REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujame tyrime buvo nuspręsta išsiaiškinti priežastį, kodėl ančiukai plaukia vienoje eilėje už mamos, ir rezultatai buvo dar žavesni, nei buvo galima tikėtis.

Naujame tyrime buvo nuspręsta išsiaiškinti priežastį, kodėl ančiukai plaukia vienoje eilėje už mamos, ir rezultatai buvo dar žavesni, nei buvo galima tikėtis.

REKLAMA

„Journal of Fluid Mechanics“ paskelbtame tyrime buvo siekiama atsakyti į tris klausimus. Kodėl jie taip plaukia, koks yra geriausias darinys ir kiek tai sutaupo energijos? Norint išsiaiškinti, reikėjo rasti būdą, kaip įvertinti plaukiojančių ančių būrio pasipriešinimą, todėl komanda tam sukūrė skaitmeninį modelį. Jų rezultatai atskleidė du reikšmingus naujus atradimus.

Pirma, eksperimentas įrodė, kad kai ančiukas plaukia tiesiai už savo mamos, jos sukeliamos bangos susiduria su jo bangomis, sutrikdydamos ančiuko sukeltų bangų pasipriešinimą, todėl jis stumiamas į priekį. Tai reiškia, kad ančiukas išeikvoja žymiai mažiau energijos, kad neatsiliktų nuo mamos, nes jis iš esmės plaukia jos sukeltomis bangomis, o ne generuoja savo impulsą į priekį.

Atliekant tyrimus mokslininkai taip pat suprato, kad ančiukai, plaukdami vienoje eilėje, iš esmės sugeba padėti vienas kitam. Kiekvienam eilėje esančiam ančiukui plaukimas yra palengvinamas, ne tik pirmajam. Magija įvyksta ketvirtoje pozicijoje. Pirmoje pozicijoje yra mama, nuo kurios taško kiekvieno ančiuko bangos pasipriešinimas palaipsniui nukrito iki nulio. Tai reiškė, kad ančiuko sukurta „banga“ neprarasdama energijos galėjo pereiti nuo ančiuko iki ančiuko, suteikdama vienodą postūmį į priekį.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai pavadino šiuos du privalumus „jodinėjimu bangomis“ ir „bangų praleidimu“ ir teigia, kad jie tikriausiai atspindi naudą, dėl kurios antys išplėtojo tokį plaukimo elgesį.

REKLAMA

„Mūsų tyrimas atskleidžia, jog ančiukai taiko jodinėjimo bangomis ir bangų praleidimo principus, kad sumažintų bangų pasipriešinimą ir pagerintų judėjimo efektyvumą, – rašo tyrimo autoriai. – Labiausiai tikėtina, jog jie plauks vienoje eilėje tam, kad kiekvienas ančiukas galėtų gauti naudos.“

Jie taip pat tiria, kaip šis prisitaikantis elgesys galėtų paveikti pirminį ančiukų elgesį, kad jie būtų labiau linkę sekti lyderį, ir kaip tai gali būti susiję su kai kurių paukščių polinkiu „įsiminti“ savo tėvų ar kitų gyvūnų elgesį.

REKLAMA
REKLAMA

Ir jei vien tik atskleisti, kaip ančiukai „jodinėja“ bangomis, nepakaks, kad sužadintumėte apetitą platesniam pritaikymui, šie nauji atradimai galėtų padėti laivybos pramonei (kuri kadaise į vandenyną išmetė 28 000 guminių ančių).

„Šiuos principus būtų galima pritaikyti kuriant modernius krovininius laivus, – padarė išvadą autoriai. – Pavyzdžiui, vandens traukinys, skirtas gabenti daugiau krovinių be papildomų degalų sąnaudų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų