REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

COVID-19 atvejų skaičius Jungtinėje Karalystėje šiuo metu yra vienas didžiausių Europoje ir yra didesnis nei tuo pačiu metu pernai, kai kai kuriose Anglijos dalyse buvo įvestas vietinis karantinas.

COVID-19 atvejų skaičius Jungtinėje Karalystėje šiuo metu yra vienas didžiausių Europoje ir yra didesnis nei tuo pačiu metu pernai, kai kai kuriose Anglijos dalyse buvo įvestas vietinis karantinas.

REKLAMA

Nors atvejų skaičius yra padidėjęs, rimta liga sergančių žmonių, kuriuos reikia gydyti ligoninėje, yra mažiau, nes jau yra vakcinos. Tačiau kuo labiau virusas plinta, tuo didesnė tikimybė, kad jis ras būdą, kaip prasibrauti per vakcinų sukurtą apsaugą, rašo independent.co.uk.

Skaičiai rodo, kad šiuo metu žmonių, kuriems nustatytas koronavirusas, skaičius siekia daugiau nei keliasdešimt tūkstančių per dieną. Priėmimo į ligonines skaičius vis dar yra mažesnis nei praėjusį rudenį, tačiau ir jis palaipsniui didėja.

Pasak profesoriaus Neilo Fergusono, nepaprastųjų situacijų mokslinės patarėjų grupės (Sage) nario iš Londono imperatoriškojo koledžo, yra „daug priežasčių“, kodėl užsikrėtimo lygis JK šiuo metu yra didesnis nei daugelyje kitų Europos šalių.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas „BBC Radio 4“ laidoje „Today“, profesorius teigė, kad „gyventojų funkcinis imunitetas yra mažesnis nei daugelyje kitų Vakarų Europos šalių“ dėl daugelio priežasčių. Profesoriaus N. Fergusono teigimu, šios priežastys apima ankstesnį vakcinavimą nei kitur ir tai, kad „mes labiau pasitikėjome „AstraZeneca“ vakcina“.

REKLAMA

Kiti mano, kad atvejų skaičių šuolį taip pat galėjo lemti retesnis kaukių dėvėjimas, švelnesni ribojimai ir lėtėjantis vakcinavimas. Bet kodėl COVID-19 atvejų daugėja būtent JK?

Silpsta imunitetas?

JK buvo viena pirmųjų šalių, pradėjusi skiepyti nuo COVID-19, o tai reiškia, kad kai kurių pirmųjų paskiepytų asmenų imunitetas dabar gali būti sumažėjęs. Atlikus vakcinuotų žmonių, kurie savo simptomus užregistravo programėlėje, COVID-19 testo rezultatų tyrimas parodė, kad maždaug po penkių ar šešių mėnesių apsauga nuo užsikrėtimo virusu gerokai susilpnėja.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak mokslininkų, Izraelyje, kuris buvo viena greičiausiai savo gyventojus paskiepijusių pasaulio šalių, atvejų skaičius išaugo, nes žmonių imunitetas pradėjo silpti. Tačiau atvejų skaičius nusistovėjo, kai vyresnio amžiaus žmonės buvo revakcinuoti.

Dabar JK vyresnio amžiaus žmonėms skiriama sustiprinančioji vakcinos nuo koronaviruso dozė. 

Per didelis pasitikėjimas „AstraZeneca“?

Kai JK pradėjo gyventojų vakcinaciją, ji labiau pasitikėjo „AstraZeneca“, o ne „Pfizer“ vakcina. „AstraZeneca“ vakcina yra šiek tiek mažiau veiksminga apsaugant nuo viruso delta atmainos, kuri iš dalies gali būti kalta dėl padidėjusio atvejų skaičiaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak profesoriaus N. Fergusono, tai iš dalies gali lemti COVID-19 atvejų padidėjimą. Jis sakė: „Mes labiau pasitikėjome „AstraZeneca“ vakcina ir, nors ji labai gerai apsaugo nuo labai sunkių COVID-19 padarinių, ji šiek tiek prasčiau nei „Pfizer“ apsaugo nuo užsikrėtimo virusu ir jo perdavimo, ypač delta atmainos atveju.“

Mažesnis kaukių dėvėjimas?

Londono imperatoriškojo koledžo atliktas tyrimas parodė, kad JK gyventojai daug dažniau nei Vokietijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje ir Italijoje teigė, jog nebedėvi veido kaukės ar kitos dengiamosios priemonės.

Daugybė tyrimų parodė, kad veido kaukės gali padėti sustabdyti viruso plitimą tarp žmonių. Tačiau negalima pasakyti, ar susidomėjimo dėvėti veido kaukes trūkumas JK yra tiesiogiai atsakingas už atvejų skaičiaus padidėjimą.

REKLAMA

Iš tiesų, Švedijos ir Nyderlandų gyventojai dažniau nei JK teigė, kad jie niekada nedėvėjo kaukės, o šiose šalyse yra mažiau patvirtintų COVID-19 atvejų nei JK.

Sušvelninti ribojimai ir dažnesnis kontaktavimas?

JK buvo viena pirmųjų Vakarų Europos šalių, sušvelninusių apribojimus, o tai reiškia, kad Anglijoje, Velse ir Škotijoje gyvenantys asmenys nuo vasaros gali lankytis naktiniuose klubuose ir masiniuose susibūrimuose. Tai buvo leista keliais mėnesiais anksčiau nei daugelyje kitų šalių.

„Imperial College“ tyrimo duomenys taip pat rodo, kad JK žmonės yra labiau linkę naudotis viešuoju transportu nei jų kaimynai Europoje. Gyvenantieji JK taip pat rečiau vengia socialinių susibūrimų.

REKLAMA

Tolesnė apklausa JK parodė, kad pastarosiomis savaitėmis kontaktavimas su kitais žmonėmis pasikeitė palyginti nežymiai. Nors vis daugiau žmonių sugrįžta į ofisus, žmonių skaičius biure išlieka gana mažas, o tik apie pusė darbuotojų eina į savo darbo vietą, jei ji atidaryta.

Lėtėjanti vakcinacija?

Pastaraisiais mėnesiais JK skiepijimas beveik sustojo, o pilnai paskiepytų žmonių skaičius nebėra tarp 10 geriausių šalių, kuriose gyvena mažiausiai 1 mln. žmonių.

Iš tiesų, per pirmąsias dvi spalio savaites 12 metų ir vyresnių JK gyventojų, kurie gavo bent vieną vakcinos dozę, skaičius beveik nepasikeitė.

Šie skaičiai yra šiek tiek iškreipti dėl žemo vaikų skiepijimo lygio. Šiuo metu tik 15 procentų 12–15 metų amžiaus vaikų Anglijoje yra paskiepyti pirmąja doze.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O kaip dėl naujojo delta atmainos palikuonio?

Naujas delta atmainos palikuonis, vadinamas AY.4.2, buvo aptiktas JK ir jau sudaro beveik 10 procentų visų atvejų šalyje.

Mokslininkai teigia, kad jis yra 10–15 procentų labiau užkrečiamas nei originalusis delta variantas, tačiau negalima jo vieno kaltinti dėl JK COVID-19 atvejų skaičiaus padidėjimo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų