• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po pusantrų metų trukusių įtemptų derybų ir naktinio debatų maratono JAV Senatas sekmadienį patvirtino plataus užmojo prezidento Joe Bideno kuruotą klimato, mokesčių ir sveikatos apsaugos planą, atnešusį reikšmingą politinę pergalę valstybės vadovui prieš svarbius kadencijos vidurio rinkimus.

Po pusantrų metų trukusių įtemptų derybų ir naktinio debatų maratono JAV Senatas sekmadienį patvirtino plataus užmojo prezidento Joe Bideno kuruotą klimato, mokesčių ir sveikatos apsaugos planą, atnešusį reikšmingą politinę pergalę valstybės vadovui prieš svarbius kadencijos vidurio rinkimus.

REKLAMA

Demokratai, kurie balsavo vieningai, o lemiamą balsą atidavė viceprezidentė Kamala Harris, pritarė 430 mlrd. dolerių (420 mlrd. eurų) vertės išlaidų planui. Kitą savaitę iniciatyvą svarstys Atstovų Rūmai, kur tikriausiai bus priimta, o paskui teisės aktą turės pasirašyti J. Bidenas.

Plane, parengtame po sudėtingų derybų su Demokratų partijos dešiniųjų pažiūrų nariais, numatytos didžiausios JAV istorijoje investicijos į kovą su klimato kaita – 370 mlrd. dolerių (363 mlrd. eurų), kuriais siekiama iki 2030 metų 40 proc. sumažinti į atmosferą išmetamų teršalų kiekį.

J. Bidenui tai reikštų didelę pergalę įgyvendinant vieną svarbiausių jo darbotvarkės aspektų, o JAV tam tikra prasme galėtų atgauti lyderystę sprendžiant pasaulines klimato problemas.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas pasveikino įstatymo projekto priėmimą. Jis atkreipė dėmesį į darbą, įdėtą į dokumentą, nors ir pripažino, kad ne visi yra patenkinti galutiniu rezultatu.

REKLAMA

„Prireikė daugybės kompromisų. Darant svarbius dalykus taip būna kone visada. Atstovų Rūmai turėtų kuo greičiau priimti šį įstatymą, o aš tikiuosi jį pasirašyti“, – pareiškime nurodė J. Bidenas.

Įstatymo projektas, oficialiai vadinamas „Infliacijos mažinimo įstatymu“, buvo priimtas Senate, už jį nebalsavo nė vienas respublikonas.

Konservatyvių pažiūrų įstatymų leidėjai iniciatyvą laiko išlaidavimu, o vyriausiasis senatorius respublikonas Mitchas McConnellas apkaltino demokratus nubalsavus už tai, kad „dvigubai pablogėtų jų ekonominė katastrofą“.

REKLAMA
REKLAMA

„Pakeis Ameriką dešimtmečiams“

Įstatymo projekte numatyta, kad elektromobilį įsigyjantys amerikiečiai gaus iki 7,5 tūkst. dolerių (7,4 tūkst. eurų) mokesčių kreditą, taip pat 30 proc. nuolaidą, jei ant savo namų stogo įsirengs saulės baterijas.

Tačiau stambiems automobilių gamintojams atstovaujanti grupė „Alliance for Automotive Innovation“ sekmadienį pareiškė, kad dauguma automobilių neatitiktų įstatymo projekte numatytų elektromobilių mokesčių lengvatos reikalavimų, o priimtą dokumentą pavadino „praleista galimybe“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įstatymo projektu taip pat numatoma skirti milijonus eurų miškams apsaugoti ir išsaugoti. Pastaraisiais metais JAV miškus vis labiau niokoja gaisrai, kylantys per rekordinius karščius, mokslininkų siejamus su visuotiniu atšilimu.

Milijardų dolerių vertės mokesčių lengvatų taip pat būtų taikomos kai kurioms labiausiai aplinką teršiančioms šalies pramonės šakoms, siekiant padėti joms pereiti prie ekologiškesnių technologijų. Kai kurie liberalūs demokratai šiai priemonei labai priešinosi, bet galų gale jai pritarė po ne vieną mėnesį trukusios aklavietės.

REKLAMA

J. Bidenas, atėjęs į Baltuosius rūmus pažadėjęs imtis plataus masto reformų, stebėjo, kaip jo viltys žlugo, o vėliau atgimė ir vėl žlugo.

Dėl trapios demokratų persvaros Senate nuosaikūs partijos nariai faktiškai įgijo veto teisę. Vienas iš pastarųjų, Vakarų Virdžinijai atstovaujantis senatorius Joe Manchinas, anksčiau pasinaudojo tokia galimybe, kad užblokuotų daug ambicingesnį J. Bideno išlaidų projektą „Build Back Better“.

Tačiau liepos pabaigoje Senato demokratų lyderiui Chuckui Schumerui pavyko pasiekti kompromisą su Vakarų Virdžinijos atstovu, kurio valstijos ekonomika yra labai priklausoma nuo anglių kasyba.

„Šis įstatymo projektas pakeis Ameriką dešimtmečiams“, – sakė Ch. Schumeras po jo priėmimo.

Tuo metu J. Manchinas per „Twitter“ parašė, kad iniciatyva „sumažins infliacinius mokesčius, keliančius tiek daug skausmo Vakarų Virdžinijos ir Amerikos šeimoms“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų