Nepaisant bendros Vakarų Europai „Gazprom“ tiekiamų dujų brangimo tendencijos, jų kainos didinimas Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims vertintinas kaip spaudimo įrankis, tvirtina Rusijos nepriklausomos audito ir konsultacijų bendrovės ekspertas.
Tokią Rusijos nepriklausomos audito ir konsultacijų bendrovės „2K Audit – Delovyje konsultaciji“ eksperto Zinovijaus Heifeco nuomonę šiandien paskelbė Rusijos naujienų agentūra „Rosbalt“.
„Per trejus paskutiniuosius metus Rusijos verslas, įskaitant ir „Gazprom“, įsitvirtino Baltijos šalių rinkose. „Gazprom“ priklauso Latvijos ir Estijos dujų tinklai, Kauno šiluminė elektrinė, dalis bendrovės „Lietuvos dujos“. Ne paslaptis, kad šiandien „Gazprom“ domina būtent tokių aktyvų įsigijimas, kol jų pardavimo dar neuždraudė Europos Komisija“, - pažymėjo ekspertas.
Jo teigimu gamtinių dujų tiekimas Baltijos šalims tesudaro vos 1,5 proc. viso „Gazprom“ eksportuojamo dujų kiekio, todėl pelno padidinus pardavimo kainas bent kiek ženkliau padidinti nepavyks.
Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad kol kas apie kitų metų sausio 1 d. didinamas dujų kainas pranešta tik Lietuvai, tačiau manoma, kad derybos dėl to turėtų prasidėti ir su Latvija bei Estija. Šiuo metu „Gazprom“ dujas Lietuvai parduoda po 190 – 200 JAV dol. už 1000 kubinių metrų, tačiau nuo kitų metų ketina pareikalauti už jas 280 dol., o tai atitinka kainą, už kurią dujos parduodamos Vengrijai ir Suomijai.
Z. Heifeco teigimu dujų kainų didinimas Baltijos šalims nesukels tokio konflikto, kaip buvo atsitikę Baltarusijoje ir Ukrainoje. „Lietuva, Latvija ir Estija Rusijai nėra tranzitinės šalys, todėl svarbiausiems rusiškų dujų vartotojams Europoje nėra ko nuogąstauti dėl dujų tiekimo sutrikimų. O tai reiškia, kad dujų branginimas Baltijos šalims vyks daugmaž sklandžiai“, - sakė jis.
Eksperto teigimu naujosios kainos greičiausiai bus suderintos su Baltijos šalimis gruodžio ar sausio mėnesiais, kuomet dujų vartojimas tradiciškai išauga.
Kita vertus, pastebėjo Z. Heifecas, po paskutiniųjų „Gazprom“ kainų padidinimo Rytų Europoje pastebimas gamtinių dujų vartojimo mažėjimas. Anksčiau ar vėliau dujas perkančios šalys pradės ieškoti alternatyvių tiekėjų. Tuo jau pradėjo rūpintis Ukraina, pastebėjo ekspertas.