Šiaurės Atlanto taryba, 2008 metų rugpjūčio 19 dieną susirinkusi į neeilinę ministrų lygio sesiją, išreiškė didelį susirūpinimą dėl situacijos Gruzijoje ir aptarė galimas jos pasekmes euroatlantiniam stabilumui bei saugumui.
Taikus ir tvirtas konflikto Gruzijoje sprendimas turi remtis besąlygiška pagarba tarptautinės teisės pripažintiems Gruzijos nepriklausomybės, suverenumo ir teritorinio integralumo principams bei JT Saugumo Tarybos rezoliucijoms. Apgailestaujame, kad per konfliktą buvo prarasta gyvybių, neišvengta civilių aukų, sugriauta civilinė infrastruktūra. Vienijame pastangas humanitarinei pagalbai teikti. Mes susitikome su ESBO pirmininku, Suomijos užsienio reikalų ministru p. Alexanderiu Stubbu, aptarti svarbiausių klausimų, į kuriuos, jo manymu, būtina atsižvelgti.
Sveikiname Gruzijos ir Rusijos pasirašytą susitarimą, pasiektą tarpininkaujant Europos Sąjungos, ESBO ir JAV diplomatams. Pagal jį turi būti nutraukti susirėmimai ir pasirinktas politinis konflikto sprendimas. Mes visiškai palaikome šias pastangas. Pabrėžiame būtinybę kuo skubiau, iki galo ir gera valia įgyvendinti susitarimą, įtraukiant tarptautines institucijas, kurios padėtų stebėti, kaip laikomasi prisiimtų įsipareigojimų. Kariniai veiksmai turi būti nedelsiant nutraukti, o karinės pajėgos privalo grįžti į savo pozicijas, užimtas iki susirėmimų pradžios. Būtina surengti tarptautinius pasitarimus dėl saugumo ir stabilumo Abchazijoje ir Pietų Osetijoje. Ekonominei veiklai Gruzijoje, taip pat tarptautiniams lėktuvų skrydžiams ir krovinių gabenimui laivais neturi būti daroma jokių kliūčių.
Esame labai susirūpinę dėl humanitarinės padėties. Aljanso šalių vyriausybės, dirbdamos kartu su tarptautinėmis organizacijomis ir kitomis tarptautinėmis bendruomenėmis, siekia užtikrinti, kad konflikto zonoje atsidūrę civiliai gyventojai gautų pagalbą, būtiną neatidėliotiniems poreikiams tenkinti. Raginame visas šalis atsižvelgti į prisiimtus tarptautinės humanitarinės teisės įsipareigojimus ir užtikrinti, kad nukentėjusius gyventojus pasiektų tarptautinė humanitarinė pagalba.
Šiandien mes taip pat nutarėme paremti Gruziją tose srityse, kuriose ji paprašys. Be to, nusprendėme įpareigoti Šiaurės Atlanto tarybą per artimiausią sesiją parengti planą NATO ir Gruzijos komisijai įkurti. Komisija prižiūrės Bukarešte pradėtą procesą, taip pat paramą, dėl kurios buvo sutarta per susitikimą. Šios priemonės turėtų padėti Gruzijai, ilgametei gerbiamai NATO partnerei, įvertinti karinių veiksmų padarytą žalą ir atkurti svarbiausias tarnybas, būtinas normaliam viešajam gyvenimui funkcionuoti ir ekonominei veiklai užtikrinti. Aljansui svarbu, kad Gruzija atsigautų, būtų saugi ir stabili. NATO toliau bendradarbiaus su šia šalimi Individualios partnerystės su NATO veiksmų plano rėmuose, atsižvelgdama į visus papildomus Gruzijos pagalbos prašymus. Taip pat sveikiname kai kurias NATO šalių vyriausybes, pažadėjusias aktyviai remti Gruzijos ekonomikos atkūrimą.
Gruzijos ir Rusijos konfliktas sukėlė pavojų regioniniam stabilumui ir saugumui. Nuoširdžiai apgailestaujame dėl jėgos panaudojimo per Gruzijos ir Rusijos konfliktą. Pabrėžiame, kad nesutarimai negali būti sprendžiami karinėmis priemonėmis. Visiems primename, jog taikus konfliktų sprendimas yra esminis principas, numatytas Partnerystės taikos labui dokumentuose.
Esame susirūpinę dėl Rusijos veiksmų šios krizės laikotarpiu ir primename Rusijai jos atsakomybę palaikant saugumą ir tvarką šios šalies kontroliuojamose teritorijose, taip pat atsižvelgiame į nuolatinius pranešimus dėl tyčinių Rusijos veiksmų naikinant civilinę infrastruktūrą. Rusijos kariniai veiksmai buvo neproporcingi ir neatitiko jos, kaip taikdarės, vaidmens. Jie nesuderinami ir su taikaus konfliktų sprendimo principu, nustatytu Helsinkio baigiamajame akte, NATO ir Rusijos tarybos steigiamajame akte ir Romos deklaracijoje. Raginame Rusiją nedelsiant išvesti savo kariuomenę iš teritorijų, kurias ji turi palikti pagal prezidentų M.Saakašvilio ir D.Medvedevo pasirašytą šešių punktų susitarimą. Aljansas rimtai svarsto, kokių pasekmių Rusijos veiksmai gali turėti NATO ir Rusijos santykiams. 2002 metais įkūrėme NATO ir Rusijos tarybą, kaip diskusijų su Rusiją forumą, - taip pat aptarti tiems klausimams, dėl kurių Aljansas nesutaria su Rusija. Įsitikinome, jog negalime toliau tvarkyti reikalų taip, kaip tai darėme iki šiol. Raginame Maskvą pademonstruoti - tiek žodžiais, tiek darbais, - kad ji ir toliau laikosi principų, kuriais esame sutarę grįsti savo santykius.
Patvirtiname 2008 metų balandį Bukarešto viršūnių susitikimo duotus įsipareigojimus, taip pat susijusius su Gruzijos euroatlantiniais siekiais, kad tęsime intensyvias derybas su Gruzija dėl klausimų, kurie turės būti aptarti gruodį, svarstant šalies prašymą įtraukti ją į Narystės veiksmų planą, atsižvelgdami į tolesnius įvykius.