Čekijos archyvai atskleidė, kad buvęs šalies ministras pirmininkas ir ilgalaikis centrinio banko vadovas Josefas Tošovsky (Josefas Tošovskis) bendradarbiavo su komunistų eros slaptąja policija (StB), antradienį pranešė dienraštis "Mlada fronta Dnes".
Byla, kuri į populiariausio Čekijos dienraščio pirmąjį puslapį pateko praėjus beveik 17 metų nuo komunistinio režimo žlugimo, rodo, kokie jautrūs čekai yra savo praeičiai.
Ji taip pat atitinka visam regionui būdingą modelį, pagal kurį asmenys, palaikę ryšius su komunistų slaptosiomis tarnybomis, vėliau užimdavo aukštus valstybės postus.
Laikraštis, remdamasis Vidaus reikalų ministerijos archyvais, teigė, kad J.Tošovsky, 1986 - 1988 metais dirbdamas Valstybinio Čekoslovakijos banko vadovo patarėju, ruošdavo StB ekonomines analizes ir perduodavo susitikimų su užsienio finansininkais pastabas.
Kolegų ar kitų žmonių jis neskųsdavo, pridūrė dienraštis.
J.Tošovsky, buvęs Komunistų partijos narys, dabar vadovaujantis Finansinio stabilumo institutui Šveicarijoje, šiuos kaltinimus neigė. "Niekada nebendradarbiavau su slaptąja politine policija StB", - rašė jis savo pranešime.
Rūpesčių dėl ryšių su slaptosiomis tarnybomis jau turėjo buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Jozefas Oleksy (Jozefas Oleksis) ir buvęs Vengrijos premjeras Peteris Medgyessy (Pėteris Medešis). Panašūs kaltinimai buvo iškelti ir buvusiam Slovakijos ministrui pirmininkui Vladimirui Mečiarui.
56 metų J.Tošovsky centrinio banko vadovo pareigas ėjo nuo 1990 iki 2000 metų. Jis buvo artimas buvusiam disidentui ir prezidentui Vaclavui Havelui, kuris pasirinko jį kaip laikinąjį ministrą pirmininką per 1997 metų pabaigos krizę, nuvertusią premjerą Vaclavą Klausą.
Čekija turi įstatymą, kuris draudžia buvusiems slaptosios policijos agentams užimti aukštus valstybės postus.