Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas ketvirtadienį pradės keturių dienų vizitą Rusijoje, kurį temdo įtampa Prahos ir Maskvos santykiuose dėl Čekijos ketinimų leisti šalyje dislokuoti JAV priešraketinės gynybos sistemos komponentus.
Neigiamas Maskvos požiūris į prieštaringai vertinamus JAV planus dislokuoti radarą Čekijoje dešimt raketų gaudytuvų kaimyninėje Lenkijoje veikiausiai bus pagrindinė tema V.Klauso ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikime, kuris vyks penktadienį.
JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice (Kondoliza Rais) stengsis įtikinti Rusiją sušvelninti savo poziciją dėl Vašingtono gynybinių planų įrengti bazes Rytų Europoje ketvirtadienį Osle vyksiančiame neformaliame NATO ir Rusijos užsienio reikalų ministrų susitikime.
Šis susitikimas vyks po griežto Rusijos atsako JAV gynybos sekretoriui Robertui Gatesui (Robertui Geitsui), kuris per vizitą pirmadienį mėgino dar kartą patikinti Maskvą, kad priešraketinės gynybos skydas skirtas apsaugoti nuo augančios Irano grėsmės ir nėra nukreiptas prieš Rusijos branduolinį arsenalą.
JAV priešraketinės gynybos agentūros direktorius generolas leitenantas Henry Oberingas (Henris Oberingas) anksčiau šią savaitę Čekijos sostinėje pripažino, kad nors Vašingtonui
pavyko palenkti į savo pusę daugumą įtariai į Amerikos priešraketinės gynybos planus žiūrėjusių Europos šalių, tarp jų įtakingą NATO narę Vokietiją, dar reikia įtikinti Maskvą pakeisti savo neigiamą nusistatymą.
"Nepasiduosiu. Tai gali užtrukti, - sakė H.Oberingas per spaudos konferenciją. - Matome, kad Iranas nekeičia savo kurso. Esu tikras, kad anksčiau ar vėliau išgirsime garsų signalą, kad turime visi kartu, taip pat ir rusais, kažką dėl to daryti".
"Reikia tikėtis, kad tai bus katalizatorius, kuris mums padės", - pridūrė jis.
Pastarojo meto viešosios nuomonės apklausos rodo, kad čekų visuomenė pasidalijo į dvi stovyklas dėl Vašingtono gynybinių planų, tačiau nepritariančiųjų jiems skaičius auga.
Remiantis CVVM instituto apklausa, kurios rezultatai buvo paskelbti antradienį, JAV radaro įrengimui šalyje balandį nepritarė 68 proc. čekų (vasarį tokių buvo 61 proc.). 77 proc. čekų mano, kad šiuo klausimu turėtų būti surengtas referendumas.
Tačiau Rusijos grasinimai duoti karinį atsaką Prahai ir Varšuvai, jei jos leis Vašingtonui įrengti priešraketinio skydo objektus, pakurstė pasipiktinimą, kad Maskva mėgina susigrąžinti įtaką buvusioms satelitinėms valstybėms.