Bloomberg“, remdamasi savo šaltiniu, skelbia, kad Ukrainos pareigūnai planuoja pristatyti savo „planą B“ Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) per fondo atstovų vizitą Kyjive kitą savaitę. 

Planas apima veiksmus, kurių Ukraina imsis, jei liks bet JAV paramos: tai vidaus obligacijų kiekio ir mokesčių didinimas bei išlaidų mažinimas.

Šiais veiksmais siekiama suteikti TVF pasitikėjimo, kad Ukraina sugebės reguliariai grąžinti skolas, jei sąjungininkai negalės suteikti reikiamos pagalbos. Tai yra pagrindinė sąlyga, kad iš fondo būtų gauta 15,6 mlrd. dolerių (14,5 mlrd. eurų) paskolos programa.

Pasak šaltinių, TVF darbuotojai trims dienoms į Kyjivą atvyks vasario 12 d., prieš oficialias derybas dėl Ukrainos Lenkijoje. 

14:10 | V. Zelenskis suteikė V. Zalužnui Ukrainos didvyrio vardą

Prezidentas Volodymyras Zelenskis buvusiam Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiajam vadui Valerijui Zalužnui suteikė Ukrainos didvyrio vardą.

Atitinkamas vasario 8 d. dekretas Nr. 61/2024 paskelbtas prezidento interneto svetainėje.

„Už ypatingus asmeninius nuopelnus ginant Ukrainos valstybės suverenitetą ir teritorinį vientisumą, nesavanaudišką tarnystę Ukrainos žmonėms, šią akimirką skelbiu dekretą: Suteikti Ukrainos didvyrio vardą ir Auksinės žvaigždės ordiną generolui Valerijui Fiodorovičiui Zalužnui“, – rašoma dekrete.

Kaip buvo pranešta anksčiau, ketvirtadienį V. Zelenskis susitiko su V. Zalužnu ir padėkojo jam už dvejus metus trukusią Ukrainos gynybą.

Po to Prezidento kanceliarija išleido dekretą, kuriuo vyriausiuoju kariuomenės vadu paskyrė generolą pulkininką Oleksandrą Syrskį.

Kartu V. Zelenskis pasiūlė V. Zalužnui ir toliau būti Ukrainos valstybinės komandos dalimi.

13:43 | Pentagonas: be JAV paramos Rusija dronais atakuos Europos miestus

JAV gynybos sekretoriaus pavaduotoja tarptautiniam saugumui Celeste Wallander „Voice of America“ pareiškė, kad 2022 m. Rusija galėjo užimti Ukrainą ir atakuoti dronais Europą. Tam kelią užkirto JAV pagalba Kyjivui, rašo „RBK-Ukraina“.

„Su tais bepiločiais orlaiviais, kuriuos, kaip pastebite, rusai siunčia iš Krymo į Ukrainos miestus, jie galėtų atakuoti Europos sostines. Tos sparnuotosios raketos, kurias rusai naudoja prieš itin svarbią Ukrainos energetikos infrastruktūrą, keltų grėsmę JAV sąjungininkams NATO“, – sakė ji.

Pasak jos, pavojus kiltų ir Europoje gyvenantiems amerikiečiams – pradedant kariai, verslininkais ir paprastais piliečiais, baigiant Europoje studijuojančiais amerikiečių studentais.

Tiesa, pasak C. Wallander, grėsmė Europai išlieka aktuali, nes JAV Kongrese stringa balsavimas dėl pagalbos Ukrainai.

„Ukrainiečiai išmoko kovoti, jie sulaiko rusus, sutrikdė jų operacijas Juodojoje jūroje, atkūrė grūdų eksportą, aprūpina pasaulio pietus būtiniausiomis prekėmis. Bet kadangi mes negalime jiems tiekti amunicijos, priešlėktuvinės gynybos įrangos, atsarginių dalių, reikalingų fronte, tuomet galime grįžti prie 2022 m. scenarijaus ir Europos apšaudymo grėsmės“, – perspėjo Pentagono atstovė.

12:54 | O. Syrskis: kariuomenė turi nuolat tobulėti, kad pasiektų pergalę

Naujasis Ukrainos kariuomenės vadas Oleksandras Syrskis penktadienį pareiškė, kad jo kariuomenė, norėdama laimėti karą, turės tobulėti ir būti pasirengusi keisti kovos su Rusijos pajėgomis būdus.

59-erių metų karininko paskyrimas šią savaitę buvo didžiausias sukrėtimas Ukrainos karinei vadovybei nuo Rusijos invazijos pradžios prieš beveik dvejus metus.

„Tik pokyčiai ir nuolatinis kariavimo priemonių ir metodų tobulinimas leis mums sėkmingai žengti šiuo keliu“, – savo pirmuosiuose viešuose komentaruose po to, kai pradėjo eiti šias pareigas, sakė O. Syrskis.

12:32 | Ukraina prisiima atsakomybę už dronų smūgius Rusijos naftos perdirbimo gamykloms

Ukraina prisiima atsakomybę už naktį įvykdytus dronų smūgius dviem naftos perdirbimo gamykloms Rusijos pietiniame Krasnodaro regione, penktadienį naujienų agentūrai AFP teigė šaltinis Kyjivo saugumo tarnybose.

„Tarnybų dronai smogė iš karto dviem Krasnodaro regiono naftos perdirbimo gamykloms – ne tik Ilskio, bet ir Afipskio naftos perdirbimo gamyklai“, – sakė šaltinis.

Rusijos gynybos ministerija anksti penktadienį pranešė, kad jos pajėgos  praėjusią naktį keturiose skirtingose Rusijos srityse ir virš Juodosios jūros neutralizavo 19 ukrainiečių dronų. 

„Oro gynybos sistemos perėmė ir sunaikino 2 dronus Kursko, penkis Briansko, keturis Oriolo, du Krasnodaro srityse ir 6 virš Juodosios jūros“, – sakoma ministerijos pranešime.

Krasnodaro gelbėjimo tarnybos buvo pranešę, kad naktį Ilskio naftos perdirbimo gamykloje kilo gaisras.

11:48 | „Valandėlė su Putinu“: o kur žadėtas interviu? Putinas tiesiog atėjo išsikalbėti

Nepaisant milžiniško dirbtinai sukelto ažiotažo dėl Vladimiro Putino interviu Tuckeriui Carlsonui, absoliučiai nieko naujo jame nebuvo pasakyta. Net ir pats T. Carlsonas vėliau pripažino nuobodžiavęs, klausydamasis ilgų V. Putino pseudoistorinių postringavimų apie Ukrainos valstybingumą ir nuklydimus į 1654-uosius.

11:29 | Zalužno atleidimas – naujas karo etapas: „The Economist“ įspėja, kad Zelenskis „rizikuoja padaryti klaidų“

Generolo Valerijaus Zalužno atleidimas iš Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiojo vado pareigų yra naujas ir lemiamas karo etapas. Leidinys „The Economist“ rašo, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis „rizikuoja padaryti klaidų“.

11:00 | Rusai Ukrainoje jau sužalojo 1 218 vaikus

Rusijos kariuomenė Ukrainoje jau pražudė 523 ir sužalojo 1 218 vaikus. Apie tai platformoje „Telegram“ pranešė generalinė prokuratūra.

„Ukrainoje per plataus masto Rusijos ginkluotąją agresiją jau nukentėjo daugiau nei 1 741 vaikas. Nepilnamečių reikalų prokuratūros 2024 m. vasario 9 d. ryto duomenimis, 523 vaikai žuvo, dar 1 218 patyrė įvairaus sunkumo traumas“, – nurodoma prokuratūros pranešime.

Šie duomenys nėra galutiniai – juos stengiamasi nustatyti karo veiksmų zonose, laikinai okupuotose ir išlaisvintose teritorijose.

Didžioji dalis vaikų nukentėjo Donecko (509), Charkivo (328), Chersono (146), Kyjivo (130), Dniepro (111), Mykolajivo (101), Zaporižios (100), Černihivo (72), Luhansko (67) srityse.

10:19 | Putinas apie Baltijos šalių puolimą: „Kodėl turėtume tai daryti? Mes tuo nesuinteresuoti“

Ketvirtadienį paskelbtame interviu su prieštaringai vertinamu dešiniųjų pažiūrų JAV pokalbių laidų vedėju Tuckeriu Calrsonu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasakė, jog Vakarai turėtų suprasti, kad Rusijos nugalėti Ukrainoje yra „neįmanoma“.

„Ligi šiol buvo daug triukšmo ir šūkių apie tai, kad Rusiją būtina strategiškai nugalėti mūšio lauke. Tačiau dabar atrodo, jog pradedama suprasti, kad tai padaryti sunku, o gal visai neįmanoma. Mano nuomone, tai iš esmės neįmanoma“, – sakė jis.

Jis taip pat perdavė žinutę JAV Kongresui, kur D. Trumpo spaudžiami respublikonai kuo toliau, tuo mažiau nori toliau remti Ukrainą ginklais ir teikti jai kitokią karinę pagalbą.

„Pasakysiu, ką galvojame šiuo klausimu ir ką norime perduoti JAV vadovams. Jei tikrai norite, kad karas baigtųsi, turite liautis tiekę ginklus“, – pasakė jis.

Paklaustas, ar Maskva svarstytų pulti kitas regiono šalis, pavyzdžiui, NATO nares Lenkiją ir Latviją arba apskritai Europą, V. Putinas pasakė, jog „apie tai negali būti kalbos“.

„Lenkija, Latvija ar kuri kita šalis mūsų nedomina. Kodėl turėtume tai daryti? Mes tiesiog nesame tuo suinteresuoti. Tai tiesiog tuščios kalbos apie grėsmę“, – kalbėjo V. Putinas.

Jo teigimu, karas su Lenkija galėtų kilti „vieninteliu atveju – jei Lenkija užpultų Rusiją“.

09:48 | Rusų nuostoliai

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 910 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų vasario 24 d. iki 2024 metų vasario 9 d. Rusijos armija Ukrainoje jau neteko apie 393 290 kareivių.

Tai penktadienį pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas, kuriuo remiasi „Ukrinform“.

Be to, per šį laikotarpį okupantai rusai neteko 6 385 tankų (+2), 11 921 šarvuotosios kovos mašinos (+22), 9 435 artilerijos sistemų (+24), 981 reaktyvinės salvinės ugnies sistemos (+1), 666 oro gynybos priemonių (+0), 331 lėktuvo (+0), 325 sraigtasparnių (+1), 7 209 dronų (+18), 1 881 sparnuotosios raketos (+1), 24 laivų (+0), 1 povandeninio laivo (+0), 12 551 automobilių (+38), 1 509 specialiosios technikos vienetų (+4).

Pasak štabo atstovų, duomenys tikslinami. Skaičiavimą apsunkina intensyvūs karo veiksmai.

09:08 | Ukrainos oro pajėgos sunaikino 10 rusų dronų

Ukrainos oro pajėgos penktadienį paskelbė, kad per praėjusią naktį sunaikino 10 iš 16 rusų paleistų „Shahed“ tipo dronų.

Oro pajėgų pranešime socialiniame tinkle „Telegram“ sakoma, kad rusai dronus leido iš okupuoto Krymo ir Rusijos Kursko srities.

Ukrainos oro gynyba 10 dronų numušė virš Mykolajivo, Chersono ir Charkivo sričių.

08:27 | Krasnodare užsiliepsnojo naftos perdirbimo gamykla, vietiniai teigia girdėję sprogimus

Rusijos Federacijos Krasnodaro krašto Seversko rajone penktadienio naktį liepsnojo Ilsko naftos perdirbimo gamykla. Spėjama, kad gaisras galėjo kilti dėl drono atakos.

07:37 | Rusija skelbia naktį numušusi 19 ukrainiečių dronų 

Rusijos gynybos ministerija ankstų penktadienio rytą pranešė, kad jos pajėgos per praėjusią naktį keturiose skirtingose srityse ir Juodojoje jūroje neutralizavo 19 ukrainiečų dronų. 

„Buvo užkirstas kelias Kyjivo režimo mėginimui įvykdyti teroristinį išpuolį naudojant 19 bepiločių orlaivių prieš Rusijos teritorijoje esančius objektus“, – sakoma ministerijos pareiškime.

07:00 | Putino interviu JAV laidų vedėjui: mes nieko nepuolame, Ukraina nenori derybų ir kitos Kremliaus fantazijos

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas amerikiečių žurnalistui Tuckeriui Carlsonui davė interviu, kuriame gavo progą dar kartą ištransliuoti tradicinę Kremliaus propagandą. Pokalbyje V. Putinas pakartojo, ką yra melagingai sakęs ne kartą: kad dėl karo Ukrainoje kalta pati Ukraina, kad tai Ukraina nenori taikos derybų ir kad Ukraina išvis neegzistuoja, kaip savarankiška valstybė.

STADIONAS 2.
Dabar jau, ko gero, visi suprantate, kad mokesčius reikia didinti ir įvesti naujų,- gynybos, puolimo, laukimo pasaloje, gyvenamo ploto, negyvenamo ploto, gyvenamo ne-ploto, aplamai gyvenimo ir negyvenimo, snygio, liečio, krušio ir t.t.

--Naujus mokesčius reikia daryti kuo didesnius, juk korta, bergiams, tai neina...
Čia, kaip su COVID, kuo labiau gąsdinami žmonės, tuo labiau jie viską pateisina. Tas pats ir su karais: gąsdina tam, kad galėtų lengvai viską branginti, apmokestinti, ir, faktiškai, dalį pinigų įsisavinti. Išaugęs žmogus, natūraliai, dėl grėsmės gyvybei, su viskuo sutinka ir pateisina, pvz., COVID vakcinos, kaukių, testų pirkimą. Pripirko vakcinų ir didžiąją dalį išpylė, o pirkimai buvo neskaidrūs, ir žmonės tylėjo, nes, esant nepaprastai padėčiai, galima pirkti brangiau ir nesiskaičiuoti, kur kas išleista. Tas pats su karais: pripirks karinės technikos už keturgubas kainas...
Nemanau ir negali buti jis žodžio žmogus ,kam jam pulti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų