Du iš trijų apklaustų Kaliningrado srities gyventojų Lietuvą vertina palankiai, o kas antras yra apsilankęs Lietuvoje po 1991-ųjų, pasualiui pripažinus atkurtą šalies nepriklausomybę.
Tai rodo Lietuvos užsienio reikalų ministerijos užsakymu "Baltijos tyrimų grupės" gruodžio mėnesį Kaliningrado srityje atliktos apklausos rezultatai.
Anot apklausos, 65 proc. apklaustų Kaliningrado srities gyventojų Lietuvą vertina palankiai, 15 proc. - nepalankiai. Lankęsi Lietuvoje po 1991 metų srities gyventojai yra susidarę palankesnę nuomonę apie Lietuvą (71 proc. - palanki).
Lietuvos pavadinimas ir lietuviai Kaliningrado srities gyventojams kelia dvejopas asociacijas: kas ketvirtas respondentas, išgirdęs žodžius "Lietuva" ir "lietuviai", pagalvoja apie sunkumus, kuriuos patyrė, norėdami atvažiuoti į šalį (vizos, muitinės, pasai). 5-7 proc. apklaustųjų pagalvoja apie prastus ryšius su Rusija ir rusais ar prisimena nemalonius įspūdžius. 9 proc. Kaliningrado srities gyventojų žino, kad Lietuva jau yra Europos Sąjungos valstybė.
Septyni iš dešimties apklaustųjų mano, kad Lietuva yra turtinga savo kultūra, yra moderni šalis, patraukli turizmui. Šeši iš dešimties apklaustųjų teigia, kad Lietuvoje gyvena geri, draugiški žmonės, Lietuva turi gerų sportininkų.
Penki iš dešimties apklaustųjų Lietuvą vertina kaip politiškai stabilią valstybę. Keturi iš dešimties apklaustųjų sutinka, kad Lietuvos ekonomika sparčiai vystosi.
Kaliningrado srities gyventojų nuomonė apie Lietuvos santykius su Rusija pasidalija: 31 proc. apklaustųjų mano, kad jie geri, 35 proc. - nesutinka su tokia nuomone, 34 proc. neturi nuomonės šiuo klausimu.
55 proc. respodentų mano, kad Lietuvos ir Kaliningrado srities santykiai yra vidutiniški. Taip dažniau mano tie, kurie lankėsi Lietuvoje, vidutinio amžiaus srities gyventojai, srities kaimų gyventojai. Geriausios nuomonės apie Lietuvos ir srities santykius yra gaunantys didesnes pajamas ir miestų gyventojai.
Atsakydami į klausimą "Kai kertate Rusijos Federacijos iš Kaliningrado srities - Lietuvos sieną, ką pirmiausia pagalvojate?", 28 proc. apklaustųjų teigia pagalvojantys: "Kodėl taip negali būti pas mus?", 25 proc. - "Visai kaip pas mus", 22 proc. - "Tai moderni ir europietiška šalis". Tik 3 proc. apklaustųjų teigia pamanantys, kad lietuviai galėtų geriau susitvarkyti.
Palankiausiai Lietuvą vertina vidutinio amžiaus, gaunantys didesnes pajamas srities gyventojai, miestų gyventojai.
Lankęsi Lietuvoje srities gyventojai kiek dažniau, nei nesilankę yra susidarę palankų įspūdį apie Lietuvą. Kita vertus, tie, kurie lankėsi Lietuvoje kiek dažniau prisimena ir sunkumus.
Didžiausi trukdžiai, neleidžiantys Lietuvos ir Kaliningrado srities gyventojams glaudžiau bendradarbiauti, apklaustųjų nuomone, - pasienio formalumai ir vizos, Lietuvos narystė ES ir NATO, Lietuvos valdžios pozicija Rusijos atžvilgiu.
47 proc. apklaustųjų yra buvę Lietuvoje po 1991 metų. Tai dažniau vyrai, vidutinio amžiaus ir jauni gyventojai, gaunantys didesnes pajamas ir miestų gyventojai.
Besilankantys Lietuvoje Kaliningrado srities gyventojai dažniausiai vyksta traukiniu (43 proc. šia transporto priemone vyko pastarąjį kartą), lengvuoju automobiliu (31 proc.) ar autobusu/maršrutiniu autobusu (20 proc.).
Tie srities gyventojai, kurie lankėsi Lietuvoje po 1991 metų, dažniausiai šalyje yra buvę ne vieną kartą (ketvirtadalis - dešimt ir daugiau kartų).