Rusija pateko į pasaulio lyderių dešimtuką pagal žalingų įpročių paplitimą gyventojų tarpe, rašo „newsru.com“. Reitingą sudarė agentūra „Bloomberg“, įvertinusi alkoholio suvartojimą, rūkymo, narkotikų ir azartinių lošimų paplitimą. Pirmąją vietą reitinge užėmė Čekija, paskutiniąją- Zambija.
„Bloomberg“ analitikai išstudijavo 57 šalių piliečių polinkį į žalingus įpročius. Tam, kad sudarytų reitingą, jie įvertino keturis kintamuosius rodiklius: vidutinį alkoholio kiekį, kurį išgeria kiekvienas suaugęs šalies gyventojas, surūkomų cigarečių skaičių, narkotikų paplitimą (narkotines medžiagas vartojančių žmonių, kurių amžius nuo 15 iki 64 metų, procentą) ir bendruosius nuostolius dėl azartinių lošimų, išreikštus procentais nuo BVP, praneša „Interfaks“. Narkotikams buvo priskirti ir opiodai, kurių dalis parduodama pagal gydytojų išrašytus receptus.
Už kiekvieno kintamojo rodiklio maksimalią vertę šaliai buvo skirti 25 balai. Jeigu ši vertė buvo minimali, šalis gavo 0 balų. Kiekvienos šalies gauti balai buvo susumuoti. Kuo jų daugiau, tuo labiau šios šalies žmonės yra linkę į žalingus įpročius. Tradiciškai buvo laikoma, kad kuo bogesnė šalies ekonominė situacija, tuo nesveikesnį gyvenimo būdą renkasi jos gyventojai. Tačiau „Bloomberg“ duomenys šią teoriją paneigia: akivaizdu, kad neturtingiausi tam tiesiog neturi pinigų. „Amoralių šalių“ dešimtuko viršuje – Čekija (45 vieta pagal BVP dydį pagal Pasaulio banko skaičiavimus). Į dešimtuką taip pat pateko Australija (13 vieta pagal BVP dydį) ir Ispanija (12 vieta).
Pačia „skaisčiausia“ šalimi tapo Zambija, patenkanti į skurdžiausių pasaulio šalių šimtuką. Į moraliai tvirčiausių šalių dešimtuką taip pat pateko Salvadoras, Bolivija, Gvatemala, Venesuela, Tailandas, Meksika, Kolumbija, Turkija ir Ekvadoras. „Bloomberg“ pabrėžė, kad narkotikus tiekiančių valstybių – Kolumbijos, Meksikos ir Venesuelos – gyventojai patys narkotikų vartoja mažai.
Rusijos gyventojai per metus išgeria per 16 litrų alkoholio (vidutiniškai vienas žmogus), surūko po 2,7 tūkstančio cigarečių, pralošia 0,03 proc. BVP. Narkotikų vartojimo rodikliai tokie: kanapes rūko 3,5 proc. gyventojų, opiodus vartoja 1,64 proc., amfetaminus ir ekstazi atitinkamai 0,4 ir 0,7 proc., kokainą – 0,2 procentai.