Šiandien Europos Komisijos Pirmininkas Jose Manuelis Barroso Europos Parlamento Pirmininkui pateikė savo politines gaires kitos kadencijos Komisijai. Dokumente išdėstyti tikslai ir idėjos, kuriomis, J. M. Barroso įsitikinimu, artimiausius penkerius metus turėtų būtų grindžiama Komisijos ir Europos Parlamento partnerystė.
„Šiandieniniame daugybės persipynusių ryšių pasaulyje Europa turi priimti sudėtingus sprendimus. Kad būtume pajėgūs spręsti įvairias problemas, turime bendradarbiauti. Priešingu atveju galime prarasti savo pozicijas. Dėsiu dvigubai daugiau pastangų, kad Europa įgyvendintų savo plačius užmojus. Europa, kurios politikos darbotvarkėje svarbiausia yra žmonės ir kuri siekia įtvirtinti savo vertybes ir interesus pasaulyje.“ – sakė J. M. Barroso.
Politikos gairėse J. M Barroso skelbia, kad „Europai reikia pertvarkos darbotvarkės. Tik dirbdama vieningai Europa gali sukaupti reikiamą kritinę masę. Turime rinktis: arba kartu kuriame naują tvarką, arba Europos svarba sumenks.“
Pasisakoma už ilgalaikių prioritetų nustatymas ir Europos Sąjungos vizijos iki 2020 m. sukūrimą. Anot J.M. Barroso būtina persvarstyti dabartinę Lisabonos strategiją, kad ji tiktų ir po 2010 m., bei paversti ją konvergencijos bei veiksmų derinimo strategija, kad būtų įgyvendinta integruota 2020 m. ES vizija.
J.M. Barroso pasisako ir dėl spartaus dabartinės krizės įveikimo didinant paklausą ir sustabdant nedarbo augimą.
„Turime ryžtingai įgyvendinti Europos ekonomikos atkūrimo programą, išlaikyti mažas palūkanų normas ir naudotis savo valstybės pagalbos taisyklėmis, kad paremtume ekonomiką atgaivinti siekiančias vyriausybes, nesukeldami neigiamų padarinių kitoms valstybėms narėms.“
„Mano vadovaujama Komisija išnaudos visas Sutarties teikiamas galimybes ekonominės politikos tikslų konvergencijai ir poveikio darnumui, ypač euro zonoje, sustiprinti. Kad įveiktume krizę, reikės geriau derinti veiklą,“ – rašoma gairėse, tačiau būtent dėl vangaus dabartinės Komisijos vaidmens ir buvo kritikuojamas J.M. Barroso.
Politinėse gairėse pasisakoma ir už aktyvesnį Komisijos ir jos Pirmininko vaidmenį, tačiau būtent dėl savo pasyvumo ir neryžtingumo J.M. Barroso susilaukė daugiausia kritikos krizės laikotarpiu.
J.M. Barroso pristato savo politikos gaires kitai kadencijai prieš 2009 m. rugsėjo 7–9 d. vyksiančius susitikimus su skirtingomis Europos Parlamento politinėmis grupėmis. Susitikimai rengiami prieš Europos Parlamento plenarinį posėdį ir balsavimą dėl Pirmininko kandidatūros patvirtinimo kitai kadencijai, šiuo metu numatomų atitinkamai 2009 m. rugsėjo 15 ir 16 d.
Kol kas J.M. Barroso turi tik centro dešinės partijos, kuri Europos Parlamente turi daugiausią vietų, paramą, tačiau vien tik šios partijos balsų neužteks, norint būti perrinktam antrai kadencijai.
Tuo tarpu liberalų ir žaliųjų partijų atstovai ragina atidėti balsavimą dėl Komisijos Pirmininko kandidatūros iki įvyks pakartotinas referendumas dėl Lisabonos sutarties Airijoje, kuris numatytas spalio 2 dienai.
Taip pat lieka neaiškų remiantis kuria sutartimi turės veikti naujoji Komisija. Dabartinės Komisijos įgaliojimai baigiasi spalio 31 d., greičiausiai ir naujajai Komisijai, nepaisant Airijos referendumo rezultatų, teks dirbti vadovaujantis dabar galiojančia Nicos sutartimi.
Tokia padėtis yra susidariusi ir dėl to, kad ne visos valstybės narės ratifikavo Lisabonos sutartį, be Airijos to dar nepadarė Vokietija, Lenkija ir Čekija.