Ceremonija buvo atidėta daugiau nei devynias valandas ir užbaigė kelis mėnesius trukusias teismines machinacijas, kuriomis buvo siekiama neleisti prieš korupciją kovojančiam B. Arevalui perimti valdžios.
65-erių įstatymų leidėjas, buvęs diplomatas ir sociologas galiausiai prisiekė po kelias valandas trukusių diskusijų Kongrese dėl jo partijos narių statuso.
Pirmojoje kalboje po priesaikos naujasis prezidentas pažadėjo išgyvendinti korupciją ir nebaudžiamumą.
„Neleisime, kad korupcija ir nebaudžiamumas kiršintų mūsų institucijas“, – sakė jis ankstų pirmadienį per inauguracijos ceremoniją sostinės Nacionaliniame teatre, pranešė įvykį stebėję naujienų agentūros AFP žurnalistai.
B. Arevalo, ant krūtinės užsidėjęs prezidento juostą, perspėjo dėl „autoritarizmo bangos, netolerancijos plitimo, kitokios nuomonės ribojimo“.
„Susiduriame su naujais autoritariniais reiškiniais, tokiais kaip korupcinis valstybės institucijų kooptavimas, kurį vykdo nusikalstamos grupuotės, pasinaudodamos jų demokratine išvaizda, kad išduotų laisvės, lygybės, teisingumo principus“, – sakė jis.
B. Arevalo pavyko pateikti didžiulę staigmeną, kai rugpjūtį laimėjo prezidento rinkimus nuo korupcijos pavargusioje vienoje skurdžiausių Lotynų Amerikos šalių.
Jis davė priesaiką atrėmęs daugybę bandymų sutrukdyti jam perimti valdžią. Tarp jam trukdžiusių asmenų buvo korupcija kaltinamų prokurorų, glaudžiai susijusių su šalies politine ir ekonomine valdančiąja klase.
Įtampa padidėjo sekmadienį, kai opozicijos dominuojamame Kongrese kelias valandas vyko ginčai dėl 23 įstatymų leidėjų iš B. Arevalo partijos „Movimiento Semilla“, statuso, nes jo partijos veikla buvo sustabdyta dėl įtarimų sukčiavimu, kurie laikomi išgalvotais.
Galiausiai įstatymų leidėjai buvo priimti kaip visateisiai partijos nariai ir maždaug vidurnaktį prasidėjo ceremonija.
Toks vėlavimas paskatino Europos Sąjungą, Amerikos valstybių organizaciją ir kitų Lotynų Amerikos šalių vyriausybes paskelbti pareiškimą, kuriame Gvatemalos Kongresas raginamas „vykdyti savo konstitucinius įgaliojimus ir perduoti valdžią, kaip to reikalauja Konstitucija“.
JAV delegacijai inauguracijoje vadovavusi Samantha Power socialiniuose tinkluose rašė, kad Kongresas turėtų „palaikyti žmonių valią. Pasaulis stebi.“
B. Arevalo sulaukė tvirto tarptautinės bendruomenės palaikymo, kai buvo dedamos pastangos neleisti jam perimti prezidento postą.
Korupcija kaltinami prokurorai bandė panaikinti rinkimų rezultatus ir atimti iš B. Arevalo imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo. Jo partijos „Movimiento Semilla“ registracija buvo sustabdyta.
Inauguracijoje dalyvavo Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis , Kolumbijos prezidentas Gustavo Petro (Gustavas Petras) ir Ispanijos karalius Felipe VI.
Dėl ilgo delsimo pradėti iškilmes Čilės prezidentas Gabrielis Boricas turėjo išvykti ceremonijai dar neprasidėjus.
B. Arevalo prezidento poste keičia Alejandro Giammattei.
Valdant A. Giammattei, keli prokurorai, kovojantys su papirkinėjimu, buvo suimti arba priversti išvykti į tremtį. Teisių grupės taip pat kaltino jį susidorojimu su kritiškai nusiteikusiais žurnalistais.
Jis taip pat buvo kaltinamas, kad palaikė generalinę prokurorę Marią Consuelo Porras, kuri kartu su vyresniuoju prokuroru Rafaeliu Curruchiche ir teisėju Fredy Orellana vadovavo kampanijai prieš B. Arevalo.
JAV teisingumo departamentas visus tris yra įtraukęs į korumpuotų ir nedemokratiškų asmenų sąrašą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!