Skirtingai nei soliariumuose, kuriuose naudojami kitokio spektro UV spinduliai (280–400 nm) ir kurie, kaip įrodyta, sukelia vėžį, nagų lako džiovinimo lempos (340–395 nm) beveik nebuvo tirtos, skelbia portalas „IFL Science“.
„Jei pažvelgtume į tai, kaip šie prietaisai pristatomi, jie parduodami kaip saugūs, dėl kurių nėra ko nerimauti, – pareiškime teigė autorius Liudmilas Aleksandrovas, bioinžinerijos bei ląstelinės ir molekulinės medicinos profesorius. – Tačiau, kiek mums žinoma, iki šiol niekas nėra tyrinėjęs šių prietaisų ir jų poveikio žmogaus ląstelėms molekuliniu ir ląsteliniu lygmenimis“.
DNR pažeidimai ir ląstelių žūtis
Paveikę žmogaus ir pelės ląsteles nagų lako džiovinimo įrenginių skleidžiamais UV spinduliais, mokslininkai nustatė mitochondrijų ir DNR pažeidimus bei ląstelių žūtį.
Vos 20 minučių veikiant šviesai, po to valandą išėjus žalai ištaisyti ir dar 20 minučių veikiant, žuvo nuo 20 iki 30 proc. ląstelių. Tuo tarpu kasdien tris dienas iš eilės po 20 minučių trukusios sesijos sukėlė 65–70 proc. ląstelių žūtį.
Paprastai per vieną manikiūro seansą nagai ir rankos į UV prietaisą patenka iš viso apie 10 minučių, t. y. daug trumpesniam laikui, nei buvo veikiamos per tyrimą.
Ląstelių mutacijos primena vėžinius susirgimus
Likusiose ląstelėse pastebėta žala ne visuomet būdavo ištaisoma, todėl atsirasdavo mutacijų, panašių į tas, kurios pastebimos žmogaus odos vėžio atveju. Pasak L. Aleksandrovo, taip pat buvo gauta pranešimų apie retus pirštų vėžio atvejus žmonėms, kurie reguliariai atlieka gelinį manikiūrą, pavyzdžiui, konkursų dalyviams ir kosmetologams.
Nors tai kelia nerimą, svarbu pažymėti, kad tyrimas nepateikia tiesioginių įrodymų, jog UV nagų lako džiovinimo prietaisai didina vėžio riziką. Taip pat nėra galimybės nustatyti, kaip dažnai žmogui reikėtų darytis tokio tipo manikiūrą, kad jam kiltų pavojus. Kad būtų galima atsakyti į tokius klausimus, reikia atlikti ilgalaikį epidemiologinį tyrimą.
„Mūsų eksperimentų rezultatai ir ankstesni duomenys tvirtai rodo, kad UV lako džiovinimo lempų skleidžiama spinduliuotė gali sukelti rankų vėžį ir kad UV lako džiovintuvai, panašiai kaip soliariumai, gali padidinti ankstyvo odos vėžio riziką“, – rašo tyrimo autoriai.
„Nepaisant to, ateityje reikėtų atlikti didelės apimties epidemiologinius tyrimus, kad būtų galima tiksliai nustatyti rankų odos vėžio riziką žmonėms, reguliariai naudojantiems UV nagų lako džiovinimo lempas. Tikėtina, kad tokiems tyrimams atlikti ir vėliau informuoti plačiąją visuomenę prireiks mažiausiai dešimtmečio“, – teigia tyrėjai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Privisę tų neišsilavinusių manikiūrininkių kas baigę vidurinę kas ir to nebaigę.
Reikia jas griežtai tikrinti, daug dirba jokių mokesčių nemokėdamos.
Ar kirpėjos dezinfikuoja po kiekvieno kliento šukas ir žirkles, ar makiažo specialistės šepetėlius dezinfekuoja ir t.t
Grožio sritis aplamai yra įtartina kas liečia higieną.