Sekmadienį tūkstančiai Gruzijos gyventojų atsisveikino su pirmuoju šalies prezidentu Zviadu Gamsachurdija, kuris atvedė šalį į nepriklausomybę ir prieš 13 metų mirė mįslingomis aplinkybėmis.
Dukart ekshumuoti, po visą nestabilų Kaukazo kalnų regioną vežioti Z.Gamsachurdijos palaikai po keistos odisėjos į Gruzijos sostinę Tbilisį grįžo trečiadienį.
1991-1992 metais valdant Z.Gamsachurdijai Gruzija nugrimzdo į suirutę ir pilietinį karą. Pirmojo prezidento kadenciją nutraukė ginkluotas sukilimas, per kurį jis neteko valdžios.
Tačiau gruzinai regis bus pamiršę šį skausmingą laikotarpį, o prezidentas Michailas Saakašvilis gyrė velionį kaip Gruzijos nepriklausomybės tėvą.
Šeštadienį ryte karstas su Z.Gamsachurdijos palaikais iš buvusių jo namų Tbilisyje buvo atvežtas į Gruzijos istorinės sostinės Mcchetos Sveticchovelio katedrą. Čia vyko iškilmingas minėjimas ir gedulingos mišios, kurias laikė Visos Gruzijos katolikosas patriarchas Ilija II.
"Ši diena - istorinė. Mes pagerbiame žmogų, kuris politinių neramumų laikotarpiu kovojo už Gruzijos nepriklausomybę", - šeštadienį Sveticchovelio katedroje pasibaigus gedulingoms mišioms sakė M.Saakašvilis.
"Gruzija priklauso visiems piliečiams be išimties, nepriklausomai nuo jų politinės praeities ir politinių įsitikinimų", - teigė jis.
"Zviadas Gamsachurdija daug prisidėjo Gruzijai siekiant nepriklausomybės ir suverenumo, - sakė M.Saakašvilis ir priminė, kad būtent velionis, būdamas Aukščiausiosios Tarybos pirmininku ir remdamasis referendumo rezultatais, 1991 metų balandžio 9 dieną paskelbė ją nepriklausoma valstybe.
Tuo pat metu M.Saakašvilis pažymėjo, kad "dešimtojo dešimtmečio pradžioje Gruzija neturėjo nepriklausomos valstybės kūrimo patirties, ir dėl to šaliai tuomet teko patirti daug rimtų išbandymų ir problemų".
Sekmadienį ryte karstas su Z.Gamsachurdijos palaikais iš Mcchetos buvo atvežtas į Tbilisį ir pastatytas priešais Gruzijos parlamentą, kur atsisveikinti su pirmuoju šalies prezidentu susirinko apie 35 tūkst. gyventojų iš įvairių miestų.
Dėl šios gedulingos ceremonijos policija sustabdė automobilių eismą Rustavelio prospektu ir gretimose gatvėse, kad būtų išvengta spūsties. Vietos televizijos kompanijos tiesiogiai transliavo reportažą apie laidotuves.
Sekmadienį popiet Z.Gamsachurdijos palaikai buvo palaidoti žinomų visuomenės veikėjų panteone ant Mtacmindos kalno.
Z.Gamsachurdija, iškilus sovietmečio laikų disidentas, 1991 metais atvedė Gruziją į nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos ir daugiau kaip 80 proc. rinkėjų valia buvo išrinktas prezidentu.
Kilus ginkluotam pasipriešinimui, 1992 metų sausio 6 dieną jis paliko šalį ir pusantrų metų gyveno Čečėnijoje. 1993 metų rugsėjį grįžęs į Gruziją, Z.Gamsachurdija mėgino jėga nuversti naująją vyriausybę, vadovaujamą buvusio sovietmečio laikų užsienio reikalų ministro Eduardo Ševardnadzės, bet jam tai nepavyko.
Z.Gamsachurdija mirė 1993 metų gruodžio 31-ąją Vakarų Gruzijoje, nuo šautinės žaizdos į galvą, bet po šiai dienai nežinoma, ar tą kulką jis paleido pats.
Po mirties jo kūnas buvo nedelsiant palaidotas Vakarų Gruzijos Zugdidžio mieste, bet paskui staiga per Kaukazo kalnus nugabentas į pietinį Rusijos Čečėnijos regioną, kur gyveno našle likusi jo žmona. Neilgai trukus Rusija pradėjo karą su maištaujančiais čečėnų separatistais, ir tiksli Z.Gamsachurdijos kapavietė liko niekam nežinoma.
Ji Čečėnijos sostinėje Grozne buvo atrasta tik šių metų kovo mėnesį. Rusijos valdžios atstovai po skrodimo patvirtino, kad tai Z.Gamsachurdijos kūnas, tačiau mįslė, kaip jis mirė, tebelieka neįminta.
Skrodimo rezultatai viešai neskelbiami, be to, šeima atmetė prašymą leisti Gruzijos ekspertams atlikti pakartotinį skrodimą.