Europos Sąjungai (ES) rengiantis minėti 50-ąsias įkūrimo metines, Vokietijos kanclerė Angela Merkel šeštadienį išplatino raginimą skubiai imtis institucinės bloko reformos.
"Mes turime atnaujinti savo institucijas, jeigu Europa nori suteikti globalizacijai tokią formą, kuri atitiktų jos vertybes", - dienraščio "Der Tagesspiegel" redakcijos skiltyje viešnios teisėmis rašo šiuo metu ES Ministrų Tarybai pirmininkaujanti A. Merkel.
Pasak jos, tai reikštų, kad ES imasi būti "pionierė kovojant su klimato kaita, vidaus saugumo sergėtoja, pasaulio stabilumo inkaras ir augantis regionas, prisiimantis jam tenkančią socialinę atsakomybę".
"Visa tai įtvirtina konstitucija. Kodėl Europa turėtų rizikuoti netekti savo kaip pasaulinės žaidėjos svarbos?" - klausia A. Merkel.
Anot jos, blokui pirmininkaujanti Vokietija yra įsipareigojusi sukurti "konstitucinio proceso veiksmų planą iki Europos Parlamento rinkimų 2009 metais".
Sekmadienį A. Merkel pasirašys dokumentą, parengtą ES valstybių narių vardu ir vadinamą Berlyno deklaracija, kuris skirtas pažymėti 50-ąsias Romos sutarties, sudarytos 1957 metais, metines. Ši sutartis padėjo pamatus šiandienei ES.
Dokumente konkrečiai apie konstituciją nekalbama, tačiau užsimenama, kad 27 valstybėms narėms reikia susitarti dėl Sąjungos institucinės veiklos nesklandumų.
A. Merkel teigia norinti iš Berlyno, kur sukakties proga dvi dienas vyks šventiniai renginiai, pasiųsti "signalą", kad blokas yra pasirengęs atremti XXI amžiaus iššūkius.
"Mes išdrįsime siekti sėkmės", - priduria kanclerė, apsiėmusi padėti Europai ištrūkti iš aklagatvio, kuriame ji atsidūrė 2005 metais Prancūzijos ir Nyderlandų rinkėjams atmetus bloko konstituciją.
Europos Komisijos vadovas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozu) laikraštyje "Der Tagesspiegel" rašo, kad nors nuo to laiko, kai buvo pasirašyta Romos sutartis, pasaulis smarkiai pasikeitė, Europos vienybės poreikis išliko.
"Tiek dabar, tiek tada, sprendimas vadinasi Europa", - teigia jis.