Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka pasiūlė padaryti konstitucijos pataisą, kad parlamentą sudarytų dveji rūmai, iš kurių vieni atstovautų regionų interesams.
Po 2004 metų oranžinės revoliucijos, kai į valdžią atėjo V.Juščenka ir jo dabartinė oponentė, premjerė Julija Tymošenko, per konstitucijos reformą buvo apkarpyti prezidento, o padidinti parlamento ir vyriausybės įgaliojimai.
Tai privedė prie nuolatinio trijų valdžios centrų tarpusavio susipriešinimo.
Pats V.Juščenka, siūlęs ir anksčiau pataisyti konstituciją, nesutinka, kad padidėtų parlamento vaidmuo, bet jo siūlymams kol kas nepritarė Aukščiausioji Rada, kur prezidentas jau beveik nebeturi sąjungininkų.
"Esu tikras, kad dvejų rūmų Ukrainos parlamentas užtikrins ir subalansuos sričių interesus ir padės juos efektyviai perduoti valdžios centrinėms institucijoms", - sakė prezidentas pirmadienį pasitarime su vietos valdžios institucijų vadovais.
"Mano nuomone, valdžios pertvarkymas yra viena svarbiausių priemonių krizei įveikti", - pridūrė V.Juščenka paragindamas įstatymų leidėjus ir pareigūnus sudaryti konstitucijos pataisų priėmimo grafiką.
Praėjusią savaitę J.Tymošenko, V.Juščenkos oponentė ir galbūt varžovė 2010 metų pradžioje įvyksiančiuose prezidento rinkimuose, taip pat ragina keisti konstituciją, siekdama nutraukti nesibaigiantį vyriausybės ir prezidento susipriešinimą.
Ji patikino, kad pasiryžusi pritarti bet kuriems politikos modelio pakeitimams.
J.Tymošenko ir V.Juščenka itin nesutarė sausį per Rusijos ir Ukrainos dujų karą, taip pat dėl ekonomikos politikos, kai kilo krizė.
Pats V.Juščenka taip pat pripažįsta, kad prasidėjo nestabilumas ir susidarė dabartinis valdymo modelis šalyje po ankstesnės 2004 metų konstitucijos reformos, kai parlamento konstitucinė dauguma gavo teisę sudaryti vyriausybę ir paskirti Kabineto vadovą.
Dabar prezidentas turi įgaliojimus vykdyti užsienio politiką ir kontroliuoti sričių valdžią. V.Juščenka nesutinka, kad parlamentas gautų dar daugiau įgaliojimų ir jam būtų suteikta teisė skirti vyriausybės narius, specialiųjų tarnybų vadovus, teisėjus.
Kaip siūlo V.Juščenka, antrieji Aukščiausiosios Rados rūmai bus atsakingi už šalies "konstitucinių institutų" formavimą ir apribos partijų bei verslo lobizmą žemuosiuose rūmuose.
Sekmadienį interviu vienam Ukrainos televizijos kanalų V.Juščenka pareiškė, kad galimi pirmalaikiai parlamento rinkimai, jeigu bus pertvarkyta rinkimų sistema ir drauge surengtas referendumas, kuris turi pritarti dar vienai konstitucijos reformai.
2008 metų rudenį subyrėjus koalicijai prezidentas mėgino paleisti Radą, bet tam pasipriešino premjerė ir jos komanda, ir, kilus ekonomikos krizei, jis buvo priverstas sustabdyti įsaką pakeisti Radą.
Po to valstybės vadovo šalininkai, deputatai iš premjerės ir Parlamento pirmininko Volodymyro Lytvyno frakcijų sudarė naują daugumą, ir prezidentas neteko formalaus pagrindo reikalauti pirmalaikių rinkimų.
Po 2007 metų pirmalaikių rinkimų parlamente nė viena politinių jėgų negali savarankiškai sudaryti konstitucinės 300 balsų daugumos, kad galėtų priimti konstitucijos pataisas, todėl partijos turi atlikti sudėtingas suderinimo procedūras.
Pastarojo dešimtmečio Ukrainos istorijoje yra pavyzdžių, kaip nesėkmingai valstybės vadovas mėgino keisti konstituciją per referendumą.
2000 metais per plebiscitą buvo pritarta prezidento Leonido Kučmos siūlymui sudaryti dvejų rūmų parlamentą ir panaikinti deputatų neliečiamybę, bet Rada atsisakė patvirtinti šias pataisas.