Tai pranešė „Ukrinform“, remdamasi Japonijos naujienų agentūra „Kyodo“.
Ministro pirmininko Fumio Kishidos kabinetas patvirtino atnaujintas gynybos įrangos ir technologijų perdavimo gaires, kai jo valdančioji Liberalų demokratų partija (LDP) ir jos jaunesnioji koalicijos partnerė „Komeito“ partija sutiko peržiūrėti galiojančias karinio eksporto taisykles.
Tokijo nesutikimas parduoti būsimus modernius naikintuvus pasaulinėje rinkoje buvo laikomas pagrindine kliūtimi, trukdančia įgyvendinti trišalį projektą, nes tai gerokai mažino jo ekonominį patrauklumą.
Tiesa, naujosios taisyklės numato kelis apribojimus. Pavyzdžiui, Japonija galės eksportuoti naikintuvus, kuriuos šios trys šalys ketina pagaminti iki 2035 metų, jei juos perkančioje šalyje nevyks karo veiksmai.
Be to, potencialių pirkėjų ratas apsiribos šalimis, su kuriomis Japonija yra pasirašiusi sutartis dėl gynybos įrangos ir technologijų perdavimo. Tokių šalių šiuo metu yra tik 15, įskaitant jos artimą sąjungininkę – JAV.
Be to, kiekvieną būsimą pardavimą atskirai vertins ir tvirtins Japonijos vyriausybė.
Išvardintus apribojimus LDP nustatė, kad nuramintų tradiciškai pacifistinę „Komeito“ partiją, kuri saugumo klausimais laikosi „taikos balandžio“ pozicijos, ir gautų jos principinį sutikimą peržiūrėti karinės produkcijos eksporto taisykles.
Pacifistinė Japonijos konstitucija draudžia eksportuoti ginklus, sukurtus šalyje arba dalyvaujant tarptautiniuose projektuose, į trečiąsias šalis. Vyriausybė tikina, kad įsipareigojimas šiai pagrindinei pacifistinei tautos filosofijai išliks nepakitęs ir tai užtikrins griežtos sprendimų dėl eksporto priėmimo procedūros.
Naikintuvo kūrimo darbai šiuo metu yra projektavimo etape. Trys šalys užsibrėžė tikslą parengti naujojo orlaivio specifikacijas ir eksploatacines charakteristikas per artimiausius penkerius metus.
Didėjant Kinijos karinei įtakai Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, naikintuvų programa su dviem NATO narėmis – pirmasis Japonijos ginkluotės plėtros susitarimas su kitomis šalimis, nedalyvaujant JAV.
Gruodžio mėnesį Japonija jau peržiūrėjo ginklų eksporto taisykles ir leido šalyje pagal užsienio licenciją pagamintus ginklus siųsti į šalį, kurioje yra licencijos išdavėjas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!