• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Richardas Holbrooke‘as – 67 metų JAV diplomatas, derėjęsis dėl Daytono taikos susitarimų, atnešusių taiką į Balkanus. Su „Spiegel Online“ jis diskutuoja apie vieno iš labiausiai ieškotų karo nusikaltėlių Radovano Karadžičiaus sulaikymą.

REKLAMA
REKLAMA

SPIEGEL: Jūs vadinote R. Karadžičių Europos Osama bin Ladenu. Kaip Daytono taikos susitarimų derybininkas, jūs sėdėjote visiškai greta jo. Ką jums reiškia R. Karadžičiaus areštas?

REKLAMA

R. Holbrooke‘as: Aš buvau neišpasakytai laimingas. Vienas iš blogiausių pasaulio žmonių pagaliau atsidūrė teisingumo gniaužtuose. Jis yra atsakingas už šimtus tūkstančių mirčių. Aš manau, kad jis buvo blogesnis už Slobodaną Miloševičių bei Ratko Mladičių bent jau ta prasme, kad tikrai tikėjo rasinės viršenybės teorijomis. Jis tikėjo rasės viršenybe nepaisant to, kad musulmonų bei serbų etninės šaknys praktiškai yra tos pačios. Vienintelis skirtumas yra tas, kad prieš kelis šimtmečius jie pasirinko skirtingas religijas. Jis būtų buvę geras nacis.

REKLAMA
REKLAMA

SPIEGEL: Kokią įtaką naujoji provakarietiška Serbijos vyriausybė turėjo R. Karadžičiaus sulaikymui?

R. Holbrooke‘as: Naujai išrinkta Boriso Tadičiaus vyriausybė turėjo politinės valios priversti saugumo institucijas žengti šį žingsnį. Aš labai gerbiu prezidentą B. Tadičių už jo ryžtą ir milžiniškus pasiekimus. Iki šiol saugumo tarnybos saugojo R. Karadžičių bei jo kariuomenės vadą R. Mladičių.

SPIEGEL: Ar galėjo R. Karadžičius bei R. Mladičius būti suimti anksčiau, jei ES bei JAV būtų labiau spaudusios Serbiją?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Holbrooke‘as: Aš manau, kad buvo didelė klaida nesuimti jo iš karto po Daytono taikos susitarimų, kai visi žinojo, kur jis slapstosi. Tuometinis NATO pajėgų Bosnijoje vadovas admirolas Leightonas Smithas, deja, nedėjo jokių pastangų, kad R. Karadžičius būtų sugautas.

SPIEGEL: Ar ES turėjo įtakos R. Karadžičiaus sulaikymui?

R. Holbrooke‘as: Aš visada buvo skeptiškas ES atžvilgiu, tačiau dabar jie suveikė puikiai ir efektyviai. Sveikinimai jiems.

SPIEGEL: Ką R. Karadžičiaus areštas reiškia pačiai Serbijai politine prasme?

R. Holbrooke‘as: Tai reiškia, kad susilpnės radikaliosios ekstremistinės jėgos. Tas pats tinka ir Bosnijai. Galų gale juk R. Karadžičiaus kovos tikslas buvo ne Serbija, o Bosnija. Juk jis tais laikais buvo nelegaliai paskelbęs apie Bosnijos serbų respublikos sukūrimą ir atsiskyrimą nuo Bosnijos. Dėl to ir kilo karas, o jo suėmimas tik sustiprins jėgas, kurios Bosnijoje siekia susitaikymo bei sugyvenimo.

REKLAMA

SPIEGEL: Ką toliau gali daryti ES bei JAV, kad padėtų tokiai įvykių eigai?

R. Holbrooke‘as: Visų pirma reikia raginti serbus suimti ir R. Mladičių. Visų antra reikia siekti susitaikymo tarp Bosnijos musulmonų ir toje šalyje gyvenančių serbų bei kroatų. O visų trečia reikia mažinti įtampą Kosove.

SPIEGEL: R. Karadžičius netrukus bus perduotas Hagos tribunolui. Ar jo nusikaltimus bus taip pat sunku įrodyti kaip ir buvusio Serbijos prezidento S. Miloševičiaus nusižengimus?

R. Holbrooke‘as: Ne, juk bus daug liudininkų. Jis buvo vaikinas, kuris itin mėgo pozuoti su kalnuose įsitvirtinusiais snaiperiais. Jis buvo pamišęs rasistas.

SPIEGEL: Sklido gandai, kad jūs su R. Karadžičiumi buvote sudaręs slaptą sandėrį, kurio esmė buvo tokia: jei jis pasitraukia iš politikos, tai išvengia Hagos tribunolo.

R. Holbrooke‘as: Tai yra melas ir aš jo daugiau nekomentuosiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų