• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu vykstant JAV-Rusijos krizės eskalacijai, prabilta apie bendrą JAV Pentagono ir Valstybės departamento planą tiekti „mirtinus gynybinius ginklus“ Ukrainai. Tai viliojanti perspektyva tiek JAV, tiek ir Rusijos generolams, kurie gali sulaukti galimybės testuoti savo moderniausius ginklus vienas prieš kitą. Tikėtina, kad dėl to konfliktas Rytų Ukrainoje taps dar kruvinesnis, rašo www.bloomberg.com.

18

Pastaruoju metu vykstant JAV-Rusijos krizės eskalacijai, prabilta apie bendrą JAV Pentagono ir Valstybės departamento planą tiekti „mirtinus gynybinius ginklus“ Ukrainai. Tai viliojanti perspektyva tiek JAV, tiek ir Rusijos generolams, kurie gali sulaukti galimybės testuoti savo moderniausius ginklus vienas prieš kitą. Tikėtina, kad dėl to konfliktas Rytų Ukrainoje taps dar kruvinesnis, rašo www.bloomberg.com.

REKLAMA

„Wall Street Journal“ raporte užsimenama, kad JAV tiektų Ukrainai „Javelin“ prieštankines sistemas ir galimai priešlėktuvines sistemas. Kadangi Rytų Ukrainoje kovos ore nevyksta, priešlėktuvinės sistemos šiuo metu yra nereikalingos. Jų panaudojimą galėtų išprovokuoti tik pilnas Rusijos įsitraukimas, kuris yra mažai tikėtinas. Tačiau prieštankinės sistemos yra kitas reikalas. Ukrainiečiai jų nori dėl labai praktiškų priežasčių.

JAV specialusis pasiuntinys Ukrainoje Kurtas Volkeris sakė, kad „ten yra daugiau rusiškų tankų, nei visoje Vakarų Europoje kartu skaičiuojant“. Jis galėjo tai išgirsti Kijeve, kur kalbama apie skirtingą kiekį tankų, kovojančių po nepripažintų, prorusiškų Donecko ir Luhansko „žmonių respublikų“ vėliavomis. Skaičiai, anot perduodančiųjų informaciją, siekia ir 1000. Tuo tarpu Rusijos televizijos parodyta informacija nurodo, jog nuo Ukrainos atplėštos teritorijos turi apie 700 tankų. Palyginimui – Vokietija ir Prancūzija kartu turi 949 tankus.

REKLAMA
REKLAMA

Rusija neigė, kad yra pasiuntusi separatistams tankų, ir tvirtino, kad tai yra arba trofėjai, arba užgrobtas Sovietų Sąjungos palikimas. Mažai tikėtina, kad tai tiesa. Stokholmo tarptautinis taikos tyrimų institutas, stebintis tarptautinius ginklų srautus, užfiksavo Rusijos tankų perdavimą separatistams. Jei reikės, jie gali pasiųsti daugiau – yra įrodymų, kad taip jau buvo padaryta 2015 metais, kai siekta didžiausio Ukrainos pralaimėjimo šiame konflikte. Veiksmo vieta tuomet buvo svarbus geležinkelių sankirtos taškas prie Debalcevo.

REKLAMA

„ „Javelin“ prieštankinės sistemos tuomet būtų buvusi rimta pagalba. Jei būtume sudeginę kelis šimtus Rusijos tankų prie Debalcevo, tai būtų buvęs svarbus žingsnis siekiant atkurti taiką mūsų šalies rytuose“, - pareiškė Ukrainos Aukščiausiosios Rados vicepirmininkas Andrejus Parubijus.

Iš tikrųjų „Javelin“ panaudojimas prieš separatistų arba rusų tankus primintų musių mušimą su kūju. Rusija turi daugiau tankų nei bet kuri kita valstybė pasaulyje – apie 20 tūkstančių. Tačiau dauguma jų yra pasenusių modelių. Šiame sąraše – T-72, kuris buvo buvo sukurtas 1973 metais ir T-80, kuris pasirodė po dešimtmečio. Daugybė šių tankų skirta tam, kad nepaisant to, kiek priešas sunaikins, dalis jų galėtų prasiveržti.

REKLAMA
REKLAMA

Juos naudodama Rusija yra pasiekusi įvairių rezultatų. Pilietinio karo Čečėnijoje metu 1990-aisiais, sukilėliai greitai išmoko juos paversti laidotuvių laužais. O štai 2008 metais Gruzijoje nedidelė šalis buvo išmušta iš vėžių greitų Rusijos manevrų. Ukrainos armija remiasi tokiomis pat senomis technikomis. Abi šalys tobulina T-72 tankus, tačiau modernizacija iki šiol buvo tik dalinė.

T-72 ir T-80 buvo sėkmingai naikinami daugiausiai Sovietų Sąjungos ginklais, kurie yra patekę į Ukrainos ir prorusiškų separatistų rankas. „Javelin“, pradėtos naudoti JAV 1990-aisiais, leistų sunaikinti šiuo metu geriausius Rusijos naudojamus tankus – T-90 su reaktyviais šarvais. „Javelin“ sistemos leidžia efektyviausiai susidoroti su tokiomis sistemomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas nėra informacijos, kas nutinka, kai „Javelin“ sistema panaudojama prieš T-90. Praėjusiais metais senesnė JAV raketa (BGM-71 TOW-2A) buvo panaudota prieš minėtąjį T-90 su reaktyviais šarvais. Rezultatas – tankui neveik nebuvo padaryta žalos. „Javelin“ jį tikriausiai sunaikintų. Tačiau nėra aišku, kas nutiktų, jei tanką saugotų dar naujesnė šarvų sistema.

REKLAMA

Rusija tvirtina, kad tankai, sukurti pagal modernią „T-14 Armata“ platformą, galės atlaikyti bet kokią prieštankinės sistemos, kurią turi NATO armijos, ataką. Tačiau „Armata“ vis dar testuojama. Rusija naujausių konfliktų mūšio laukus naudoja ir kaip bandymų teritoriją, kurioje išbando savo ginkluotę. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra pasakęs, kad dalyvavimas Sirijos kare leido kur kas efektyviau panaudoti lėšas bandymams nei bet kokios pratybos.

REKLAMA

„Mūšyje iš tikrųjų galime išbandyti tai, ką naudojame. Galime išsiaiškinti silpnąsias vietas ir jas ištaisyti“, - sakė jis.

Todėl yra labai tikėtina, kad Rusija norės išbandyti, kaip naujoji rusiškų tankų karta atsilaiko prieš „Javelin“.

JAV generolai irgi nori atlikti testavimą. Jei JAV neturės pakankamai efektyvios apsaugos nuo moderniųjų Rusijos tankų, tai kels didelių problemų.

Nors „Bellingcat“ tyrimų grupė, stebinti Rusijos įsitraukimą į Rytų Ukrainos konfliktą, tiriamoje teritorijoje pastebėjo T-90 tankus, konflikte daugiausiai naudojama tik sovietų laikų ginkluotė. Tačiau būtų logiška tikėtis, kad separatistai bus apginkluoti moderniais tankais, jei Ukrainos kariuomenei ginklus ims tiekti JAV. Karas, kuris jau nusinešė 10 tūkstančių gyvybių, dėl to pareikalaus tik dar daugiau aukų.

Per dvejus metus abi pusės daugiau mažiau pasiliko prie nubrėžtų demarkacinių linijų, taigi, jei yra planų padėti Ukrainai atgauti savo rytines žemes, ginkluotės tiekimas yra neišvengiamas. Nors Rusija neturi pajėgumų užimti ir išlaikyti Ukrainą tuo pačiu metu saugodamasi kitų grėsmių, ji turi pakankamai pinigų, ginkluotės ir pasiryžimo ginti separatistų teritorijas. Jų atsisakymas reikštų, kad atėjo Putino nenugalimumo auros pabaiga ir jis lieka pažeidžiamas tiek savo šalyje, tiek ir užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų