Sekmadienį iškilmingai prisiekė perrinktas Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis. Ceremonijoje Tbilisyje dalyvavo ir Lietuvos vadovas Valdas Adamkus bei Seimo narių delegacija.
„Visos Gruzijos pergalė“
Po prisaikdinimo M. Saakašvilis sakė esantis ne tik vienos partijos, bet ir visos tautos lyderis. Kalboje Gruzijos vadovas kelis kartus kreipėsi ir į opoziciją, kuri tuo metu ruošėsi pradėti masinius protestus už 2 km nuo inauguracijos vietos, rašo „Civil Georgia“.
M. Saakašvilis savo kalbą, kurią pavadino „paskutine savo priesaika“, pradėjo primindamas sausio 5 d. vykusius prezidento rinkimus, pasibaigusius „visos Gruzijos pergale“.
„Prieš dvi savaites buvo surengti rinkimai, kuriuos visas pasaulis pripažino labiausiai konkurencingais per visą šalies istoriją“. Jūs pasirinkote vieningą Gruziją, Gruziją be skurdo... Mes patvirtinome, kad demokratija Gruzijoje vystosi toliau. Po rinkimų yra tik vienas laimėtojas - tai Gruzijos žmonės. Mes visi pasiekėme šią pergalę“, - sakė Gruzijos prezidentas.
M. Saakašvilis taip pat sakė norintis padėkoti kitiems prezidento rinkimuose dalyvavusiems kandidatams. Vėliau jis kad padėka skirta tiems kandidatams, kurie turi „bendrą siekį dėl išsivysčiusios ir demokratiškos Gruzijos“.
„Norėčiau padėkoti opozicijai, kadangi be nuomonių skirtumo nėra laisvės... Mes vienodai mylime Gruziją ir esame vienodai pasišventę demokratijai. Aš vertinu jūsų indėlį į demokratiją... Tikslai, kurie mus vienija, yra žymiai svarbesni nei tarpusavio nesutarimai. Tiems, kurie nepatenkinti rinkimų rezultatais, noriu pasakyti, jog dabar tarpusavio varžyboms nėra laiko“, - tvirtino M. Saakašvilis.
Tvarkaraščiai kovai su skurdu
Visgi, priešingai nei ankstesnėse savo kalbose, sekmadienį Gruzijos vadovas neužsiminė apie galimybę opozicijos atstovams suteikti postų valdžioje. Vietoj to M. Saakašvilis sakė planuojantis įkurti „nacionalinę komisiją kovai su skurdu“, kurioje nori matyti ir opozicijos atstovus.
„Per 50 dienų mes paruošime planą detalų planą, kaip pasiekti Gruziją be skurdo (tai buvo M. Saakašvilio rinkiminis šūkis – „Civil Georgia“). Balandį bus sudarytas tikslus tvarkaraštis, kaip padidinti minimalią pensiją iki 100 dolerių“, - pažadus dalino prezidentas.
„Per pastaruosius 4 m. mūsų prioritetas buvo išsilaisvinti iš grandinių, varžančių šalies plėtrą. Tuo tarpu ateinantys 4 metai bus skirti tam, kad ši iškovota laisvė pasiektų kiekvieno Gruzijos piliečio šeimą, jie skirti tolimesniam demokratijos stiprinimui ir kovai su skurdu. Kiekvienos šeimos gerovė bus svarbiausias naujai sudarytos Gruzijos Vyriausybės, kurią pristatysiu artimiausiomis dienomis, prioritetas“, - teigė M. Saakašvilis.
Judės link NATO, ties ranką Rusijai
Kalbėdamas apie užsienio politiką , M. Saakašvilis sakė norintis „statyti tiltus su šiaure, pietumis, vakarais ir rytais“. „Mūsų uostas yra Europa, tačiau daug ką bendro turime ir su rytais“, - po priesaikos sakė Gruzijos vadovas.
„Mes tęsime kelią į NATO, netgi ryžtingesniais žingsniais. Gruzijos žmonės patvirtino ryžtingus Šiaurės Atlantinius siekius. Šie siekiai nėra nukreipti prieš kurio nors mūsų kaimyno interesus, jais taip pat nesiekiama nutolti nuo kaimynų. Mes turime Rusijai ištiesti bendradarbiavimo ranką. Turime tapti draugais, turime suartėti“, - M. Saakašvilį cituoja „Civil Georgia“.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergėjus Lavrovas buvo tarp 16 valstybių atstovų, atvykusių į Tbilisį stebėti ceremonijos. Į Gruziją taip pat vyko Baltijos šalių, Lenkijos, Rumunijos prezidentai, Švedijos ir Armėnijos užsienio reikalų ministrai, Čekijos ir Turkmėnistano parlamentų pirmininkai, Azerbaidžiano bei Kazachstano premjerai, Ukrainos premjero pavaduotojas, JAV prekybos sekretorius, Prancūzijos agrikultūros ministras, Didžiosios Britanijos, NATO ir Europos Sąjungos atstovai Pietų Kaukazui.
Po M.Saakašvilio priesaikos ir maždaug pusvalandį trukusios kalbos, ceremoniją užbaigė karinis paradas.
Dalyvavo ir Lietuvos atstovai
Aikštėje prie parlamento vykusią ceremoniją stebėjo Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, į Tbilsį atvykęs su darbo vizitu. Vėliau V.Adamkus ketino dalyvauti inauguracijos svečių garbei rengiamuose pietuose, klausysis koncerto.
Prezidento darbotvarkėje – ir dvišaliai susitikimai su M.Saakašviliu, parlamento pirmininke Nino Burdžanadze, Lenkijos prezidentu Lechu Kaczynskiu. Į Vilnių Lietuvos vadovas grįš sekmadienį vakare.
Į Gruziją su prezidentu išvyko ir Lietuvos seimūnų delegacija. Seimo valdyba į Tbilisį komandiravo Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininką Justiną Karosą, Seimo narius Emanuelį Zingerį ir Henriką Žukauską
Pergalę lydi opozicijos protestai
Ligšiolinis prezidentas M.Saakašvilis Gruzijos vadovu vėl buvo išrinktas sausio 5 dieną vykusiuose pirmalaikiuose rinkimuose, kurie buvo paskelbti po lapkritį Tbilisyje vykusių masinių opozicijos protestų.
Nors tarptautiniai, taip pat Lietuvos bei kitų šalių stebėtojai pripažino, kad prezidento rinkimai Gruzijoje buvo laisvi ir skaidrūs, masinius piketus rengianti šalies opozicija nepripažįsta rinkimų rezultatų ir reikalauja surengti antrąjį turą.
V.Adamkų lydinčio J. Karoso nuomone, rinkimai Gruzijoje vyko pagal demokratines procedūras, tačiau parlamentaras kritikavo priešrinkiminį laikotarpį, kai buvo beveik „užblokuotas opozicijos išėjimas į viešąją erdvę“.
Kartu parlamentaras pabrėžė, kad Gruzijoje opozicija nėra vieninga ir turi skirtingus interesus.
Kalbėdamas apie antrąją M.Saakašvilio kadenciją, J.Karosas tikisi, kad jos metu opozicija gaus daugiau teisių ir galimybių dalyvauti valstybės valdymo procesuose.
J.Karoso nuomone, tęsdama iki šiol aktyvią paramą Gruzijai, Lietuva kartu turėtų laikytis „korektiško atsargumo“ ir įdėmiai stebėti šioje Pietų Kaukazo valstybėje vyksiančius procesus.