• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laukiant sausio 17 dienos, kai Kosovas turėtų paskelbti vienašališką nepriklausomybės deklaraciją, o Europos sąjunga netrukus nusiųstų į provinciją savo policijos bei civilinę misiją, žinomi Balkanų politikos analitikai perspėja, kad Kosovui gresia ES protektorato ateitis, skelbia „EU Observer“.

REKLAMA
REKLAMA

Serbijos šaltiniams neseniai prabilus, kad Kosovo nepriklausomybės bus skelbiama vasario 17 dieną, provincijos albanų, kurie sudaro 90 proc. Kosovo gyventojų, laikraščiuose jau skelbiamas ir pats nepriklausomybės paskelbimo mechanizmas. Nepriklausomybės bus skelbiama dviem etapais. Visų pirma sekmadienį Kosovo parlamentas priims deklaraciją, kuria išreikš savo intenciją skelbti nepriklausomybę. Tačiau deklaracija įsigalios tik kovo mėnesį, kai bus priimti reikalingi daugiau nei 30 įstatymų bei paskelbta Konstitucija. Teigiama, kad Konstitucija bus paremta Jungtinių Tautų specialaus pasiuntinio Martti Ahtisaari „prižiūrimos nepriklausomybės“ planu, kuris paliks plačius įgaliojimus tarptautinėms institucijoms kištis į provincijos vidaus politiką.

REKLAMA

Vasario 18 dieną turėtų būti galutinai patvirtinta ir ES Kosovo policijos bei civilių misija. Misijoje dalyvaus 1,8 tūkst. žmonių: policininkai, teisėjai, prokurorai bei kiti pareigūnai, kurių pagrindinė užduotis bus įtvirtinti stabilumą bei užtikrinti, kad Kosove būtų gerbiami demokratijos standartai.

REKLAMA
REKLAMA

ES misijai itin priešinasi Serbija bei ją palaikanti Rusija. Ją peikia ir kai kurie nepriklausomi analitikai, kurių teigimu Kosovui gresia tapti ES protektoratu, kuriame nebus palikta vietos realiai provincijos gyventojų savivaldai. Teigiama, kad ES misija turės galias atšaukti Kosovo valdžios priimtus sprendimus ir be vietinės valdžios pritarimo prisiimti atsakomybė už tam tikras politikos sritis. Galiausiai, kaip teigia analitikai, ES misija galės veikti bei daryti ką panorėjusi, kad tik apgintų teisės viršenybės principą.

Be to, neaišku ir tai, kiek laiko tęsis ES misijos mandatas. Dalis tarptautinių pareigūnų Kosove pasiliks ilgam laikui, todėl teigiama, kad reali valdžia bus būtent jų, o ne Kosovo politikų rankose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų