Komisijos pirmininkas: ES nėra tobula
Nobelio taikos premijos komiteto pirmininkas Thorbjornas Jaglandas teigė, kad ES visada buvo taikos ir susitaikymo varomoji jėga. Pasak jo, demokratinių ir susitaikymo procesų, prasidėjusių po Berlyno sienos griuvimo, be politinių ir ekonominių ES pastangų nebūtų buvę.
„Susirinkome čia ne todėl, kad ES yra tobula, o todėl kad suprantame, kad kartu galime išspręsti problemas“, – tvirtino Nobelio komiteto pirmininkas. „Kartu mes turime užtikrinti, kad išsaugosime tai, ką pastatėme ant dviejų pasaulinių karų griuvėsių. Šioje srityje ES vaidmuo buvo reikšmingas, ir todėl ji yra verta Nobelio premijos“, – teigė T. Jaglandas.
H. Van Rompuy: apdovanojimas priklauso visiems europiečiams
„Šis apdovanojimas priklauso visiems europiečiams kurie svajojo apie taiką, kurie savo darbais kasdien prisideda prie tos svajonės įgyvendinimo. Šis apdovanojimas priklauso jiems“, – pareiškė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy.
H. Van Rompuy savo kalboje paminėjo Vilnių, Rygą ir Taliną sujungusį Baltijos kelią: „Būtent tokie momentai išgydė Europą." „Karas dabar tapo nesuvokiamas, tačiau ne neįmanomas. Europa turi išsaugoti savo taikos pažadus, tai yra pagrindinė jos užduotis“, – tvirtino jis.
„Štai, ten, kur buvo karas, dabar yra taika. Tačiau mūsų dabar laukia kita istorinė užduotis: išlaikyti taiką, ten kur yra taika. Istorija nėra novelė, knyga, kurią mes galime užverti po laimingos pabaigos: mes išliekame visiškai atsakingi už, tai kas laukia ateityje“, – teigė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas. Vienas iš tokių iššūkių, pasak jo, yra dabartinė kova su ekonomine krize.
„Didžiuojuosi būdamas europietis“, – kalbos pabaigoje įvairiomis Europos kalbomis pareiškė H. Van Rompuy.
J. M. Barroso: situacija Sirijoje – moralinė dėmė
Europos Komisijos pirmininkas Juanas Manuelis Barroso minėjo ES pasiekimus: vystymosi parama, lyderystė klimato kaitos klausimu, opozicija mirties bausmei ir žmogaus teisių bei nusiginklavimo skatinimas. Jis minėjo tokių žmonių, kaip popiežius Jonas Paulius II ir Vaclavas Havelas, kaip įkvėpimo šaltinius.
J. M. Barroso taip pat ištarė vienintelę kontroversišką pastabą: „Dabartinė situacija Sirijoje yra dėmė ant pasaulio sąžinės, ir tarptautinė bendruomenė turi moralinę pareigą į tai atsižvelgti." Jis pareiškė, kad ES visada stos į kovą už teisingumą, laisvę ir taiką.
***
Nobelio komitetas anksčiau buvo pranešęs, kad Nobelio taikos premija ES skirta už pusės amžiaus indėlį į susitaikymą, demokratiją ir žmogaus teises.
Į ceremoniją apdovanojimo atsiimti atvyko Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy, ES Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso ir Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas.
Stebėti premijos įteikimą atvyko daugybė aukščiausio rango Europos šalių vadovų, tarp kurių yra Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as. Ceremonijoje dalyvavo ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.