REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Covid-19 atvejų skaičiui Indijoje toliau augant, šalyje pastebimas ir stulbinantis „juodojo grybelio“ infekcijų skaičius.

Covid-19 atvejų skaičiui Indijoje toliau augant, šalyje pastebimas ir stulbinantis „juodojo grybelio“ infekcijų skaičius.

REKLAMA

Indijos valdžia pranešė, kad iki 2021 m. gegužės 22 d. šalyje buvo užfiksuoti 8 848 kadaise retos grybelinės infekcijos atvejai. Šia liga serga Covid-19 pacientai, arba ką tik nuo viruso pasveikę asmenys. Dauguma šių atvejų yra aptikti vos keliose valstijose: Gudžarate, Maharaštroje, Androje ir Pradeše.

Šios grybelinės ligos mirtingumas nėra skelbiamas, tačiau kaip skelbia „Associated Press“, vietinė žiniasklaida praneša, kad infekcija nusinešė jau apie 250 gyvybių.

Ši infekcija yra grybelinė liga, vadinama mukormikoze. Tiesa, ji taip pat buvo praminta „juoduoju grybeliu“, nes infekuota kūno dalis patamsėja arba pasidaro juoda. Simptomai gali skirtis, priklausomai nuo kūno vietos, kurioje grybelis auga. Jam įsiveisus sinusuose ar plaučiuose, žmogus pradeda karščiuoti, kosėti, jausti krūtinės skausmą, patirti kvėpavimo sunkumus. Jeigu infekcija yra negydoma, mukormikozė gali išplisti į smegenis, kur gali sukelti mieguistumą, traukulius, kalbėjimo sutrikimus ir dalinį paralyžių.

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad šiuos protrūkius Indijoje sukėlė grybų grupė, vadinama mukormicetais. Šie mikroskopiniai grybeliai yra visur. Ypač daug jų aptinkama dirvožemyje ir augaluose, taip pat pūvančiuose vaisiuose ir daržovėse. Laimei, nėra žinoma, kad ši infekcija būtų perduodama iš žmogaus žmogui, taigi ji nėra užkrečiama.

REKLAMA

Tokios infekcijos paprastai yra ypač retos. Kaip teigia Jungtinių Amerikos Valstijų ligų kontrolės ir prevencijos centras, JAV 1 mln. žmonių kasmet tenka 1,7 susirgimai šia infekcija. Mokslininkai ir sveikatos apsaugos ekspertai dar tiksliai nežino, kodėl Indijoje yra užfiksuotas toks didelis „juodojo grybelio“ atvejų išaugimas, tačiau jie turi kelias hipotezes.

Mukormikozė paprastai paveikia silpną imuninę sistemą turinčius asmenis, pavyzdžiui, cukrinius diabetu, vėžiu ar kitomis sunkiomis ligomis sergančius pacientus. Sunkia Covid-19 forma susirgusių žmonių imunitetas taip pat susilpnėja, todėl jie tampa daug labiau imlūs grybelinėms infekcijoms. Tačiau vien tai nepaaiškina to, kas vyksta Indijoje. Apie keistus mukormikozės atvejus tarp koronaviruso pacientų buvo pranešta ir kitose valstybėse, tačiau daugiausia jų fiksuojama Indijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Dauguma tiki, kad tam nemažai įtakos turi cukrinis diabetas. Yra žinoma, kad ši liga padidina grybelinių infekcijų riziką, o Indijoje diabetu sergančių žmonių skaičius yra antras didžiausias pasaulyje po Kinijos. Dar vienas svarbus veiksnys gali būti perteklinis steroidų vartojimas gydant Covid-19 infekciją. Šie vaistai yra naudojami siekiant mažinti uždegimą sunkia ligos forma sergantiems pacientams, tačiau vartojant juos ilgą laiką, jie gali susilpninti imuninę sistemą.

„90–95 proc. mukormikoze susergančių pacientų buvo arba diabetikai ir / arba vartojo steroidus. Šia infekcija žmonės, nesergantys cukriniu diabetu ar nevartoję steroidų, suserga labai retai“, – pasakojo dr. Randeepas Guleria, „All India“ medicinos mokslų instituto direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Indijos sveikatos apsaugos ekspertai taip pat mano, kad grybelinė infekcija galimai yra susijusi ir su deguonies terapija, skiriama Covid-19 pacientams intensyvios terapijos skyriuose. Kadangi šios procedūros metu yra naudojami drėkintuvai, siekiant prie deguonies pridėti vandens, drėgmė gali patekti į kvėpavimo takus ir ten sukurti idealias sąlygas grybeliui augti. Kai kurie Indijos gydytojai taip pat nustatė, kad protrūkiui įtakos galėjo turėti ir antisanitarinės sąlygos ligoninėse, o jeigu konkrečiau, užterštų deguonies vamzdelių naudojimas.

Nors visi šie veiksniai tėra „įtariamieji“, tikroji „juodojo grybelio“ protrūkio priežastis mokslininkams vis dar lieka nežinoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų