Gruzija reikalauja, kad Rusija atlygintų moralinę ir materialinę žalą, padarytą Gruzijos piliečiams, juos masiškai išsiunčiant iš Rusijos, sakė antradienį Gruzijos atstovas Europos žmogaus teisių teisme Besarionas Bochašvilis.
Pirmadienį Gruzijos teisingumo ministerija padavė į Europos žmogaus teisių teismą Strasbūre ieškinį Rusijai, kaltindama ją daugybe faktų, kad buvo suvaržytos Gruzijos piliečių teisės. Rusijos Užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad šis ieškinys "nepadeda normalizuoti" šalių tarpusavio santykius.
Gruzinų deportavimas iš Rusijos prasidėjo pernai rudenį, kilus šnipinėjimo skandalui, po kurio neregėtai pašlijo Maskvos ir Tbilisio tarpusavio santykiai.
"Mūsų paduotame ieškinyje nurodyta daugybė faktų, kad buvo pažeistos žmogaus teisės juos išsiunčiant iš Rusijos. Be to, dokumente pateikta ksenofobijos, vykdomos prieš gruzinų tautybės asmenis Rusijoje, faktų", - sakė B.Bochašvilis spaudos konferencijoje. Jis nepatikslino, kokio dydžio kompensacijos reikalauja Gruzija.
B.Bochašvilis pranešė, jog teisingumo ministerijos ekspertai išnagrinėjo maždaug 2 tūkst. asmenų, deportuotų iš įvairių Rusijos miestų, parodymus, bet į ieškinį, nusiųstą į Europos Teismą, įtraukti tik 150 atvejų.
"Tai būdingiausios bylos", - sakė jis.
Pasak B.Bochašvilio, ieškinyje taip pat pranešama apie tris širdies ir kitomis ligomis sirgusius Gruzijos piliečius, mirusius per išsiuntimą, nors mirusiųjų buvo daugiau.
Išsiunčiamieji skundėsi, kad buvo blogos išsiuntimo sąlygos ir trūko medicinos pagalbos.
Kremlius sako, jog tai, kad buvo išsiunčiami gruzinai, taip pat tai, kad Rusijos rinkos buvo uždarytos gruziniškoms prekėms ir dvigubai pabrangintos eksportuojamos gamtinės dujos, nėra sankcijos už politinius nesutarimus su provakarietišku Gruzijos lyderiu Michailu Saakšviliu.
Vakarai ir Tbilisis palygino Gruzijos piliečių išsiuntimą iš Rusijos su etniniais valymais.
Vienas Maskvos ir Tbilisio posovietinių santykių sunkumų yra konfliktų sureguliavimas buvusiose Gruzijos autonomijose, dabar de facto nepriklausomose Abchazijoje ir Pietų Osetijoje, kurių vadovybės siekia kuo daugiau integruotis į Rusiją.
Paūmėjus konfliktui Maskva iškvietė savo ambasadorių iš Gruzijos "pasikonsultuoti". 2007 metų pradžioje jis sugrįžo į Tbilisį, o oficialūs šalių atstovai pareiškė, kad būtina sureguliuoti ginčą.
Tačiau netrukus Rusijos ambasadorius papriekaištavo Gruzijai, kad ji nenori atkurti normalių santykių su Maskva. Rusija palaikė išpuoliu prieš ją pranešimą apie Gruzijos teismo nuosprendį Rusijos piliečiui, kuris mėgino parduoti 100 gramų 90 proc. sodrinto urano-235, tinkamo atominei bombai gaminti.
Analitikai mano, kad Gruzijos ieškinys į Strasbūro teismą nutolins susipriešinimo sureguliavimą ir konkrečiai - Rusijos paskelbtos transporto blokados Gruzijai atšaukimą.