Japonijos premjeras Shinzo Abe (Šindzas Abė) ketvirtadienį, per 60-ąsias šalies pacifistinės konstitucijos įsigaliojimo metines, paragino ją svarstyti iš naujo.
Šalyje intensyvėja diskusijos dėl to, ar reikia keisti pagrindinį įstatymą.
Konstitucijos dienos proga paskelbtame pareiškime Sh.Abe sako, kad JAV okupacinių pajėgų 1947 metais įvesta konstitucija dabartinėmis geopolitinėmis sąlygomis yra pasenusi, ir ragina Japonijos visuomenę diskutuoti dėl jos ateities.
"Diplomatinės ir nacionalinio saugumo gairės ... su konstitucija priešakyje negali spėti su dideliais pasikeitimais ir (jas) reikia persvarstyti", - sakoma Sh.Abe pareiškime, kuris yra pirmasis per 10 metų premjero pareiškimas Konstitucijos dienos proga.
"Debatų dėl konstitucijos intensyvinimas, grįžimas prie jos šaknų pokario režimo (metais) nuves prie nusistatymo atverti naują pasaulį", - sakė premjeras.
52 metų Sh.Abe, kuris yra pirmasis Japonijos premjeras, gimęs jau po Antrojo pasaulinio karo, žadėjo atsikratyti JAV primesto "pokario režimo" ir iš esmės persvarstyti konstituciją drauge su švietimo reforma, kurios tikslas yra sugrąžinti į mokyklas pasididžiavimą ir discipliną.
Jis taip pat pabrėžė, jog reikia išaiškinti šalies ginkluotųjų pajėgų statusą, kuris yra neaiškus dėl 9-ojo konstitucijos straipsnio karo atsisakymo klausimu, kad jos galėtų planuoti svarbesnį vaidmenį užtikrinant saugumą pasaulyje.
Japonija tuo konstitucijos straipsniu atsisakė teisės kariauti karą ar išlaikyti kariuomenę, bet jis buvo interpretuotas taip, kad šaliai galima turėti pajėgas savigynai.
Pastaraisiais metais apribojimai buvo peržengti duodant leidimą dalyvauti karinėse misijose užsienyje, įskaitant karių dislokavimą Irake, kur jie dalyvauja ne kovos veiksmuose.
Sh.Abe yra sakęs, kad jo pažiūros atsispindi 2005 metais jo valdančiosios Liberalų demokratų partijos paskelbtame naujos konstitucijos projekte, kuriame pripažįstama Japonijos teisė laikyti kariuomenę.
Konstitucijos persvarstymo priešininkai teigia, kad dėl tokių pakeitimų Japonija gali įsivelti į karinius konfliktus.
"Šiemet Konstitucijos diena atėjo per precedento neturinčią krizę", - mitingui Tokijuje pareiškė mažytės opozicinės Socialdemokratų partijos lyderė Mizuho Fukushima (Midzuho Fukušima), turėdama omenyje Sh.Abe norą keisti konstituciją.
"Japonija nuo Antrojo pasaulinio karo nieko nenužudė. Tai didžiausias konstitucijos pasiekimas", - sakė ji šimtams žmonių, susirinkusių viename Tokijo parke.
Sh.Abe vyriausybė jau ėmėsi žingsnių konstitucijos keitimo link ir siekia šį mėnesį priimti įstatymą dėl procedūrų referendumui konstitucijos persvarstymo klausimu surengti. Praėjusį mėnesį šį įstatymo projektą patvirtino žemieji parlamento rūmai.
Tačiau kliūčių konstitucijai keisti liko nemažai, o atėjus laikui pareikšti nuomonę dėl pacifistinio 9 straipsnio, priešininkų būtų daugiau nei šalininkų, rodo visuomenės apklausos.
Dar prieš referendumą konstitucijos pakeitimams turi pritarti po du trečdalius abejų parlamento rūmų narių. Tai reikštų, kad Sh.Abe LDP ir jos mažesniajai koalicijos partnerei reikėtų opozicijos paramos.
Nors 58 proc. rinkėjų per liberalaus laikraščio "Asahi" apklausą, kurios rezultatai buvo paskelbti trečiadienį, pritarė kai kuriems konstitucijos pakeitimams, o 27 proc. nematė reikalo to daryti, kai buvo paklausta būtent apie 9-ąjį straipsnį, 49 proc. respondentų nepritarė jo keitimui. Priešingą nuomonę pareiškė 33 proc. respondentų.
Praėjusį mėnesį atlikta visuomeninio transliuotojo NHK apklausa taip pat rodė, kad 44 proc. žmonių nepritaria 9-ojo straipsnio keitimui, o 25 proc. laikosi priešingos nuomonės.