Du konservatyvūs teisėjai nepritarė sprendimui svarbiausioje abortų byloje, kuri pasiekė devynių narių teismą nuo tada, kai šis prieš 10 mėnesių panaikino konstitucinę teisę į šią procedūrą.
Priimdamas vienos pastraipos sprendimą, teismas nekomentavo bylos, kurią iškėlė prieš abortus pasisakančios grupės, siekiančios uždrausti aborto tabletę mifepristoną, esmės.
Tačiau jų įsakymas reiškia, kad mifepristoną, kuriuo atliekama daugiau nei pusė abortų JAV, ir toliau bus galima gauti, kol byla bus nagrinėjama apeliaciniame teisme.
Prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) Teisingumo departamentas pateikė skubų apeliacinį skundą, prašydamas Aukščiausiojo Teismo blokuoti žemesnės instancijos teismų sprendimus, kuriais būtų uždrausta arba apribota galimybė gauti mifepristoną.
Byla susijusi su JAV Teksaso apygardos teismo teisėjo sprendimu, priimtu išnagrinėjus prieš abortus nusistačiusių grupių koalicijos ieškinį, kuriuo buvo uždrausta 2000 metais Maisto ir vaistų administracijos (FDA) patvirtintas mifepristonas.
Apeliacinis teismas neleido uždrausti tablečių, tačiau nustatė griežtus prieinamumo apribojimus, o po to estafetė perduota Aukščiausiajam Teismui, kuriame šiuo metu dirba šeši konservatyvių ir trys liberalių pažiūrų teisėjai.
Aukščiausiojo Teismo sprendimu faktiškai įšaldomi žemesnės instancijos teismų sprendimai, kol apeliacinis teismas išnagrinės Teisingumo departamento ir mifepristono gamintojo „Danco Laboratories“ apeliacinį skundą.
Argumentų išklausymas Luizianoje įsikūrusiame JAV Penktosios apygardos apeliaciniame teisme numatyti gegužės 17 dieną, o bet koks apeliacinio teismo sprendimas galiausiai greičiausiai pasieks Aukščiausiąjį Teismą.
Reaguodamas į Aukščiausiojo Teismo sprendimą, J. Bidenas sakė, kad žemesnės instancijos teismų sprendimai „būtų pakirtę FDA medicininį sprendimą ir sukėlę pavojų moterų sveikatai“.
„Mifepristonas ir toliau bus prieinamas ir patvirtintas saugiam bei veiksmingam naudojimui, o mes tęsime šią kovą teismuose, – pareiškime teigė J. Bidenas. – Aš ir toliau kovosiu su politiniais išpuoliais prieš moterų sveikatą.“
Palengvėjimas
Abortų teisių ir pilietinių laisvių grupės palankiai įvertino Aukščiausiojo Teismo sprendimą, tačiau įspėjo, kad mifepristono ateičiai ir toliau gresia pavojus.
„Tai vis dar sunki situacija“, – sakė ACLU Reprodukcinės laisvės projekto direktorė Jennifer Dalven (Dženifer Dalven).
„Ši byla, kuri nuo pat pradžių turėjo būti atmesta teisme, bus tęsiama toliau, – teigė J. Dalven. – Kaip rodo šis nepagrįstas ieškinys, ekstremistai pasinaudos visais triukais, kad pabandytų uždrausti abortus visoje šalyje.“
Ne pelno organizacija „Planned Parenthood“, viena iš pagrindinių abortų paslaugų teikėjų ir teisių gynimo grupių, penktadienį gyrė JAV Aukščiausiojo Teismo sprendimą, kuriuo įšaldomos žemesnės instancijos teismų nutartys, draudžiančios arba labai ribojančios plačiai vartojamo vaisto mifepristono prieinamumą.
„Tai gera žinia, tačiau faktai išlieka tie patys: pirmiausia niekada neturėjo kilti pavojus mifepristono prieinamumui“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė organizacija.
„Mums palengvėjo, kad Aukščiausiasis Teismas visiškai sustabdė šį procesą, – naujienų agentūrai AFP sakė Minesotos abortų klinikos direktorė Tammi Kromenaker (Tami Kromenaker) – Tai reiškia, kad medikamentinis abortas ir toliau gali būti siūlomas pacientėms, kurios pageidauja šio nėštumo nutraukimo metodo.“
Abortų priešininkų grupė „Aljansas laisvei ginti“ (Alliance Defending Freedom), atkreipė dėmesį į Aukščiausiojo Teismo sprendimą ir sakė, kad „laukia galutinio šios bylos rezultato, kuris privers FDA prisiimti atsakomybę“.
„FDA turi atsakyti už žalą, kurią padarė daugybės moterų ir mergaičių sveikatai bei teisinei valstybei, nes neištyrė, koks pavojingas yra cheminio aborto vaistų režimas“, – teigė grupės vyresnysis patarėjas Erikas Baptistas.
Nuo tada, kai Aukščiausiasis Teismas panaikino svarbų sprendimą byloje „Roe prieš Wade'ą“ („Rou prieš Veidą“), kuris pusę amžiaus įtvirtino konstitucinę teisę į abortą, 13 valstijų uždraudė abortus, o kitose jie buvo griežtai apriboti.
Teisingumo departamentas teigė, kad konservatyvaus Teksaso federalinio teisėjo, paskirto buvusio prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo), pirminis sprendimas uždrausti mifepristoną buvo pagrįstas „labai klaidingu“ šios tabletės saugumo vertinimu.
Mifepristonas yra vienas iš dviejų vaistų, kuriuos galima vartoti per pirmąsias 10 nėštumo savaičių. FDA apskaičiavo, kad nuo to laiko, kai buvo patvirtintas, juo nėštumą nutraukė 5,6 mln. amerikiečių.
Apklausos nuolat rodo, kad didžioji dauguma amerikiečių pritaria tam, kad ir toliau būtų galima atlikti saugius abortus, nors konservatyvios grupės siekia šią procedūrą apriboti arba visiškai uždrausti.