Kosmopolitiška naujoji Afganistano prezidentienė remia Prancūzijos draudimą nešioti nikabą.
Afganistano kosmopolitiška naujoji prezidentienė, kuri rengiasi kampanijai už didesnę pagarbą moterims savo konservatyvioje naujojoje tėvynėje, parėmė prieštaringai vertinamą Prancūzijos draudimą nešioti nikabą, be to, šį visą kūną dengiantį drabužį palygino su „akidangčiais“.
Tačiau Rula Ghani (Rula Gani), kuri turi Libano ir JAV pilietybes ir kuri yra gimusi Libano krikščionių šeimoje, gynė skarų, tarp jų – hidžabo, nešiojimą viešose erdvėse dėl religinių priežasčių ir sakė nesuprantanti Prancūzijoje vykstančio ginčo dėl jų naudojimo.
Anksčiau šiais metais R.Ghani šokiravo afganų stebėtojus drauge su vyru pasirodžiusi per šalies prezidento rinkimų kampaniją. Tai buvo retas pavyzdys, kai politiko žmona taip pat buvo viešo dėmesio centre.
Dabar R.Ghani turi susikurti sau vaidmenį kaip pirmoji visų dėmesį atkreipianti patriarchalinės ir labai musulmoniškos valstybės prezidentienė.
Interviu AFP, kurį davė prezidentūros rūmuose, R.Ghani, kuri kalba penkiomis kalbomis, pasakojo apie studijų metus prestižiniame Paryžiaus politinių studijų institute („Sciences Po“), kur mokėsi 7-ojo dešimtmečio pabaigoje.
Pirmoji ponia, kuri plaukus buvo pridengusi vintažiniu „Hermes“ šaliku, puikia prancūzų kalba papasakojo, kad „visos jaunos moterys „Sciences Po“ turėjo skaras, kurias užsirišdavo išeidamos iš mokyklos“.
„Kai pradėjo kilti klausimai dėl šydo ir hidžabo Prancūzijoje, buvau truputį šokiruota – atrodo, kad žmonių atmintis nėra labai gera“, – sakė ji.
Visą kūną dengiančio šydo viešas nešiojimas Prancūzijoje įstatymu buvo uždraustas 2011 metais. Tai įžiebė įnirtingus debatus dėl religinės laisvės vertės socialinės sanglaudos atžvilgiu.
R.Ghani gyrė Prancūzijos draudimą viešai nešioti visą kūną dengiantį šydą.
„Dėl prancūzų įstatymo prieš nikabą ir burką, kurie neleidžia moterims laisvai judėti ir gerai matyti, nes nikabas truputį primena akidangčius, visiškai sutinku su Prancūzijos vyriausybe“, – AFP sakė R.Ghani.
Tačiau skara jai nekelia problemų: „Jei kas nors nori nešioti skarą ar drabužius, kurie dengia visas galūnes, arba nori dengti savo kulkšnis ar riešus ... Tai tikrai yra dalykas, turintis religinę motyvaciją, bet tai taip pat yra dalykas, su kuriuo galime gyventi, tai visai nėra įžeidžiama, tai neturėtų trukdyti žmonėms“.
R.Ghani turi tvirtą nuomonę įvairiais klausimais ir jau ėmėsi labiau į akis krintančio vaidmens nei jos pirmtakė Zeenat Karzai (Zinat Karzai), kuri praktiškai buvo nematoma visus 13 jos vyro Hamido Karzai (Hamido Karzajaus) valdymo metų.
Dabartinio prezidento Ashrafo Ghani (Ašrafo Ganio) žmona pripažįsta, kad vis dar bando apibrėžti savo vaidmenį, bet viliasi, kad vyro penkerių metų kadencijos pabaigoje „vyrai Afganistane bus labiau linkę pripažinti savo žmonų vaidmenį, kad kokį (jos jį) pasirenka“.