Talibano sukilimas gali išplisti į naujus Afganistano regionus, o kovos pietinėse ir rytinėse šalies provincijose tęsis toliau, Pentagonas perspėjo penktadienį pateiktoje naujoje ataskaitoje.
"Talibanas mes iššūkį Afganistano vyriausybės kontrolei kaimo vietovėse, ypač šalies pietuose ir rytuose. Talibai taip pat greičiausiai mėgins aktyviau reikštis vakaruose ir šiaurėje", - sakoma pirmojoje Pentagono ataskaitoje Kongresui apie saugumo padėtį Afganistane.
Radikalųjį Afganistano islamo režimą, kuris buvo įtariamas teikęs pagalbą 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolius organizavusiam teroristų tinklui "Al Qaeda", tais pačiais metais nuo valdžios nuvertė JAV vadovaujama koalicija. Tačiau nuo to laiko talibai persigrupavo ir "suvienijo jėgas nesiliaujančiam partizaniniam karui".
Talibai ilgą laiką kaupė pajėgas, o 2007 metais labai suaktyvino išpuolius. Per mirtininkų ir pakelės bombų sprogdinimus bei kitokias atakas žuvo apie 6,5 tūkst. žmonių, nors šiuo metu Afganistane sutelkta apie 70 tūkst. įvairių šalių karių, kuriems vadovauja JAV ir NATO.
Sukilėliai aršiausiai kovoja talibų tvirtovėmis laikomose pietinėse ir su rytinėse Afganistano provincijose, kurios ribojasi su Pakistanu.
Pentagono ataskaitoje, kurioje apžvelgiami įvykiai iki šių metų balandžio, pripažįstama, jog tarptautinės pajėgos "sukėlė kliūčių afganų sukilėliams, kurie neteko keleto vadų ir kai kurių saugių prieglobsčių Afganistane".
Ten pat teigiama, jog, nepaisant šių kliūčių, 2008 metais talibai išlaikys tą patį ar netgi sustiprins teroristinių atakų ir sprogdinimų mastą bei tempą."
72 puslapių "Ataskaita apie saugumo ir stabilumo pažangą Afganistane" yra pirmoji tokio pobūdžio JAV Kongresui pateikta ataskaita. Panašius raportus Pentagonas rengs kas šešis mėnesius, kaip iki šiol buvo apžvelgiamas karas Irake.
Pagal kariškių pranešimus naujienų agentūra AFP apskaičiavo, jog nuo šių metų sausio Afganistane žuvo 106 užsienio kariai. Dauguma jų žuvo per pakelės bombų sprogdinimus.
Pasak Pentagono ataskaitos, 2008 metų pradžioje Afganistano šiaurėje ir vakaruose "didžiausią grėsmę stabilumui" kėlė karo vadai, nusikaltėliai ir narkotikų kontrabandininkai, tačiau jų galią vis labiau silpnina didesnę kompetenciją įgyjanti vietos valdžia ir šalies vyriausybė.
Afganistane klestinti prekyba narkotikais "išlieka reikšmingas iššūkis" vyriausybės ir tarptautinėms pajėgoms. Ataskaitoje rašoma, jog kai kuriose vietose pasiekta pažangos, tačiau apskritai kova su narkotikų prekybą Afganistane nebuvo sėkminga.
Ten pat teigiama, jog "turima įrodymų, kad sukilėliai bent nuo 2006 metų sulaukė karinės pagalbos iš Irano." Tačiau gauti sprogmenys ir ginklai "neturėjo didesnės karinės reikšmės", ir "neaišku, kokį vaidmenį Irano vyriausybė atliko suteikiant šią paramą."
Pasak ataskaitos, JAV pareigūnai "stebi ir rimtai vertina bet kokią paramą sukilėliams".