„Mūsų tyrimas yra vienas pirmųjų tokio pobūdžio tyrimų, kuriame apibūdinami ilgojo COVID-19 simptomai įvairių amžiaus grupių vaikams ir sukuriama priemonė, padedanti nustatyti tuos, kuriems labiausiai tikėtinas ilgasis COVID-19, – pareiškime teigė autorė daktarė Rachel S. Gross. – Tai svarbu, nes vis dar vyrauja klaidinga nuomonė, kad vaikams ilgasis COVID-19 pasitaiko retai, o šis tyrimas gali padidinti informuotumą apie jo poveikį vaikams“.
Simptomai jaučiami beveik visose organų sistemose
Globėjų buvo prašoma užpildyti apklausas, kuriose buvo klausiama apie 75 galimus simptomus, pasireiškiančius praėjus bent 90 dienų po užsikrėtimo COVID-19 ir besitęsiančius bent mėnesį.
Tyrimo, kurio metu buvo lyginami daugiau nei 60 JAV sveikatos priežiūros įstaigų, kuriose buvo ir nebuvo COVID-19, rezultatai parodė, kad vaikai ir paaugliai gali ilgai jausti COVID-19 simptomus beveik visose organų sistemose, o daugumai jų gali būti paveikta daugiau nei viena sistema.
Nustatyta, kad aštuoniolika simptomų dažniau pasireiškė 6–11 metų vaikams ir 17 simptomų – 12–17 metų paaugliams, sirgusiems COVID-19 infekcija, nei tiems, kurie nesirgo. Tarp jų yra ir kai kurios problemos, kurias dažniausiai patiria ilgai COVID-19 sergantys suaugusieji, pavyzdžiui, energijos stoka ir atminties sutrikimai.
Jie buvo išskaidyti į tyrimo rodiklius, kurie apėmė 10 skirtingų simptomų vaikams ir aštuonis simptomus paaugliams. Šiame etape indeksai nėra skirti klinikinei diagnostikai. Autoriai savo tyrime rašo, kad prieš kuriant diagnostinę priemonę reikia „tolesnių tyrimų ir patvirtinimo“, tačiau jie tikisi, kad jų rezultatai padės nukreipti šias pastangas.
„Šiame darbe aprašomas pirmasis duomenimis pagrįstas metodas, padedantis atskleisti mokyklinio amžiaus vaikų ir paauglių simptomų modelius, kurie skiriasi nuo suaugusiųjų“, – kitame pareiškime teigė pirmasis autorius Dr. Tanayottas Thaweethis, Nacionalinio sveikatos instituto RECOVER iniciatyvos, kurios dalis yra šis tyrimas, pagrindinis biostatistas.
Dviejų komandos sukurtų indeksų santrauka
6–11 metų vaikai dažniausiai susiduria su šiais simptomais:
- Problemos su atmintimi, dėmesio sutelkimu;
- Nugaros, kaklo skausmas;
- Skrandžio skausmas;
- Galvos skausmas;
- Baimė dėl konkrečių dalykų;
- Atsisakymas eiti į mokyklą;
- Odos niežėjimas ir (arba) odos bėrimas;
- Miego sutrikimai;
- Pykinimas ir (arba) vėmimas;
- Galvos svaigimas.
12–17 metų paaugliai dažniausiai patiria šiuos simptomus:
- Kvapo ar skonio pasikeitimas arba praradimas;
- Kūno, raumenų, sąnarių skausmas;
- Nuovargis, mieguistumas, mažas energijos kiekis;
- Nuovargis po pasivaikščiojimo;
- Nugaros, kaklo skausmas;
- Atminties ir (arba) dėmesio sutelkimo problemos;
- Galvos skausmas;
- Galvos svaigimas.
Kai kurie simptomai sutampa, tačiau taip pat pastebėta ir kai kurių esminių skirtumų tarp vyresnio ir jaunesnio amžiaus žmonių grupių. Svarbu tai, kad nė vienas simptomas neatmetamas kaip galimai sukeltas ilgojo COVID-19, panašiai kaip apibrėžiant ilgojo COVID-19 simptomus suaugusiesiems.
Negalima toliau ignoruoti COVID-19 poveikio vaikams
„Daugelis vaikų ir paauglių pacientų, sergančių ilguoju COVID-19, jaučia šiuos simptomus, ir jie tikrai kenčia, – pridūrė profesorė Melissa Stockwell, viena iš vyresniųjų tyrimo autorių. – Tikimės, kad žinojimas, kokie simptomai gali rodyti, kad vaikas ar paauglys susiduria su ilguoju COVID-19, padės mums ištirti, kaip padėti pacientams pasveikti“.
Apskaičiuota, kad pasaulyje su ilguoju COVID-19 gyvena apie 65 mln. žmonių, tačiau didžioji dauguma tyrimų iki šiol buvo skirti suaugusiesiems, todėl tiksliai neaišku, kiek vaikų ir paauglių gali sirgti šia liga. Tačiau aišku viena – negalima toliau ignoruoti COVID-19 poveikio vaikams.
„Turime įtikinamų įrodymų, kad COVID-19 yra ne tik lengva, švelni vaikų liga. Yra vaikų, kurie dėl COVID-19 ilgą laiką yra aiškiai neįgalūs“, – toliau teigė vienas iš autorių profesorius Lawrence‘as C. Kleinmanas.
„Vaikai iš tiesų serga ilguoju COVID-19, ir tai nėra retas atvejis, – pridūrė jis. – Kai kurie vaikai turi rimtų sutrikimų, jie neapsimetinėja. Tai nauja vaikų lėtinė liga su visomis dėl to kylančiomis nežinomybėmis. Turėsime būti pasiruošę su ja susidurti ne vienai kartai“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!