• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Keiras Starmeris pirmadienį aukščiausiojo lygio susirinkime priims Europos Sąjungos (ES) vadovus, o tai bus pirmasis tokio pobūdžio susitikimas po „Brexito“, dedant pastangas pagilinti salos santykius su bloku.

Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Keiras Starmeris pirmadienį aukščiausiojo lygio susirinkime priims Europos Sąjungos (ES) vadovus, o tai bus pirmasis tokio pobūdžio susitikimas po „Brexito“, dedant pastangas pagilinti salos santykius su bloku.

REKLAMA

Toliau apžvelgiame pagrindinius susirinkime svarstysimus klausimus, kurių detalės vis dar tikslinamos derybose.

Gynybos paktas

Abi šalys tikisi pasiekti susitarimą dėl saugumo. Europa skuba persiginkluoti, baimindamasi Rusijos agresijos ir to, kad prezidentas Donaldas Trumpas riboja JAV įsipareigojimus saugoti žemyną.

REKLAMA
REKLAMA

Susitarimas leistų JK dalyvauti tam tikruose ministrų susitikimuose ir dalyvauti kai kuriose Europos karinėse iniciatyvose ir misijose.

REKLAMA

Juo taip pat būtų siekiama toliau įtraukti JK gynybos pramonę į Europos pastangas plėtoti savo karinę pramoninę bazę, o tai būtų naudinga tokioms JK gynybos bendrovėms kaip „BAE Systems“ ir „Rolls-Royce“.

Pagal šį susitarimą Londonas galėtų gauti prieigą prie bloko įsteigto 150 mlrd. eurų gynybos fondo, nors prireiks dar vieno susitarimo, kad JK gynybos pramonei būtų suteikta visapusiška galimybė dalyvauti ES programose.

REKLAMA
REKLAMA

Žvejyba

Kai kurios ES šalys, įskaitant Prancūziją, užkulisiuose siekė susieti partnerystės gynybos srityje pasirašymą su susitarimo, pagal kurį ES žvejybos laivams suteikiama galimybė patekti į Britanijos vandenis, atnaujinimu.

Šią savaitę ES užsienio reikalų vadovė Kaja Kallas išreiškė įsitikinimą, kad dėl žvejybos kvotų nereikia susitarti prieš pasirašant saugumo susitarimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau derybos dėl šio klausimo užsitęsė – ES diplomatai dar nepatvirtino Europos Komisijos (EK) rengiamo kompromiso.

Dabartinis penkerių metų žvejybos susitarimas baigia galioti 2026-aisiais.

ES šalys nori, kad susitarimas būtų pratęstas mainais į biurokratinių kliūčių JK maisto produktų eksportui mažinimą. Tai yra vienas iš pagrindinių Londono pageidavimų sąrašo punktų.

REKLAMA

Tačiau Londonas siūlo dar ketverius metus naudotis savo vandenimis, o tai yra mažiau, nei tikėjosi ES, kuri dėl to gali stengtis apriboti susitarimą dėl maisto produktų patikrinimų.

Standartai

K. Starmeris teigė, kad JK yra pasirengusi dinamiškai derinti maisto ir žemės ūkio produktų standartus su ES standartais, kad palengvintų Britanijos ir bloko prekybą.

Tikslas – sumažinti biurokratinę naštą, susijusią su įvairių produktų tikrinimu, kuri trukdo sklandžiam prekių judėjimui.

REKLAMA

„Manau, kad britai didžiuojasi aukštais mūsų standartais, ir mes norime juos išlaikyti“, – neseniai laikraščiui „The Guardian“ sakė premjeras, turėdamas omenyje daugiausia iš ES paveldėtas taisykles.

Laikraštis taip pat pranešė, kad jis sutiko, jog sprendžiant teisinius ginčus dalyvautų Europos Teisingumo Teismas.

Jis pažymėjo, kad jis jau užtikrina tinkamą galiojančio susitarimo, kuriuo reglamentuojama prekių kontrolė tarp JK esančios Šiaurės Airijos ir kaimyninės ES narės Airijos, įgyvendinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jaunimo judumas

Kartu su žvejyba tai yra pagrindinis klausimas, dėl kurio dar likę nesutarimų.

Praėjusiais metais ES pasiūlė schemą, pagal kurią 18–30 metų amžiaus britai ir europiečiai galėtų studijuoti ir dirbti JK ir atvirkščiai.

K. Starmerio leiboristų vyriausybė iš pradžių šią idėją atmetė, tačiau dabar yra atvira galimai kontroliuojamai programai, kuri nepadidintų JK grynosios migracijos skaičiaus.

REKLAMA

Pasak laikraščio „The Times“, tai gali reikšti, kad bus taikoma „vienas įeina, vienas išeina“ politika, pagal kurią ribojamas dalyvių skaičius. Ji taip pat būtų terminuota.

K. Starmeris bando mažinti imigraciją, nes sparčiai auga euroskeptiko Nigelo Farage'o antiimigracinės JK Reformų partijos, kuri neseniai vykusiuose vietos rinkimuose pasiekė didelių laimėjimų, palaikymas.

Manoma, kad Londonas atmetė ES prašymą sumažinti studentų mokamą mokestį už mokslą, kad jis būtų prilygintas britų studentų mokamam mokesčiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų