• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Afrikos Sąjungos (AS) lyderiai antradienį diskutavo dėl rezoliucijos, kuria bus raginama pasidalinti valdžią Zimbabvėje ir tuo užbaigta politinė krizė šioje šalyje, pranešė šaltiniai AS.

REKLAMA
REKLAMA

"(Pietų Afrikos plėtros bendrijos) (SADC) vardu, Angola pasiūlė rezoliuciją sukurti Zimbabvėje tautos vienybės vyriausybę" ,- naujienų agentūrai sakė vienas Afrikos diplomatas, dalyvęs uždarame posėdyje.

REKLAMA

"Kai kurių valstybių vadovai mano, kad Morganas Tsvangirai (Morganas Cvangirajus) turėtų tapti ministru pirmininku, tačiau tai nėra atvirai sakoma rezoliucijos projekte", - kalbėjo diplomatas, pavaizdavęs šiuos debatus kaip "gyvus ir atvirus".

Rezoliucijos projektą sudaro trys pagrindiniai punktai: dialogas tarp Roberto Mugabe (Roberto Mugabės) partijos ZANU-PF ir M.Tsvangirai Judėjimo už demokratines permainas, tautos vienybės vyriausybė ir parama SADC tarpininkavimo pastangoms.

REKLAMA
REKLAMA

Europos vyriausybės tariasi dėl griežtesnių sankcijų Zimbabvei

Europos vyriausybės nagrinėja aibę sankcijų, kurios būtų taikomos Zimbabvei, kai prezidentas Robertas Mugabe (Robertas Mugabė) tapo išrinktas rinkimuose, laikomuose suklastotais, pranešė antradienį Prancūzijos užsienio reikalų ministerija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarstomos tokios priemonės kaip vizų draudimas, R.Mugabe aplinkos sąskaitų įšaldymas, sakė URM atstovas Ericas Chevallier (Erikas Ševaljė) pačią pirmąją Prancūzijos pirmininkavimo Europos Sąjungai dieną.


R. Mugabės, vienintelio kandidato į prezidentus, išrinkimas palaidojo bet kokią perspektyvą pasiekti politinį susitarimą Zimbabvėje, pareiškė antradienį antrasis pagal rangą opozicinio Judėjimo už demokratines permainas (MDC) lyderis.

REKLAMA

„Tuo metu kai MDC siekė dialogo, kuriuo būtų mėginta kurti tautos vienybės vyriausybę iki birželio 4 dienos, butaforiniai rinkimai 2008-ųjų birželio 27-ąją visiškai panaikino bet kokią suderėto sprendimo perspektyvą“, - sakė MDC generalinis sekretorius Tendai Biti (Tendajis Bitis).

REKLAMA

Išdavyste kaltinamas T.Biti, kuris šiuo metu yra paleistas už užstatą, dar pridūrė, kad gandai, jog MDC veda derybas su R.Mugabe partija ZANU-PF ir jau artėjama prie susitarimo formuoti tautos vienybės vyriausybę, yra sąmoningai klaidinantys.

„Iš tikrųjų nėra jokių derybų ar diskusijų tarp šių dviejų partijų ir, svarbiausia, kad susitarimo nenumatoma ir artimiausioje ateityje“, - pažymėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


Rinkimai - farsas

Afrikos šalių lyderiai tęsia derybas dėl to, ką daryti dėl Zimbabvės prezidento, o JAV rengia Jungtinių Tautų (JT) sankcijas dėl "vieno žmogaus" rinkimų šioje Afrikos valstybėje, kuriuos didelė pasaulio dalis vadina farsu.

53 šalis vienijanti Afrikos Sąjunga (ES) paskutinę viršūnių susitikimo Šarm el Šeicho kurorte dieną derasi už uždarų durų. Derybos vyksta tokiu metu, kai didėja spaudimas žemyno lyderiams imtis veiksmų dėl šios krizės, kuri, kaip kai kas nuogąstauja, galėtų destabilizuoti Pietų Afriką.

REKLAMA


JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) pažadėjo tarpininkauti dėl sprendimo ir pakartojo savo poziciją, kad smurto temdytiems rinkimams, per kuriuos R.Mugabe gavo dar vieną kadenciją prezidento poste, trūksta teisėtumo.

Zimbabvės gyventojai turėtų turėti "tikrą laisvę", kad galėtų "rinkti savo lyderius pagal savo pačių valią, be bauginimo", sakė Ban Ki-moonas ir nurodė, kad yra įsipareigojęs visomis jėgomis siekti sprendimo.

REKLAMA

Ban Ki-moonas kaip pavyzdį paminėjo Keniją, kur buvęs JT vadovas Kofi Annanas (Kofis Ananas) tarpininkavo sudarant susitarimą dėl valdžios pasidalijimo, kuris nutraukė po gruodžio rinkimų savaites trukusį kraujo liejimą.

"Situacija Zimbabvėje labai veikia ne tik Zimbabvės žmones ir vyriausybę", - sakė Ban Ki-moonas. Pasak jo, svarbu išsaugoti demokratinio valdymo visoje Afrikoje patikimumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurių Afrikos šalių lyderiai reikalavo imtis griežtų veiksmų prieš R.Mugabe. Kenijos premjeras Raila Odinga paragino sustabdyti jo įgaliojimus Afrikos Sąjungoje, kol jis sudarys sąlygas laisviems ir teisingiems rinkimams.

Tačiau ilgiausiai valdantis žemyno valstybės vadovas, Gabono prezidentas Omaras Bongo (Omaras Bongas), tvirtino, kad Afrikos lyderiai turėtų sutikti su R.Mugabe rinkimų pergale.

REKLAMA

"Jis buvo išrinktas, jis prisiekė ir jis yra čia, su mumis, tad jis yra prezidentas ir negalime jo prašyti daugiau", - pirmadienį žurnalistams sakė O.Bongo.

84 metų R.Mugabe šeštajai kadencijai buvo prisaikdintas paskelbus, kad penktadienį per antrąjį rinkimų ratą jis gavo daugiau kaip 85 proc. balsų.

Opozicijos kandidatas Morganas Tsvangirai (Morganas Cvangirajus) rinkimus boikotavo dėl aukų pareikalavusio smurto ir rinkėjų bauginimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų