Sekmadienį Peru sostinėje Limoje baigiasi Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo organizacijos (APEC) viršūnių susitikimas. Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių vadovai pažadėjo kitais metais nedidinti prekybos barjerų dėl pasaulį užgriuvusios finansinės krizės. Jų skelbtame pareiškime, teigiama, kad protekcionizmas tik pablogintų ir taip sunkią situaciją.
JAV prezidentas Džordžas V. Bušas paragino APEC šalis pasikliauti laisvomis rinkomis siekiant išsikapstyti iš pasaulio finansų krizės.
Šis susitikimas - tai paskutinė planuota Dž. V. Bušo, kaip prezidento, užsienio kelionė.
„Esama rizikos, kad lėtesnis pasaulio ekonomikos augimas gali paskatinti protekcionizmą, kuris tik pablogintų dabartinę ekonominę situaciją“, - savo jungtiniame pareiškime pareiškė APEC vadovai.
„Mes vienareikšmiškai palaikome Vašingtono deklaraciją ir artimiausiu metu neketiname įvesti naujų eksporto apribojimų“, - teigiama pareiškime.
APEC vadovai taip pat pažadėjo dėti visas pastangas, kad įstrigusios pasaulinės laisvosios prekybos derybos pajudėtų iš mirties taško.
APEC susitikimo dalyviai pabrėžė galimą riziką, jeigu būtų padidinti prekybos barjerai.
„Kompanijos bankrutuos, bus panaikinta tūkstančiai daug darbo vietų, o labiausiai nukentės skurdžios šalys ir jų gyventojai“, - sakė Pietų Korėjos prezidentas Li Men Bakas.
Dž. V. Bušas tvirtino nuoširdžiai tikįs laisvąja rinka, nors šiuo metu pasaulį drebina sunki ekonominė krizė.
„Viena Didžiosios depresijos pamokų buvo ta, kad pasaulinis protekcionizmas veda tiesiai pasaulio ekonomikos žlugimo link“, - pridūrė jis.
Jis pabrėžė, kad per savo paskutinius du mėnesius prezidento poste jis padarys viską, kad būtų užbaigtos Pasaulio prekybos organizacijos Dohos raundo derybos.
APEC viršūnių susitikime dalyvauja 19 šalių ir dviejų teritorijų - Honkongo ir Taivano - atstovai. Į dvi dienas trukusį renginį suvažiavo per 3 tūkst. 600 žmonių, o tai yra rekordinis skaičius per visą APEC istoriją. Be šalių vadovų, į Limą atvyko ir maždaug 1 tūkst. verslininkų. Gausiausia delegacija, kaip ir anksčiau, atvyko iš Jungtinių Valstijų - maždaug 900 žmonių.
APEC buvo įkurta 1989 metų lapkritį Australijoje. Organizacijos tikslas yra skatinti glaudesnį Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių bendradarbiavimą.
APEC neturi įstatų, todėl faktiškai negali vadintis organizacija. Iš esmės tai yra tarptautinis forumas, valstybių narių vyriausybių konsultacinis organas, aptariantis ekonominius klausimus.
Šiuo metu APEC priklauso Australija, Brunėjus, Vietnamas, Honkongas, Indonezija, Kanada, Kinija, Malaizija, Meksika, Naujoji Zelandija, Papua Naujoji Gvinėja, Peru, Rusija, Pietų Korėja, Singapūras, JAV, Tailandas, Filipinai, Čilė, Taivanas ir Japonija.