Ispanija neketina atsisakyti kovos už D. Britanijai priklausančio Gibraltaro – paskutinės kolonijos Europoje – susigrąžinimą, tvirtina Ispanijos užsienio reikalų ministerija.
Šiandien Ispanijos užsienio reikalų ministerija Madride surengė ką tik išleistos knygos „Gibraltaro klausimas“ pristatymą. Oficialiame pranešime sakoma, kad Ispanija „niekuomet neatsisakys savo teisių į Gibraltarą ir toliau dėl to derėsis su D. Britanija“, skelbia „Newsru.com“.
Šioje knygoje apibūdinamas konfliktas dėl miesto – uolos, pradedant nuo jo atsiradimo XVIII a. pradžioje ir baigiant mūsų dienomis. Leidinyje pažymima, kad „2006 m. pasiekti trišaliai susitarimai tarp Ispanijos, D. Britanijos ir Gibraltaro administracijos nereiškia, jog Ispanija atsisako savo „istorinės teisės“ susigrąžinti šią koloniją“.
„Pasirašytomis sutartimis siekiama plėtoti santykius su Gibraltaru, tačiau jos anaiptol nereiškia, kad Ispanija atsisako savo reikalavimų“, - rašoma knygoje.
Vieno iš knygos autorių teigimu Prancūzijos ir D. Britanijos sutartis, vadinamoji 1713 m. Utrechto taika, pagal kurią Ispanijos Gibraltaras turėjo būti perduotas D. Britanijai, buvo pasirašyta ispanams už akių ir nuo pat pradžių yra neteisėta. „Todėl Ispanija turi visas teises reikalauti, kad miestas – uola, kuris buvo iš jos atimtas per 1702 – 1713 m. karą „už Ispanijos palikimą“, būtų jai grąžintas“, - teigia jis.
Gibraltaro dekolonizacijai ir jo grąžinimui Ispanijai labiau prieštarauja patys Gibraltaro gyventojai, o ne D. Britanija. Pasak Ispanijos spaudos, gibraltariečiai labiausiai baiminasi, kad kolonija praras dabartinį laisvosios ekonominės zonos statusą, kuris užtikrina jiems aukštą gyvenimo lygį.
Gibraltare, kuriame gyvena apie 30 tūkstančių žmonių, veikia 90 tūkstančių bankų ir investicinių bendrovių, kurios, siūlydamos galimybę išvengti mokesčių, traukia kapitalą iš viso pasaulio.