A. Navalno atstovė spaudai sakė, kad jis rastas kolonijoje IK-3 Charpe, gyvenvietėje Jamalo Nencų autonominėje apygardoje, esančioje maždaug už 2 000 km į šiaurės rytus nuo Maskvos, rašoma portale „The Moscow Times“.
Kremliaus kritiko, A. Navalno sąjungininkas Ivanas Ždanovas, pavadino IK-3, kuri 1961 m. buvo įkurta buvusios sovietinio gulago priverstinio darbo stovyklos vietoje, „viena šiauriausių ir atokiausių“ kolonijų Rusijoje.
A. Navalno komanda ir aktyvistai jo perkėlimą sieja su kovo mėnesį vyksiančiais prezidento rinkimais, kuriuose, neabejojama, bus perrinktas prezidentas Vladimiras Putinas, ir apibūdino tai kaip bandymą „izoliuoti“ opozicijos politiką.
Iš kalėjimo pabėgti neįmanoma
„Sąlygos (specialiojo režimo kolonijose) yra gana baisios, akivaizdu, kad tai yra kalinimas didžiausioje izoliacijoje, – „The Moscow Times“ pasakojo žmogaus teisių gynėjas Igoris Kaliapinas. – Manau, kad A. Navalnas buvo išsiųstas taip toli būtent tam, kad būtų užtikrinta maksimali įmanoma fizinė izoliacija, todėl net išvykti ten būtų problema“.
IK-3 yra žinoma dėl to, kad 2000-aisiais joje kalėjo Platonas Lebedevas, buvęs kadaise Rusijos oligarcho Michailo Chodorkovskio verslo partneris. P. Lebedevas buvo nuteistas už mokesčių vengimą, pinigų plovimą ir sukčiavimą byloje, kuri, jo ir jo šalininkų teigimu, buvo politiškai motyvuota.
„IK-3 visada veikė kaip kolonija ypač pavojingiems recidyvistams“, – straipsnyje nepriklausomam laikraščiui „Novaja gazeta“ pasakojo Rusijos žurnalistas Leonidas Nikitinskis, lankęsis Charpe 2006 m.
Jis pridūrė, kad šioje teritorijoje vyrauja atšiaurios oro sąlygos.
Ivanas Vostrikovas, buvęs A. Navalno Tiumenės regiono koordinatorius, kuris taip pat lankėsi Charpe, sakė, kad „iš ten pabėgti beveik neįmanoma – iš vienos pusės yra šimtai kilometrų tundros, o iš kitos – Poliarinio Uralo kalnai“.
Nepaisant fizinės kolonijos izoliacijos, IK-3 yra prijungta prie „Zonatelecom“ elektroninių laiškų tarnybos, pažymėjo nepriklausoma Rusijos žurnalistė Farida Rustamova.
Kalinių pasakojimai
Dabartinių ir buvusių IK-3 kalinių pasakojimuose aprašoma itin atšiauri aplinka, kur gyvenimo sąlygos yra skurdžios, taip pat vyrauja fizinis ir psichologinis smurtas.
Kai kurie kaliniai skundėsi, kad kolonijoje trūksta drabužių ir kitų būtiniausių reikmenų, teigė nepriklausoma žiniasklaidos priemonė „Vjorstka“, remdamasi teismo dokumentais.
Nuteistasis Maksimas Bachvalovas, kuris 2017–2020 m. atliko bausmę IK-3, teigė, kad atvykęs į koloniją jis buvo aprūpintas tik viena pora žieminių batų ir nudėvėtu kostiumu.
Kitas kalinys, Sergejus Česnokovas, teigė, kad dažnai sirgo, kai jo drabužiai tapo netinkami naudoti, o kalėjimo administracija nesuteikė naujų, pasakojo „Vjorstka“.
2022 m. kalinys Sergejus Šeichinas pateikė ieškinį prieš koloniją, skųsdamasis, kad jo būrys buvo uždarytas kameroje, kurioje nebuvo natūralios šviesos ir karšto vandens.
Kiti kaliniai pranešė, kad dėl sąlygų patiria „psichologinį stresą“, pasakoja „Vjorstka“.
Kalinius kankina net prižiūrėtojai
Kai kurie kaliniai net kalėjimo prižiūrėtojus apkaltino kankinimais.
„Kai kaliniai patenka į koloniją, jie nuvedami į pirtį. Kai žmogus nusirengia ir eina praustis, vanduo užsukamas, įeina žmonės su kaukėmis ir pradeda jį mušti. Su manimi tai truko apie pusvalandį. Buvo apie 15 žmonių – ir kalinių, ir darbuotojų“, – pasakojo nuteistasis Micho Chulilidze, atlikęs bausmę IK-3.
„Jie paguldė mane ant grindų ir mušė lazdomis bei kumščiais į sėdmenis, galvą, veidą, šonkaulius. Jie nesuteikė jokios medicininės pagalbos“, – sakė M. Khulilidze.
Nesilaikoma jokių taisyklių
Nuo praėjusių metų Jamalo Nencų autonominės apygardos prokuratūra bent du kartus pranešė apie darbo apsaugos įstatymų, priešgaisrinės saugos taisyklių ir higienos normų nesilaikymą IK-3.
Praėjusiais metais Federalinė antimonopolinė tarnyba į nepatikimų rangovų registrą taip pat įtraukė įmonę IK-3, kurioje, Federalinės įkalinimo įstaigų tarnybos duomenimis, gali būti laikoma iki 1050 kalinių.
Ekstremizmu apkaltintas Aleksejus Navalnas, Charpe esančioje griežtesnio režimo kolonijoje IK-3, turi atlikti 19 metų laisvės atėmimo bausmę.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!