Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinijos ir Lietuvos konfliktas kelia aistras ir tarp JAV diplomatų, skelbia „Financial Times“. Teigiama, kad JAV oficialūs atstovai siūlė tiesiog pakeisti atstovybės pavadinimą į neutralesnį Kinijos atžvilgiu. Lietuvos užsienio reikalų ministerija tvirtina, kad tai yra dezinformacijos kampanijos dalis. Baltieji rūmai taip pat paneigė tokių kalbų oficialiame lygyje galimybę.

Kinijos ir Lietuvos konfliktas kelia aistras ir tarp JAV diplomatų, skelbia „Financial Times“. Teigiama, kad JAV oficialūs atstovai siūlė tiesiog pakeisti atstovybės pavadinimą į neutralesnį Kinijos atžvilgiu. Lietuvos užsienio reikalų ministerija tvirtina, kad tai yra dezinformacijos kampanijos dalis. Baltieji rūmai taip pat paneigė tokių kalbų oficialiame lygyje galimybę.

REKLAMA

Straipsnyje taip pat primenama, kad Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda mano „Taivaniečių atstovybės“ pavadinimo pasirinkimą buvus klaida. Kinija reikalauja iš kitų valstybių nepripažinti Taivano (Kinijos respublikos) nepripažinti suverenia valstybe.

Autoritetingame JAV leidinyje teigiama, kad JAV diplomatai rekomendavo pakeisti Taivano atstovybės pavadinimą į labiau priimtiną Kinijai „Taivaniečių atstovybės“, tariamai būtent ši priežastis ir sukėlė kinų pyktį ant Lietuvos.

REKLAMA

Lietuvoje atidarytos atstovybės pavadinimas anglų kalba skamba „Taiwanese representative office“, kas gali būti suprantama ir „taivaniečių“, ir „Taivano“ atstovybė. Tariamai buvo rekomenduota atstovybę vadinti „Taipėjaus“, Taivano sostinės vardu – tokia formuluotė yra naudojama daugelyje kitų valstybių.

„Anot kelių su situacija susipažinusių žmonių, JAV diplomatai lietuviams iškėlė pavadinimo keitimo idėją. Jie teigė, kad Vašingtono manymu, būtent vardo pasirinkimas nulėmė Kinijos prievartą, kuri gali pakenkti ryšių su Taivanu plėtrai“, – rašoma „Financial Times“.

FT: Lietuvos ir Kinijos konfliktas sukėlė vidinius nesutarimus

Kinija į Lietuvos sprendimą sureagavo lietuviško eksporto embargu ir perspėjimu Europos bendrovėms, kad šios nenaudotų lietuviškų dalių savo produkcijoje.

Leidinyje taip pat pažymima, kad konfliktas įžiebė nesutarimus pačiame Vilniuje: prezidentas G. Nausėda sprendimą atidaryti Taivano atstovybę pavadino klaida, vos 13 proc. šalies gyventojų palaikė Lietuvos politiką Kinijos atžvilgiu, o kai kurie verslo atstovai skundėsi buvę paaukoti politikos vardan. Tuo metu Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė sakė, kad vyriausybė nesitrauks nuo dabartinės politikos Taivano atžvilgiu.

REKLAMA
REKLAMA

„Viena iš didžiausių problemų yra ta, kad Taivanas nenori keisti pavadinimo, o Lietuvoje yra labai stipri žmonių grupė, kurie taip pat nenori jos keisti“, – FT aiškino „vienas su diplomatinėmis diskusijomis susipažinęs asmuo“.

Lietuva ir JAV: tokių siūlymų nebuvo

Lietuvos užsienio reikalų ministerija leidiniui pareiškė, kad JAV siūlymo keisti atstovybės pavadinimą naujiena yra melaginga ir dezinformacijos kampanijos dalis.

Baltieji rūmai paneigė informaciją, kad galėjo būti pateiktas siūlymas pakeisti atstovybės pavadinimą. „Tie, kas teigia kitaip, neatspindi realių diskusijų tarp JAV ir Lietuvos“, – „Financial Times“ cituojamas JAV nacionalinio saugumo tarybos atstovas, pridūręs, kad JAV aiškiai deklaravo Lietuvos palaikymą jos suvereniuose sprendimuose.

„Mes gerbiama ir palaikome Lietuvos ir Taivano bandymus plėsti ryšius ir praktinį bendradarbiavimą“, – cituojamas JAV valdžios atstovas.

Cituojamas neįvardintas Taivano valdžios atstovas tvirtino, kad ES ir Lietuvos atstovai svarstė pervadinti atstovybės pavadinimą, kad nuramintų Kiniją, tačiau buvo prieita išvados, kad tai iš esmės nieko nepakeistų.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai jie pradės eiti į kompromisus dėl Taivano pavadinimo <...> tai leistų kinams suprasti, kad tai, ką jie daro, veikia, ir paskatintų Kiniją dar labiau spausti Lietuvą ir kitus“, – FT cituojamas Taivano atstovas.

Vokietijos Maršalo fondo ekspertė Taivano klausimais Bonnie Glaser pažymėjo, kad šios krizės įsisenėjimas tikriausiai pakenks Lietuvos interesams, kaip ir paties Taivano. Tačiau vien pačios atstovybės atsidarymo faktas, nepaisant to, kaip jis yra pavadintas, jau yra didžiulis Taipėjaus laimėjimas, aiškino ji.

Lietuvos URM: pasirodė neteisinga informacija 

Užsienio reikalų ministerija išplatino pranešimą, kad tarptautinėje žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija, kad Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) administracija neva paprašė pakeisti Taivaniečių atstovybės pavadinimą, neatitinka tikrovės.

Užsienio reikalų ministerija niekada nėra gavusi tokio prašymo. Tokių gandų skleidimas primena dezinformacijos kampaniją ir tikėtina, kad jos tikslas yra sukelti įtampą tarp sąjungininkų tokiu metu, kai Lietuva skelbia apie naują paramą Ukrainai. 

Atstovybės pavadinimas yra suverenus suinteresuotų šalių sprendimas. JAV administracija Lietuvos vertybinę užsienio politiką tvirtai remia, ką patvirtina ir platinamame straipsnyje cituojamo jos atstovo komentaras. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų