Europos Parlamento (EP) nariai pasmerkė represijas prieš su rinkimų rezultatais nesutinkančiais protestuotojais Irane, etninius neramumus Kinijos Sindziango provincijoje ir valstybės perversmą Hondūre. Inauguracinėje sesijoje išsirinkę EP vadovybę deputatai aptarė situaciją trijuose karštuose pasaulio taškuose.
Protestai Irane
Plenarinio posėdžio metu kalbėję europarlamentarai pasmerkė prievartą prieš rinkimų rezultatus protestuojančių iraniečių atžvilgiu, žiniasklaidos laisvės apribojimus ir Irano kalėjimuose paplitusį kankinimą. Jie ragino Irano valdžią sustabdyti represijas ir pradėti dialogą.
„Nėra abejonių, kad šimtai žmonių buvo sužeisti, dešimtys protestuotojų žuvo, o tūkstančiai tapo politiniais kaliniais“, – kalbėjo Parlamento deputatas R. Howittas.
„Visi pasaulio žmonės, įskaitant iraniečius, turi turėti teisę rinkti savo vadovus ir pakeisti netinkamai atliekančius savo darbą lyderius“, – pabrėžė parlamentaras A. Neyts-Uyttenbroeckas. Be to, jo kolega F. Provera ragino nepamiršti apie Irano branduolinę programą, kuri gali būti panaudota siekiant „šantažuoti visą tarptautinę bendruomenę“.
Neramumai Kinijoje
Liepos pradžioje Kinijos šiaurės vakaruose esančioje musulmoniškoje Sindziango provincijoje prasidėję uigūrų protestai peraugo į etninius kinų hanų ir uigūrų susirėmimus ir policijos susidorojimą su riaušininkais. Posėdyje kalbėjusieji deputatai pasmerkė prievartą ir paragino Kiniją užtikrinti mažumų teises, tačiau išreiškė susirūpinimą dėl galimų separatistinių nuotaikų.
„Jei nesitarsi su nuosaikiaisiais, tuomet iniciatyvą perims vis daugiau laukti nenorinčių jaunųjų radikalų“, – įspėjo E. Brok. „Negali būti jokios kalbos apie paramą Sindziango provincijos atsiskyrimui“, – pritarė Ch. Tannockas. Tuo labiau, kad uigūrų mažuma skundžiasi dėl centrinės Pekino valdžios vykdomų represijų ir masinės kinų imigracijos į regioną.
Perversmas Hondūre
Karibų jūros skalaujamoje Centrinės Amerikos valstybėje Hondūre – valstybės perversmas. Konstituciją referendumu pakeisti ir antrai kadencijai balotiruotis siekusį prezidentą Manuelį Zelayą kariškiai išskraidino į Kosta Riką.
Plenarinio posėdžio metu pasisakę europarlamentarai ragino grąžinti Hondūro prezidentą į valdžią ir teigiamai įvertino Amerikos valstybių organizacijos bei Kosta Rikos prezidento Oskaro Ariaso tarpininkavimo iniciatyvą.
„Mūsų pacifizmas neturi sudaryti įspūdžio, kad užsimerkiame prieš perversmą“, - kalbėjo J.- L. Mélenchonas. „ES privalo siųsti į Hondūrą rinkimų stebėjimo misiją“, – pabrėžė ir Ispanijos atstovas EP J. I. Salafranca.