Tyrimo metu atsitiktine tvarka buvo atrinkti ir patikrinti 255 žaislai, kuriuos į sąrašą įtraukė trečiųjų šalių pardavėjai „Amazon“, „eBay“, „AliExpress“ ir „Wish“. BTHA pranešė, kad 88 proc. iš jų Jungtinėje Karalystėje buvo neteisėti, o 48 proc. buvo pripažinti nesaugiais vaikams žaisti, skelbia portalas „Independent“.
Kaip pavyzdžius galima paminėti „AliExpress“ sąraše esančią magnetinę meškerę, „Amazon“ sąraše esantį nuotoliniu būdu valdomą skraidantį kamuolį ir „eBay“ sąraše esančias minkštas interaktyvias kūdikių lėles. Visos trys reklamos buvo pašalintos.
Ragina skubiai pakeisti teisės aktus
Reaguodama į nustatytus faktus, BTHA, atstovaujanti 150 Didžiosios Britanijos žaislų gamintojų, pradėjo naują kampaniją, ragindama vyriausybę skubiai pakeisti teisės aktus, reglamentuojančius vaikų žaislų pardavimą internetinėse prekyvietėse.
Šiuo metu nėra teisinio reikalavimo, pagal kurį internetinės prekyvietės privalėtų tikrinti trečiųjų šalių pardavėjų įtraukiamų produktų saugą.
BTHA teigė, kad už tai atsakingi atskiri pardavėjai, kurie „dažnai yra įsikūrę užsienyje, už Jungtinės Karalystės jurisdikcijos ribų“.
Dabar BTHA prašo Vyriausybės padaryti reguliavimo pakeitimus, kad tiek platformos, tiek pardavėjai būtų atsakingi.
Ji teigė, kad vartotojų teisės „turi būti sustiprintos“, o platformos turi iš anksto patikrinti pardavėjus ir produktus prieš juos parduodant.
Žaidimas su nesaugiais žaislais gali turėti skaudžių pasekmių
Iniciatyvos sumanytoja – Sam McCarthy – motina, kurios dvejų metų dukra Rebecca vos nemirė prarijusi „eBay“ įsigytus magnetus.
„Nenorėčiau, kad bet kuriam kitam vaikui tektų patirti tai, ką patyrė Bekka, nes internetinėse prekyvietėse pirko pavojingus žaislus, – sakė S. McCarthy. – Vyriausybė turi imtis skubių veiksmų, kol dar nė vienas vaikas nebuvo sunkiai sužalotas ar net nemirė“.
BTHA viešųjų ryšių direktorė Natasha Crookes teigė, kad nepriimtina, jog nesaugiems žaislams „tiesiog leidžiama patekti į JK rinką“.
Ji tęsė: „Mes manome, kad vyriausybė turi įsikišti ir priimti teisės aktus, kurie reglamentuotų šią laukinę saugos sritį, o 2021 m. peržiūrint Jungtinės Karalystės gaminių saugos sistemą, politikai iš visų Parlamento pusių turi susivienyti, kad apsaugotų vaikus“.
Po „Brexito“ vyriausybė vėliau šiais metais pakeis savo produktų saugos įstatymus.
Kovo mėnesį ji paskelbė kvietimą teikti įrodymus, kad gautų nuomonių apie būsimas reformas.
Sureagavo ir internetinių prekyviečių atstovai
Parduotuvės „eBay“ atstovas spaudai laikraščiui „The Independent“ sakė: „Mes labai rimtai vertiname savo naudotojų saugumą ir apgailestaujame dėl ponios McCarthy patirties. Glaudžiai bendradarbiaujame su valdžios institucijomis, įskaitant Vestminsterio prekybos standartus (angl. Westminster Trading Standards) ir OPSS, siekdami padėti užtikrinti, kad mūsų pardavėjai laikytųsi įstatymų ir taisyklių. Esame įdiegę filtrus, kurie automatiškai blokuoja nesaugius arba mūsų politikos neatitinkančius skelbimus“.
„Mūsų komandos taip pat dirba visą parą kaip papildomas apsaugos tinklas, kad rankiniu būdu peržiūrėtų ir pašalintų viską, ko galbūt neužfiksavo mūsų filtrai“, – teigia jis.
„AliExpress“ atstovas spaudai sakė „The Independent“: „Mes tiriame BTHA nustatytas prekes ir imsimės atitinkamų veiksmų pagal mūsų platformos taisykles, įskaitant, jei reikia, produktų pašalinimą ir nuobaudų pardavėjams, pažeidusiems mūsų platformos taisykles ir nuostatus“.
„Amazon“ pareiškime dienraščiui „The Independent“ teigiama: „Saugumas „Amazon“ yra svarbus, todėl skubiai tiriame minėtus produktus. Reikalaujame, kad visi mūsų parduotuvėje siūlomi produktai atitiktų galiojančius įstatymus ir taisykles, ir taikome aktyvias priemones, kad įtartini ar reikalavimų neatitinkantys produktai nebūtų įtraukti į sąrašą“.
„Wish“ atstovas spaudai sakė „Sky News“: „Visi mūsų platformoje prekiaujantys pardavėjai, prieš jiems suteikiant leidimą prekiauti, praeina tam tikrus patikrinimus. Jie taip pat privalo laikytis visų galiojančių produktų atitikties įstatymų ir taisyklių, įskaitant vietos įstatymus ir saugos standartus, kad ir kur būtų parduodamos jų prekės. Jei prekė neatitinka šių standartų, ji nedelsiant pašalinama, o jei „Wish“ mano, kad tai yra tinkama, atsakingam prekiautojui panaikinamos paskyros privilegijos, jam gresia sustabdymas ar net pašalinimas iš platformos“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!