• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmuoju Europos Sąjungos (ES) prezidentu išrinktas Belgijos premjeras Hermanas Van Rompuy, o užsienio politikai patikėta vadovauti britų baronienei Catherine Ashton.

REKLAMA
REKLAMA

Europos prezidento pareigos dar nėra iki galo apibrėžtos, todėl kalbėta, kad bus šis veikėjas įtakingas ar ne, lems tai, kas taps pirmuoju prezidentu. Dabar jau aišku, kad už savo šalies ribų mažai kam žinomo Belgijos politiko išrinkimas pirmuoju ES prezidentu, o mažai žinomos net savo šalyje britų baronienės tapimas ES užsienio reikalų ministre parodė, jog Europos valstybių lyderiams konkurento nereikia.

REKLAMA

Belgas tenkino visus

„H.Van Rampuy buvo išrinktas vyraujant nervingai atmosferai, kuri išliko iki paskutinės minutės, ir jo didžiausias pranašumas yra tas, kad jis nieko neerzina“, - rašo Prancūzijos dienraštis „Le Figaro“. Kilęs iš turtingos Vakarų šalies, kompromiso meistras, prancūziškai kalbantis konservatorius, dar pasižymintis ir diskretiškumu - o tai daugelis valstybių, bijančių į Briuselį pasiųsti žmogų, kuris galėtų užtemdyti jų vadovus, laiko dideliu pliusu. Vargu ar toks politikas sieks nuversti kalnus Bendrijoje per tuos dvejus su puse metų, kuriuos jam lemta išbūti valdžioje.

REKLAMA
REKLAMA

Kad H.Van Rompuy bus lemta vadovauti Europai, tapo aišku, kai pagaliau pavyko susitarti dviem didiesiems blokams - centro dešinieji parėmė Belgijos premjerą, o socialistai ir centro kairieji palaikė britų baronienę. Susiderėta buvo labai greitai per ES vadovams surengtą banketą, ir pasaulis netikėtai greitai sužinojo, į ką reikės kreiptis norint pasikalbėti su Europa. Britė C.Ashton buvo taip nepasiruošusi tokiam paskyrimui avansu, kad net neturėjo parengusi kalbos ir nelabai ką galėjo pasakyti per surengtą kartu su H.Van Rompuy spaudos konferenciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikiu, kad mano patirtis kalbės pati apie save. Ar esu vaikščiojantis ego? Ne, nesu. Ar noriu būti matoma ... visą laiką apie viską kalbanti? Ne, nenoriu. Spręskite apie mane pagal tai, ką darau, ir, manau, būsite patenkinti rezultatu“, - kalbėjo C.Ashton, o jos klausydamiesi kai kurie Briuselio ekspertai piktai nusišaipė: „Jei britai norėjo likviduoti užsienio politikos žinybą, tai jiems pavyko.“

REKLAMA

Per spaudos konferenciją H.Van Rompuy pažadėjo „žingsnis po žingsnio“ padėti Europai išbristi iš „ypač sunkaus meto, nerimo, netikrumo ir pasitikėjimo stokos periodo“. Gal tai jam ir pavyks, tačiau deklaruojamas ES siekis stiprinti savo pozicijas pasaulyje ir neatsilikti nuo tokių šalių kaip Kinija kilimo po pasaulinės ekonomikos krizės greičiausiai taip ir liks neįgyvendintas, nes nei H.Van Rompuy, nei C.Ashton nėra žinomi už Europos ribų. Nei Belgijos premjeras, nei ES prekybos komisarė neturi to svorio, kurio reikia siekiant varžytis pasaulinėje arenoje su Jungtinėmis Valstijomis ir Kinija.

REKLAMA

Kompromisiniai kandidatai

62 metų H.Van Rompuy ir 53 metų C.Ashton yra kompromisiniai kandidatai, planuojantys naudoti tylią diplomatiją ir konsensusą. Bent jau iš pradžių jie neturės tokio politinio svorio užsienio sostinėse, kokį būtų turėjęs, pavyzdžiui, buvęs britų premjeras Tony Blairas. Tačiau šiuo metu ES pirmininkaujanti Švedija po dviejų nedavusių jokių rezultatų telefoninių derybų raundų su ES valstybių vadovais stengėsi pasiekti pusiausvyrą tarp mažų ir didelių valstybių, tarp dešiniųjų ir kairiųjų, tarp vyrų ir moterų, o lemiamą žodį tarė Vokietija ir Prancūzija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugelio Europos valstybių spauda pabrėžia, kad nors pastaruosius dvejus metus atrodė, jog Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel nelabai vienas kitu pasitiki, jie vis dėlto sugebėjo atkurti prancūzų ir vokiečių ašį, kuri buvo Jacques'o Chiraco ir Gerhardo Schroederio laikais ir kuri baigėsi tuo, kad Europa beveik nutraukė santykius su Jungtinėmis Valstijomis. Šiandien nauja tik tai, kad ir A.Merkel, ir N.Sarkozy ketina su Vašingtonu palaikyti tiesioginį ryšį.

REKLAMA

T.Blairas ilgą laiką buvo favoritas, bet daugelis kitų ES valstybių norėjo kandidato, kuris valdytų labiau remdamasis konsensusu. Vokietija ir Prancūzija susivienijusios blokavo T.Blairo kandidatūrą.

Persilaužimas derybose buvo pasiektas tada, kai britų premjeras Gordonas Brownas sutiko nekelti T.Blairo kandidatūros. Už tai buvo palaikyta britė ES prekybos komisarė C.Ashton siūlant ją į užsienio politikos vadovus ir Europos Komisijos (EK) vicepirmininkus. Ši buvusi britų parlamento aukštųjų Lordų Rūmų narė turi mažai patirties užsienio reikalų srityje, tačiau padarė gerą įspūdį kaip prekybos komisarė. Be to, C.Ashton pasirinkimas patenkino tuos, kurie norėjo bent viename įtakingame poste matyti moterį.



Europa pasirinkimo nesuprato

REKLAMA

Tačiau toks ES valstybių vadovų pasirinkimas nuvylė visą Europą. „Koks Hermanas? - redaktoriaus skiltyje klausė Švedijos laikraštis „Dagens Nyheter“. Jis pabrėžė, kad ES vėl turės nežinomą figūrą, ir pridūrė, kad „situacija būtų buvusi kitokia“, jei ES lyderiai būtų išrinkę buvusį britų premjerą T.Blairą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ispanijos „El Pais“ mano, kad Bendrijai „vadovaus dvi blankios ir mažai pastebimos figūros“, vokiečių laikraštis „Frankfurter Rundschau“ pažymi, kad ES atstovaus „lyderiai be kibirkštėlės, be vizijos ir net be patirties reikalingose srityse“, o britų „The Financial Times“ rašo, jog šie paskyrimai nuliūdino tuos, kurie norėjo, kad Europa galėtų daryti didesnę įtaką pasaulinėje arenoje. „Labiau tikėtina, kad JAV prezidentas ir Kinijos premjeras toliau dirbs su Europa pirmiausia per dvišales derybas su Berlynu, Londonu ir Paryžiumi“, - rašo dienraštis. Tik Belgijos spauda didžiuojasi H.Van Rompuy paskyrimu. „Karūnuotas“, - džiūgaudamas paskelbė dienraštis „Le Soir“, o „De Standaard“ pareiškė, kad Europoje užtekėjo nauja žvaigždė.

REKLAMA

Lietuvos pozicija

Gerai būsimąjį Europos prezidentą vertina ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji teigia, kad Belgijos premjero H.Van Rompuy paskyrimas ES Vadovų Tarybos prezidentu bus naudingas Lietuvai. „H.Van Rompuy yra žmogus, kuris sugeba rasti bendrus sprendimus labai sudėtingose situacijose. Europai tai svarbi patirtis. Be to, Belgija yra labai europietiška šalis, labai gerai suprantanti mažąsias nares. Todėl Lietuvai Belgijos atstovas tikrai bus labai naudingas“, - aiškino D.Grybauskaitė.

Naująją ES užsienio reikalų ir saugumo politikos įgaliotinę C.Ashton Lietuvos vadovė apibūdino kaip didelį tarptautinį patyrimą turinčią ES pareigūnę, sėkmingai prieš pusantrų metų EK pakeitusią britų prekybos komisarą Peterį Mandelsoną. „Man dar būnant EK nare, beveik metus teko dirbti kartu su ponia C.Ashton. Tikiuosi, jog šie kontaktai ir patirtis pravers ateityje ir man, ginant Lietuvos interesus“, - sakė D.Grybauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų