• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Fatima Bhuto (Fatima Bhutto), dinastijos pradininko anūkė, parašė knygą, kurioje suveda sąskaitas su giminaičiais

REKLAMA
REKLAMA

Bhutai yra viena įtakingiausių Pakistano politikų šeimų. Tačiau korupcija ir žmogžudystės įstūmė ją į nelaimes. Fatima Bhuto (Fatima Bhutto), dinastijos pradininko anūkė, parašė knygą, kurioje suveda sąskaitas su giminaičiais.

REKLAMA

Fatimą Bhuto šeimos palikimas slegia. Žmonės sako, kad ji atrodanti kaip jos teta Benazir Bhuto jaunystėje, ir tai turėtų būti komplimentas. Subtilių veido bruožų mergina ilgais juodais plaukais ir rudomis akimis mandagiai šypsosi, tačiau toks palyginimas jai nelabai patinka. Fatima Bhuto yra įsitikinusi, kad Benazir, buvusi Pakistano ministrė pirmininkė, yra kalta dėl savo brolio, Fatimos tėvo, mirties. Į visą šį reikalą esąs įsipainiojęs ir Benazir našlys Asifas Ali Zardaris (Asif Ali Zardari), dabartinis šalies prezidentas. Murtazą Bhutą 1996 m. rugsėjo 20-ąją Karačyje, vos už kelių žingsnių nuo jo paties vilos, nušovė policininkai. Tuo metu šalį valdė metais vyresnė jo sesuo Benazir. “Tokie dalykai gali vykti tik pritarus aukščiausiajai šalies valdžiai, - sako Fatima, - o kas tuo metu buvo galingesnis už ministrę pirmininkę?" Tiesa, įrodymų, kad Benazir ir Zardaris yra prikišę nagus, autorė nepateikia.

REKLAMA
REKLAMA

Istorija ir legenda

Jos knyga pavadinta “Dainos apie kraują ir kardą", šiuo metu ji ją pristato Indijoje, Didžiojoje Britanijoje, Kanadoje ir Australijoje. Tai dukters prisiminimai ir meilės prisipažinimas tėvui Murtazai ir seneliui Zulfikarui Ali Bhutui, buvusiam prezidentui, ministrui pirmininkui ir Pakistano liaudies partijos (PLP) įkūrėjui, tai šeimos istorijos, asmeninių prisiminimų ir politikos legendų mišinys. Bet pirmiausia knyga - drąsus sumanymas: autorė atvirai kaltina tetą, kuri pati 2007 m. gruodį tapo pasikėsinimo auka, ir - dar rizikingiau - dabar valdantį dėdę. Šiuo metu Pakistane Benazir yra garbinama kone kaip šventoji, įamžinama plakatuose ir ant sienų kabinamuose kilimuose. Apie neigiamus dalykus, kurie vyko jai valdant, šiandien beveik niekas nebekalba, talibų rėmimas, korupcija - visa tai yra pamiršta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pakistano Kenedžiai

“Man svarbu ne kerštas, o teisingumas", - teigia Fatima Bhuto. Į knygos pristatymą Karačyje, toje vietoje, kur jos tėvą pakirto keletas kulkų, susirinko daugiau kaip 700 žmonių. “Man teko atkakliai kovoti, kad ši knyga Pakistane išvystų dienos šviesą, - sako ji, bet aiškiau kliūčių neįvardija. - Daugeliui žmonių pavojinga būti siejamiems su manimi. Tuo labiau jaudina tai, kiek jų vis dėlto atėjo". Tačiau knygą spausdinti teko Indijoje. Fatima Bhuto ir jos atsiskaitymas su giminaičiais Pakistane šiuo metu yra pagrindinė knygų, apžvalgų, paskalų puslapių ir feljetonų Pakistano laikraščiuose tema. Bhutų šeima jungia Kenedžių ir Korleonių potencialą, tai dinastija, kurios vardas yra siejamas su spindesiu, prabanga ir neįsivaizduojamais turtais, bet kartu su šeimos vaidais, smurtu ir mirtimi, tarsi ją slėgtų prakeiksmas.

REKLAMA

Šeimos tragedijų pradžia

O juk pradžia buvo puiki: trisdešimtmetis Zulfikaras Ali Bhutas (Zulfikar Ali Bhutto) 6-ojo deš. pabaigoje tapo prekybos ministru, paskui užsienio reikalų ministru ir galop prezidentu ir ministru pirmininku. Jaunasis vyras, turtingos žemvaldžių šeimos atžala, skaitė Marksą, studijavo Amerikoje ir Anglijoje ir pajuto simpatiją socializmui. Amerikiečių pasibaisėjimui, politikas palaikė gerus santykius su Kinija ir padėjo kertinį akmenį dar ir šiandien glaudžiai Pakistano ir Kinijos draugystei. Bhutas ne itin laikėsi griežtų islamo taisyklių, mėgdavo išgerti, mezgė meilės intrigas, nuolatos pirkdavosi brangius drabužius Niujorko Penktajame aveniu. Tačiau jis, norėdamas įtikti konservatyviems rinkėjams, griežtai uždraudė alkoholį; šis draudimas galioja ir šiandien, nes iki šiol nė vienas politikas nedrįso jo panaikinti. Savo socialistiniais eksperimentais ir pramonės bei bankų nacionalizacija jis sugriovė iki tol klestėjusią Pakistano ekonomiką.

REKLAMA

1977 m. į valdžią per pučą atėjo vyriausiasis armijos vadas Zija ul Hakas (Zia ul-Haq), po dvejų metų jis, nepaisydamas tarptautinių protestų, Bhutui įvykdė mirties bausmę. Tai buvo Bhutų šeimos dramos pradžia. Murtaza su broliu Šach Navazu (Shah Nawaz) prisiekė keršyti, suorganizavo ginkluotą pasipriešinimą kariniam diktatoriui ir įkūrė kairiųjų teroristų būrį “Al Zulfikar". 1981 m. ši organizacija surengė Pakistano keleivinio lėktuvo, kuris skrido į Karačio į Pešavarą, pagrobimą; orlaivis nusileido iš pradžių Kabule, o paskui Damaske, kur emigracijoje gyveno Murtaza. Zija ul Hakas nusileido šantažui ir paleido iš kalėjimų Bhutų šalininkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paslaptinga lėktuvo avarija

1985 m. Kanų (Pietų Prancūzija) viešbutyje buvo rastas negyvas, regis, nunuodytas Šach Navazas. Iš pradžių prancūzų policija įtarė jo žmoną, bet ją paleido. Pakistane buvo kalbama, kad vos 27 metų vyras tapo alkoholio ir narkotikų auka. Kai po trejų metų paslaptingoje lėktuvo katastrofoje žuvo Zija ul Hakas, išmušė Benazir Bhuto, vyriausiosios Zulfikaro Ali Bhuto dukters, valanda - ji buvo išrinkta ministre pirmininke. Pasaulis sveikino pirmąją musulmoniškos šalies vyriausybės galvą moterį. Antruoju jos valdymo periodu žuvo Murtaza Bhutas, be to, policija nušovė šešis jo sargybinius. Po kelių savaičių Benazir buvo atstatydinta iš Vyriausybės vadovės pareigų ir vėliau pabėgo į užsienį, kad nebūtų patraukta teismo atsakomybėn dėl korupcijos. Tik 2007 m. spalį ji grįžo į Pakistaną, tikėdamasi grįžti ir į politiką, bet po dviejų mėnesių buvo nužudyta. JTO komisija neseniai nustatė, kad žmogžudystės buvo galima išvengti, jei policija būtų geriau ją saugojusi.

REKLAMA

Neišaiškinta nė viena žmogžudystė

Visos Bhutų šeimos vaikų mirtys iki šiol nėra visiškai išaiškintos, nevyko teismai, visos aplinkybės yra neaiškios. Kiekvienas mirties atvejis atgaivindavo sąmokslo teorijas, kurių pagrindiniai veikėjai būdavo amerikiečių slaptosios tarnybos, Indijos agentai, islamo teroristai arba, kalbant apie Murtazą ir Benazir, dabartinis prezidentas Asifas Ali Zardaris. Pastarasis net sėdėjo kalėjime, bet dėl įrodymų trūkumo buvo paleistas. Dabar Fatima Bhuto iš naujo kursto įtarimus. Kritikai jai prikiša naivumą ir šališkumą senelio ir tėvo atžvilgiu. Išties 470 puslapių knygoje apie juos nėra nė vieno blogo žodžio. Senelį ji aprašo kaip demokratišką ir tėvišką, nors šis tikrai turėjo diktatoriškų ir savanaudiškų bruožų. O teroristas Murtaza tampa didvyrišku kovotoju už laisvę. Tuo tarpu Benazir ir jos vyrą Zardarį, su kuriais teigia po tėvo mirties nutraukusi santykius, ji šiurkščiai kaltina korupcija. Per visus valdymo metus Benazir iš valstybės iždo pavogė iki trijų milijardų dolerių, teigia ji. Per antrąją Vyriausybės vadovės kadenciją Benazir Bhuto savo vyrą paskyrė investicijų ministru, be to, ji papirkinėjo Sadamo Huseino Vyriausybę, kad galėtų įsitraukti į naftos verslą. Korupcija, anot Fatimos Bhuto, yra Benazir dviejų kadencijų valdžioje palikimas.

Prezidentas Zardaris nieko nesako apie tariamas papirkinėjimo aferas, tačiau Šveicarijoje ir Didžiojoje Britanijoje jam buvo iškeltos bylos. Šveicarijos teismas 2003 m. rugpjūtį jį ir jo žmoną pripažino kaltais dėl pinigų plovimo. Be to, dėl kaltinimų korupcija jis ne vienus metus praleido Pakistano kalėjime, nors pats ir jo šalininkai tai vadina politinių priešininkų bandymu diskredituoti. Ji pati į politiką nesiruošianti, geriau toliau rašysianti ir liksianti politikos aktyvistė, teigia Fatima Bhuto. Jos brolis Zulfikaras Ali Bhutas jaunesnysis saugumo sumetimais gyvena užsienyje. Jis, devyniolikametis, galbūt kada nors galės žengti senelio pėdomis, nes yra vienintelis vyriškos lyties Bhutų įpėdinis. Juk Benazir sūnus Bilavalis, 21 metų PLP vadovas ir Oksfordo universiteto studentas, nėra tikras Bhutas, o tik Zardaris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų