J. Bidenas surengė lėšų rinkimo renginį, kuriame daugiausia dėmesio skyrė D. Trumpo provokuojantiems pasisakymams, pavyzdžiui, riaušininkų, 2021-ųjų sausio 6-ąją šturmavusių JAV Kapitolijų, vadinimui įkaitais, pareiškimui, kad buvęs aukščiausio rango karininkas nusipelnė egzekucijos, žuvusių karių vadinimui nevykėliais.
Vėliau J. Bidenas nuvyko į bendruomenės centrą daugiausia juodaodžių gyvenamoje Las Vegaso dalyje, kur kelių šimtų žmonių miniai pasakė: „Jūs esate priežastis, dėl kurios Donaldas Trumpas vėl pralaimės.“
J. Bideno teigimu, 2020 metais, kai jis pirmą kartą stojo į rinkimų kovą su D. Trumpu, statymai buvo didžiuliai, nes kilo „pavojus tam, kas padarė Ameriką Amerika“. Vis dėlto dabar, prezidento nuomone, ant kortos pastatyta dar daugiau.
Vienuose privačiuose namuose Hendersone, Nevados valstijoje, jis kalbėjo rėmėjams, kad jei jie atvyktų į Vašingtoną, jis parodytų jiems Baltųjų rūmų valgomojo stalą, prie kurio D. Trumpas, pasak jo buvusių patarėjų, ištisas valandas įsitempęs per televizorių stebėjo, kaip 2021 metų sausio 6 dieną Kapitolijų šturmavo jo retorikos pakurstyta įsiutusi minia.
„Turime išlaikyti Baltuosius rūmus, Senatą“, ir susigrąžinti kontrolę Atstovų Rūmuose, sakė J. Bidenas. Pasak jo, jei tai pavyks, „galėsime sakyti, kad išgelbėjome Amerikos demokratiją“.
Tokią pat retoriką jis naudojo ir vėliau vykusiame susitikime su rinkėjais, ragindamas „įsivaizduoti Donaldo Trumpo košmarą“.
Atsakė tuo pačiu
D. Trumpo rinkimų kampanijos atstovas spaudai Stevenas Cheungas (Stivenas Čeungas) atsakė tuo pačiu. Anot jo, J. Bidenas „per trejus trumpus metus Baltuosiuose rūmuose tapo košmaru šiai šaliai, ir joks klaidinimas bei apgaudinėjimas neprivers amerikiečių pamiršti visų jo sukeltų kančių ir destrukcijos“.
Antradienį Nevadoje vyksiančiuose demokratų pirminiuose rinkimuose J. Bidenas susidurs tik su simboline rašytojos Marianne Williamson (Marian Viljamson) ir kelių kitų menkai žinomų pretendentų opozicija. 2020 metų lapkritį Nevadoje jis laimėjo mažiau nei 3 procentiniais punktais. Tačiau į šią vakarinę valstiją jis taip pat atvyko tam, kad sutelktų rinkėjus rudens rinkiminei kampanijai.
Šioje daugiausia kazino ir svetingumo paslaugų sektoriais garsėjančioje valstijoje netrūksta darbininkų klasės narių, gyvena gausios lotynų amerikiečių, filipiniečių, kinų ir juodaodžių bendruomenės. Nevadoje yra ryški kaimo ir miesto atskirtis: daugiau nei 88 proc. aktyvių registruotų rinkėjų ir didžioji dalis politinės galios yra dviejose daugiausiai gyventojų turinčiose apygardose, apimančiose Las Vegaso ir Rino miestus.
2022 metais demokratai sėkmingai apgynė Nevadai skirtą vietą Senate, bet prarado valstijos gubernatoriaus postą. Šešių konstitucinių pareigūnų, renkamų visos valstijos mastu, vietos vienodai pasiskirstė tarp demokratų ir respublikonų.
Nedidele balsų persvara pasiekta senatorės Catherine Cortez Masto (Ketrin Kortez Masto) pergalė padėjo demokratams išlaikyti Senato kontrolę iki J. Bideno dabartinės kadencijos pabaigos.
„Prie šeimos stalo sprendžiami klausimai“
Prezidentas Nevadoje turi užnugarį, suburtą mirusio buvusio demokratų senatoriaus Harry Reido (Hario Rido). Iš dalies dėl jo pastangų nuo 2008-ųjų demokratai čia laimėjo visus prezidento rinkimus.
Tačiau pirmieji ženklai rodo, kad J. Bidenui gali tekti susidurti su daugiau iššūkių nei ankstesnįjį kartą. Daug rinkėjų yra nepatenkinti tikėtina jo ir D. Trumpo akistata. Lapkritį „The New York Times“ ir „Siena“ atliktos apklausos duomenimis, J. Bideną Nevadoje remia 36 proc. respondentų.
„Iš savo perrinkimo žinau, kad nevadiečiams svarbūs klausimai vis dar yra tie, kurie sprendžiami prie bendro šeimos stalo“, – interviu sakė C. Cortez Masto, turėdama omenyje paprastiems žmonėms aktualias problemas.
J. Bidenas savo perrinkimo kampaniją grindžia teiginiais, kad D. Trumpas kelia didžiulę grėsmę JAV demokratijai ir jos pamatinėms vertybėms. Prezidentas taip pat pasisako už teisės į abortą gynimą ir neseniai surengė pirmąjį didelį savo kampanijos renginį Virdžinijoje, kur šis klausimas suaktyvino demokratus, laimėjusius valstijos Delegatų rūmų kontrolę.
J. Bidenas taip pat akcentuoja savo veiksmus ekonomikos srityje, teigdamas, kad jo politika sukūrė milijonus darbo vietų, padeda kovoti su klimato kaita ir pagerino JAV konkurencingumą užsienyje. Tačiau apklausos rodo, kad daugelis rinkėjų jo administracijai šių nuopelnų nepriskiria.
Demokratų nacionalinis komitetas neseniai paskelbė apie šešiaženklę reklamai skirtų pinigų sumą Nevadoje ir Pietų Karolinoje, kur J. Bidenas šeštadienį pelnė lengvą pergalę pirminiuose partijos rinkimuose. Šiomis reklamomis siekiama padidinti juodaodžių, azijiečių kilmės amerikiečių ir ispanakalbių rinkėjų entuziazmą visoje valstijoje, įskaitant radijo, televizijos ir skaitmenines reklamas ispanų, kinų ir tagalų kalbomis bei reklaminį stendą Las Vegaso kinų kvartale.
Prieš savaitę Nevadoje prasidėjus išankstiniam balsavimui, D. Trumpas per kampanijos renginį Las Vegase be jokių įrodymų tvirtino tapęs J. Bideno administracijos prieš jį nukreipto teisėsaugos susidorojimo auka. D. Trumpui yra pateikti keturi kaltinamieji aktai, iš viso – 91 kaltinimas sunkiais nusikaltimais.
Danas Lee (Denas Li), Nevados universiteto Las Vegase politikos mokslų docentas, sakė, kad J. Bidenui reikia išlaikyti Nevadą.
Respublikonų kandidato pirminiai rinkimai taip pat vyks antradienį, tačiau jie bus neįpareigojami, o ketvirtadienį valstijos respublikonai surengs sueigas delegatams paskirstyti. D. Trumpas varžysis sueigose, o jo varžovė Nikki Haley (Niki Heili) nusprendė dalyvauti pirminių rinkimų balsavime.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!