Sočyje paskutinį kartą kaip prezidentai susitikę G. Bushas ir V. Putinas aptarė aktualiausias problemas bei darkart apsikeitė prieštaravimais dėl JAV planuojamos priešraketinės gynybos sistemos Europoje.
Intensyvins dialogą
Rusija ir JAV susitarė intensyvinti dialogą dėl PRG, skelbia Sočyje priimta deklaracija
Jungtinės Valstijos ir Rusija yra suinteresuotos sukurti sistemą, galinčią apsaugoti nuo potencialios raketų grėsmės, sekmadienį bendroje deklaracijoje pareiškė JAV prezidentas George‘as W.Bushas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
JAV ir Rusija nori „intensyvinti“ dialogą priešraketinės gynybos klausimais, o nauji JAV pasiūlymai gali padėti palengvinti Rusijos susirūpinimą, sakoma deklaracijoje.
Rusija pareiškė ir toliau nesutinkanti su JAV planais dislokuoti priešraketinės gynybos (PRG) elementus Lenkijoje bei Čekijoje.
„Rusija aiškiai pareiškė, kad nesutinka su sprendimu kurti (PRG) objektus Lenkijoje ir Čekijoje ir patvirtino jos pasiūlytą alternatyvą“, - sakoma pagal Rusijos ir JAV derybų rezultatus priimtoje deklaracijoje.
Tuo pat metu, pažymima dokumente, „Rusija įvertino JAV pasiūlytas priemones ir pareiškė, kad jei jos bus suderintos ir patvirtintos, taps svarbiomis ir naudingomis pastangomis siekiant sušvelninti Rusijos būgštavimus“.
Rusija ir JAV „susitarė tiek dvišaliu, tiek daugiašaliu pagrindu intensyvinti dialogą klausimais, kurie susiję su bendradarbiavimu PRG srityje „, - pažymima dokumente.
Putinas atsargiai optimistiškas
Prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį sakė, jog jaučia „atsargų optimizmą“ dėl Rusijos ir Jungtinių Valstijų galimybių išspręsti savo ginčą dėl Vašingtono planų kurti priešraketinės gynybos skydą.
„Mūsų partneriai ne tik supranta mūsų susirūpinimą, bet ir siekia jį išsklaidyti“, - sakė V.Putinas per bendrą trumpą spaudos konferenciją su JAV prezidentu George‘u W.Bushu.
„Jaučiu atsargų optimizmą dėl susitarimo, - sakė V.Putinas. - Gerus norus gali sužlugdyti smulkmenos. Svarbu, kad mūsų ekspertai sutartų, kokios bus pasitikėjimo skatinimo priemonės ir kaip jos bus įgyvendintos tikrovėje“.
Irano problemai – diplomatinis sprendimas
Rusija ir Jungtinės Amerikos Valstijos bendroje deklaracijoje patvirtino ištikimybę politiniams ir diplomatiniams Irano branduolinės problemos sprendimo metodams.
„Mes, kaip ir anksčiau, esame ištikimi politinėms ir diplomatinėms pastangoms derybose ieškoti sprendimo, garantuojančio vien taikų Irano branduolinės programos sprendimą“, - sakoma deklaracijoje, priimtoje pagal Rusijos ir Amerikos viršūnių susitikimo Sočyje rezultatus.
JAV prezidentas George‘as W.Bushas, pasinaudodamas proga, pareiškė vertinąs Rusijos pastangas Irano atžvilgiu.
„Jeigu Rusija pasakė, kad Iranas gali turėti civilinės pakraipos branduolinę politiką, Rusija pasakė ir tai, kad aprūpins Iraną kuru ir kad Iranui nereikės sodrinti urano. Tai labai svarbi iniciatyva ir aš tai labai vertinu“, - sakė JAV lyderis sekmadienį Sočyje.
Su terorizmu kovos visomis kryptimis
Rusijos ir Amerikos prezidentai Sočyje susitarė intensyvinti ir bendros darbo grupės kovai su terorizmu veiklą.
Pagal Sočyje vykusių derybų rezultatus priimtoje Deklaracijoje kalbama apie aktyvesnę veiklą „visomis kovos su terorizmu kryptimis, įskaitant pastangas likviduoti teroristines organizacijas ir tinklus, teikiančius joms finansinę ir materialinę paramą“.
Abi šalys taip pat įsipareigojo padėti tarptautinėms struktūroms, trukdančioms žinomiems ar įtariamiems teroristams laisvai keliauti po pasaulį.
Konkrečiai, susitarta bendromis pastangomis stengtis „užkirsti kelią visoms teroristinės veiklos rūšims - nuo naujokų verbavimo, rengimo, finansavimo ir ryšių palaikymo iki konkrečių išpuolių planavimo“.
Ketinama griežčiau kovoti ir su pinigų plovimu.