Rusų pareigūnai juos buvo apkaltinę neapykantos kurstymu ir raginimu imtis veiksmų, keliančiu grėsmę valstybės saugumui.
Artiomas Kamardinas buvo nuteistas kalėti septynerius metus, o Jegoras Štovba – penkerius metus ir šešis mėnesius. Jų šalininkai teismo salėje šaukė „Gėda!“, pranešė teismo posėdyje dalyvavęs naujienų agentūros AFP žurnalistas.
A. Kamardinas ir J. Štovba kartu su Nikolajumi Dainenka buvo suimti 2022 metų rugsėjį, kai dalyvavo poezijos skaitymuose vienoje Maskvos aikštėje, kur disidentai renkasi nuo sovietmečio.
Skaitymų metu 33-ejų A. Kamardinas deklamavo savo eilėraštį „Nužudyk mane, kovotojau!“, kuriame kalbama apie prorusiškus separatistus Rytų Ukrainoje. Eilėraščio pabaigoje jis pasakė „Šlovė Kyjivo Rusiai“, o „Novorosijai“ skyrė keiksmažodį. Kitą dieną A. Kamardinas buvo suimtas po kratos jo bute, kur jis gyveno su savo mergina.
Praeitų metų vasarį pasiuntusi savo kariuomenę į Ukrainą, Maskva suintensyvino susidorojimą su kitaminčiais ir priėmė naujų teisės aktų kritikams nutildyti.
A. Kamardinas teismui sakė nežinojęs, kad savo veiksmais pažeidė įstatymą, ir prašė pasigailėjimo.
„Aš nesu didvyris ir niekada neketinau keliauti į kalėjimą dėl savo įsitikinimų“, – sakoma pareiškime, paskelbtame jo šalininkų paskyroje „Telegram“.
Žiaurus elgesys
Po nuosprendžio paskelbimo A. Kamardino tėvas Jurijus reiškė pasipiktinimą.
Palaikyti kaltinamųjų kartu su jų tėvais ir žmonomis atvyko apie dvi dešimtys draugų. Minioje buvo ir A. Kamardino žmona Aleksandra Popova.
2022-ųjų lapkritį duodama interviu AFP ji papasakojo apie savo tuometinio vaikino sulaikymą, sakydama, kad pareigūnai grasino jai grupiniu išžaginimu, mušė ją ir apipurškė skruostus bei burną klijais.
Tuo tarpu A. Kamardinas teigė, kad buvo nuvestas į atskirą kambarį, kur, kaip jis pasakojo savo advokatui, buvo mušamas ir prievartaujamas svarmeniu.
„Tai labai griežtas nuosprendis. Septyneri metai už eilėraščius, už nesmurtinį nusikaltimą“, – kalbėjo jo žmona.
Vyras taip pat buvo priverstas nufilmuoti atsiprašymo vaizdo įrašą.
„Ką aš padariau neteisėto?“
23 metų J. Štovba taip pat tvirtino nepažeidęs įstatymų.
Nepriklausoma svetainė „Mediazona“ paskelbė, kad teisme jis paklausė teisėjo: „Ką aš padariau neteisėto? Skaičiau poeziją?“
Jis taip pat kreipėsi į savo motiną, kuri, pasak kaltinamojo, nuo jo priklauso finansiškai.
„Mama, aš žinau, kad tu labiau nei bet kas kitas tiki mano nekaltumu (...) Vis dėlto man gaila, kad viskas taip susiklostė, kad palieku tave ir tėtį vienus“, – kalbėjo J. Štovba.
Tuo pačiu metu suimtas N. Daineka gegužę buvo nuteistas ketverių metų laisvės atėmimo bausme, sudarius ikiteisminį susitarimą, pranešė nevyriausybinė teisių stebėjimo organizacija „OVD-Info“.
Tai naujausias iš virtinės griežtų nuosprendžių rusams, protestavusiems prieš Rusijos puolimą Ukrainoje. Kritikai smerkia šiuos teismo procesus kaip absurdiškus.
Lapkričio viduryje teisėja Oksana Demiaševa nuteisė menininkę Aleksandrą Skočilenko septynerių metų laisvės atėmimo bausme už tai, kad prekybos centruose ši keitė kainų etiketes antikariniais šūkiais.
Paprastų rusų teismo procesai, priešingai nei žymių kritikų, paprastai vyksta atokiau nuo visuomenės dėmesio.
Dauguma garsių Rusijos opozicijos veikėjų, įskaitant Aleksejų Navalną, yra už grotų arba paliko Rusiją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!