Sankcijos pritaikytos dviem Vidaus reikalų ministerijos kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija valdybos (GUBOPiK) vadovo pavaduotojams.
GUBOPiK yra viena iš pagrindinių įstaigų, atsakingų už politinį persekiojimą Baltarusijoje, įskaitant savavališką ir neteisėtą aktyvistų ir ir pilietinės visuomenės narių sulaikymą ir netinkamą elgesį su jais, įskaitant kankinimą.
Be to, apribojimai bus taikomi teismų sistemos pareigūnams, įskaitant prokurorus ir teisėjus, paskelbusius politiškai motyvuotų nuosprendžių Baltarusijos piliečiams, kurie protestavo prieš nesąžiningus 2020 metų prezidento rinkimus arba tiesiog kritikavo autoritarinio šalies lyderio Aliaksandro Lukašenkos režimą.
Sankcijos taip pat bus nukreiptos į įvairias pataisos įstaigas – kalėjimus ir ikiteisminio sulaikymo centrus – ir jų vadovus.
Į sąrašą įtraukti 28 nauji subjektai, kuriems A. Lukašenkos režimas buvo naudingas, įskaitant Baltarusijos naujienų agentūros BelTA generalinę direktorę Iriną Akulovič, STV kanalo televizijos laidos „Senatas“ vedėją ir Baltarusijos Nacionalinio Susirinkimo Jaunimo reikalų tarybos pirmininką Mikitą Rachylouskį bei buvusį A. Lukašenkos spaudos tarnybos vadovą ir ilgametį BelTA generalinį direktorių Dmitrijų Žuką.
„Šie režimo propagandistai noriai teikė Baltarusijos visuomenei melagingą informaciją apie valstybės institucijų vykdomas represijas, skleidė Baltarusijos ir Rusijos pareigūnų parengtą dezinformaciją ir skatino neapykantą demokratinei opozicijai bei pilietinei visuomenei“, – sakoma pranešime.
ES sankcijos Baltarusijai dabar taikomos iš viso 261 asmeniui ir 37 subjektams.
Šiems asmenims taikomas turto įšaldymas, o ES piliečiams ir bendrovėms draudžiama pervesti jiems lėšas.
Be to, fiziniams asmenims taikomas draudimas keliauti, todėl jie negali atvykti į ES teritoriją ar vykti per ją tranzitu.
Sankcijos patvirtintos prieš ketvirtąsias suklastotais laikomų Baltarusijos prezidento rinkimų metines.
ES įtraukė į juodąjį sąrašą 28 Baltarusijos pareigūnus ir propagandistus
Pirmadienį Europos Sąjunga (ES) įtraukė į sankcijų sąrašą 28 Baltarusijos pareigūnus ir propagandistus dėl represijų prieš šalį valdančio Aliaksandro Lukašenkos oponentus.
Nuo 2020 m., kai Baltarusijos valdžia pradėjo susidorojimą su protestavusiaisiais prieš A. Lukašenkos valdymą, 27 valstybių blokas ne kartą taikė sankcijas Baltarusijai. ES taip pat įvedė sankcijas Baltarusijai dėl jos vaidmens per Rusijos invaziją į kaimynę Ukrainą, ji buvo pradėta ir iš Baltarusijos teritorijos.
Pritaikius pastarąsias priemones, asmenų, kuriems dėl suvaržymų buvusioje sovietinėje šalyje taikomos sankcijos, skaičius padidėjo iki 261. Šiame sąraše jau nuo anksčiau yra A. Lukašenka ir jo šeimos nariai.
Tarp asmenų, kurių turtas ketvirtadienį buvo įšaldytas ir jiems uždrausta atvykti į ES, buvo valstybinės naujienų agentūros „BelTA“ vadovė Irina Akulovič ir garsus televizijos laidų vedėjas Nikita Račilovskis. „Šie režimo propagandistai noriai teikia Baltarusijos visuomenei melagingą informaciją apie valdžios vykdomas represijas“, – sakoma ES pranešime.
Į juodąjį sąrašą įtraukti du Vidaus reikalų ministerijos padalinio, „vienos iš pagrindinių institucijų, atsakingų už politinį persekiojimą“, vadai. Sankcijos skirtos ir teisėjams, prokurorams bei kalėjimų pareigūnams, dalyvaujantiems represijose prieš opoziciją.
Artimiausias Rusijos sąjungininkas A. Lukašenka ėmėsi žiauraus susidorojimo 2020 m. rugpjūtį, kai jam pareiškus, kad laimėjo rinkimus, šalyje kilo protestai. Žmogaus teisių grupės „Viasna“ duomenimis, Baltarusijoje yra daugiau nei 1 400 politinių kalinių, dar tūkstančiai žmonių pabėgo iš šalies. A. Lukašenka geležiniu kumščiu valdo Baltarusiją jau tris dešimtmečius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!