JAV prezidentas George‘as W. Bushas paskelbė apie naujas sankcijas prieš Mianmarą valdančią chuntą, - rašo „BBC“.
Bushas liepė sugriežtinti eksporto kontrolę bei paragino Indiją ir Kiniją, kurios turi intensyvius prekybinius ryšius su Mianmaru, daryti didesnį spaudimą. Iždo departamentui jis nurodė įšaldyti karinio režimo narių finansines lėšas, neapsaugotas ankstesnėmis priemonėmis.
Pranešimas paskelbtas po to, kai buvo smurtu užgniaužtas antivyriausybinis protestas. Bushas pasakė, kad šalies vadovai ignoravo tarptautinės bendruomenės reikalavimus „sustabdyti žiaurų susidorojimą“.
JAV jau anksčiau iškėlė režimui prekybines, investicines ir diplomatines sankcijas, įšaldydamos lėšas ir uždrausdamos išduoti vizas vyriausiems generolams ir jų šeimoms.
Baltųjų rūmų penktadienio pareiškime Bushas teigia: „Vienuoliai mušami ir žudomi. Areštuoti tūkstančiai prodemokratinių protestuotojų. Mianmaro valdžia toliau nepaiso pasaulio reikalavimų sustabdyti persekiojimus. Mes įsitikinę, kad ateina diena, kai laisvės banga pasieks Mianmaro krantus“.
Prieš kelias dienas sankcijas prieš režimą paskelbė Europos Sąjunga. Japonija, viena didžiausių Mianmaro donorų, taip pat atšaukė daugiau nei 4 mln. dolerių.
Tačiau neaišku, kokį poveikį turės tokios ekonominės priemonės. Kritikai teigia, kad sankcijos yra visiškai neefektyvios. Vašingtono Cato institutas yra apskaičiavęs, kad vienašališkos sankcijos, kurias JAV taikė nuo 1970 iki 1998 m. beveik 90 proc. nepasiteisindavo.
Kinija, Indija ir Rusija ragina su Mianmaro chunta elgtis taikiai, apribojant bet kokias sankcijas. O kadangi Kinija Saugumo taryboje turi veto teisę, ji turi ir galią užblokuoti bet kokį JT veiksmą.
Taip pat teigiama, kad sankcijos labiau paveikia civilius gyventojus, nes sustiprina chuntos ryžtą sutramdyti demokratines reformas.
Pasak vyriausio britų diplomato, kariškiai vis dar yra suėmę apie 2500 žmonių. Britų atstovai taip pat yra gavę žinių iš pirmųjų lūpų apie baisias sąlygas, kokiomis yra laikomi suimtieji. Taip pat lieka neaiškus ir tūkstančių budistų vienuolių, išvežtų iš didesnių vienuolynų į kaimo vietoves, likimas.