Pietų Europoje tampa vis pavojingiau tapatinti savo su ekonominėmis ar ideologinėmis galiomis, rašo „The Daily Telegraph“ tarptautinio verslo skyriaus redaktorius Ambrose'as Evansas Pritchardas. Europolas jau prakalbo apie taip vadinamą „Viduržemio jūros trikampį“, kuriame kerojasi anarchistų smurtas.
Graikijos Revoliucinės kovos judėjimas rugsėjo mėnesį prie Atėnų akcijų biržis detonavo automobilyje padėtą sprogmenį. Banko „Citigroup“ padaliniai taikiniais šiemet tapo jau dukart.
Savo veidus paslėpę ekstremistai šį mėnesį užpuolė Atėnų universiteto rektorių jo paties kabinete. Dėl galvos sužalojimų rektorius buvo paguldytas į ligoninę.
Milane Neformali anarchistų federacija praėjusią savaitę Bokonio universitete, kuris laikomas laisvosios rinkos simboliu, padėjo 2 kilogramus dinamito. Ekstremistai paliko perspėjimo raštelį, kuriame žadėjo „kraujo vonią“ kapitalistams. Italijos teisėsauga dėl gresiančio pavojaus jau perspėjo tokias įstaigas kaip Milano akcijų birža, „Unicredit“ ir „Barclays“. Italai savęs klausia, ar šalis negrįžta į aštuntąjį dešimtmetį, kai Raudonosios brigados nužudė ekspremjerą Aldo Moro.
Neformali anarchistų federacija taip pat nejaučia jokių simpatijų Europai. Šiame dešimtmetyje ji laiškuose buvo nusiuntusi sprogmenis tiek į Europos Komisiją, tiek į Europos centrinį banką, tiek į Europos Parlamentą.
Ispanijoje Barselonos anarchistai vykdo kampaniją, nukreiptą prieš bankomatus, prekybos centrus ir tokias firmas kaip „Manpower“. Valensijoje ir Galicijoje taip pat užfiksuota išpuolių banga.
„Kariosios bei anarchistinės teroristinės ir ekstremistinės organizacijos tiek kiekybiškai, tiek geografiškai plečia savo išpuolius Europos Sąjungoje“ - teigia Europolas.
Portugalija pasižymi sava specifika. Trockistų-maoistų birželio mėnesio rinkimuose užėmė trečią vietą surinkęs 11 proc. balsų. Premjeras Jose Socratesas siekia priimti kuo taupesnį biudžetą. Jo mažumos vyriausybei tą padaryti bus itin sunku.
Radikalių kairiųjų ekstremistų atgimimas negali būti siejamas vien su monetarine sąjunga Europos Sąjungoje. Tačiau šie du dalykai neabejotinai yra susiję. Europos monetarinė sąjunga kairiųjų sluoksniuose nuolatos buvo regima kaip kapitalistų sąmokslas. Nors toks jų mąstymas mums gali atrodyti keistas, tačiau jie yra visiškai teisūs, kad kai kuriose šalyse vargingi žmonės tapo šio eksperimento aukomis.
„Eurostat“ skelbia, kad Ispanijoje nedarbas siekia 19 proc. Jaunimo gretose darbo neturi net 43 proc. asmenų. Graikija sparčiai vejasi ispanus. Graikijos darbo ministras Andreas Loverdos skelbia, kad per pastaruosius du mėnesius nedarbas viršijo 18 proc.
Situacija tik blogės, nes Pietų Europai Tarptautinis valiutos fondas liepė vykdyti taupymo programą. Tad kairiųjų esktremistų atakų gali tik padaugėti.