Pekine vykstančiose šešių šalių derybose delegatams išsprendus nesutarimus dėl energetinės pagalbos Šiaurės Korėjai, sustiprėjo viltis, kad antradienį bus pritarta svarbiam susitarimui, kuris padės pažaboti šios izoliuotos komunistinės valstybės režimo branduolines ambicijas.
Tačiau į žiniasklaidą nutekėjus informacijai apie susitarimo detales, garsus JAV konservatorius Johnas Boltonas (Džonas Boltonas) pareiškė, kad "tai labai blogas susitarimas", o Japonija išreiškė būgštavimų, kad gali nepavykti pasiekti susitarimo, kurio būtų laikomasi.
Apie derybų eigą gerai informuoti šaltiniai Japonijos naujienų agentūrai "Jiji" pranešė, kad abi Korėjos, Jungtinės Valstijos, Japonija, Rusija ir Kinija Pekine pasiekė susitarimą de facto.
Tačiau kitas diplomatinis šaltinis nurodė, kad Šiaurės Korėja dar nepateikė "oficialaus" atsakymo dėl susitarimo projekto.
Pietų Korėjos naujienų agentūra "Yonhap" pranešė, kad oficialus pareiškimas bus paskelbtas 8 val. 30 min. Grinvičo (10 val. 30 min. Lietuvos) laiku valstybiniuose svečių namuose"Diaoyutai". Tai griežtai saugomas ištaigingas kompleksas vakarinėje Pekino dalyje.
Praėjusį ketvirtadienį šiuose svečių namuose prie milžiniško šešiakampio stalo susėdę pasiuntiniai pradėjo derybas, kurios buvo tęsiamos ir savaitgalį.
Derybose buvo ieškoma būdų, kaip įgyvendinti 2005 metų rugsėjį pasiektą susitarimą, kuriame numatyta, kad Šiaurės Korėja atsisakys savo branduolinės programos mainais į ekonominę pagalbą ir saugumo garantijas.
Šio susitarimo įgyvendinimas leistų užbaigti daug metų trunkančią priešpriešą, kuri pasiekė kritinę ribą, kai Pchenjanas spalį sėkmingai įvykdė savo pirmąjį atominės bombos bandymą.
Parengtas planas būtų tik pirmasis žingsnis Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų programos nutraukimo link. Daug esminių klausimų turėtų būti išspręsta vėlesnėse derybose.
"Tai tik vienas branduolinio nusiginklavimo etapas. Mes dar nebaigėme", - sakė vyriausiasis JAV derybininkas Christopheris Hillas (Kristoferis Hilas).