Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sociologinių apklausų organizatoriai nesutinka prisiimti atsakomybės dėl nesąžiningumo ar metodologinių trūkumų ir tikina, jog netikslumus prognozuojant rinkimų baigtį lemia tik objektyvūs veiksniai.

REKLAMA

Prieš rinkimus skelbtos sociologinės apklausos dažnai visiškai netiksliai prognozavo Seimo rinkimų rezultatus.  Tautos prisikėlimo partijos (TPP) niekas nekėlė į antrą po konservatorių poziciją. Liberalų sąjūdžiui niekas nepranašavo galimybių peržengti 5 procentų barjerą. Skeptiškiau nei derėjo eilinį kartą įvertintos liberalcentristų galimybės.

Rugsėjo 19–25 dienomis naujienų agentūros „Elta“ užsakymu apklausą atlikusios „Baltijos tyrimų“ bendrovės duomenimis pirmauja Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, už kuriuos ketina balsuoti 13.3 nuošimčio visų apklaustųjų. Toliau rikiuojasi LSDP (10.9 proc.), „Tvarkos ir teisingumo“ partija (10.1 proc.), Darbo partija (9.5 proc.), Tautos prisikėlimo partija (8.1 proc.), Naujoji sąjunga (5.4 proc.), Liberalų ir centro sąjunga (5.3 proc.).

REKLAMA
REKLAMA

Rugsėjo 5-12 dienomis kitos naujienų agentūros BNS užsakymu bendrovės „Rait“ atlikta apklausa, kuri, jei tikėsime BNS direktoriumi Artūru Raču, buvo patikrinta dar kartą prieš pat rinkimus.

Šios apklausos duomenys (skaičiuota tik nuo tų, kurie ketina dalyvauti rinkimuose) rodė kitokius numatomus laimėtojus: Darbo partija -10.5 proc., „Tvarkos ir teisingumo“ partija -10.1 proc., Tėvynės sąjunga-LKD - 8.3 proc., LSDP - 5.7 proc., Tautos prisikėlimo partija - 4.0 proc. Kitos partijos esą turėjo surinkti mažiau nei tris nuošimčius balsų.

Rugsėjo 4-14 dienomis atlikta „Vilmorus“ apklausa rodė dar kitokius partijų reitingus (nuo visų apklaustųjų): Tėvynės sąjunga-LKD – 12.4 proc., „Tvarkos ir teisingumo“ partija -11.4 proc., Darbo partija -8.7 proc., LSDP -7.2 proc., Tautos prisikėlimo partija -7.0 proc.

Rugsėjo 22-26 dienomis Demokratinės politikos instituto užsakymu viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Factus“ atlikta reprezentacinė gyventojų apklausa rodė, kad Tėvynės sąjunga-LKD artimiausius varžovus lenkė daugiau negu dvigubai: Tėvynės sąjunga-LKD – 18.0 proc., „Tvarkos ir teisingumo“ partija - 8.6 proc., Tautos prisikėlimo partija – 8.2 proc., LSDP - 8.2 proc., Darbo partija - 8.0 proc. Šiuo atveju buvo įskaitoma tik rinkimuose apsisprendusių dalyvauti apklaustųjų nuomonė.  

REKLAMA
REKLAMA

Skirtingai įvairių bendrovių atliktos apklausos pranašavo ir rinkimuose dalyvausiančių rinkėjų skaičių. „Baltijos tyrimai“ skelbia, kad rinkimuose dalyvaus net 93.7 nuošimčio visų rinkėjų. „Vilmorus“ apklausa rodo, kad rinkimuose dalyvaus 85.9 proc., „Rait“ - 80 proc., „Factus“ – 50.2 proc. rinkėjų.

Pažiūrėjus į rinkimų pirmojo turo rezultatus aišku, kad iš esmės visos apklausos dėl kažkokių priežasčių klaidino visuomenę, politikus ir analitikus.Sociologai: lemia objektyvios priežastys

Tyrimus atliekančių tarnybų vadovai ir atstovai atmeta bet kokius kaltinimus dėl netinkamos metodikos arba užsakomųjų apklausų rengimo.

„Baltijos tyrimų“ marketingo direktorius Romas Mačiūnas portalui „Balsas.lt“ labai rimtai tvirtino, jog bendrovė vos ne tiksliausiai atspėjo TPP sėkmę. „Kai birželio mėnesį paskelbėme, kad partija peržengs 5 proc. barjerą, niekas kitas to neprognozavo ir netikėjo. Kitų apklausose TPP, kaip perlipanti šią kartelę, pasirodė tik apie rugpjūčio mėnesį“, - gyrėsi R. Mačiūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak R. Mačiūno, konservatoriams, kaip partijai – lyderei, labai pakenkė reklamos televizijoje draudimas, kuris pirmiausia būtų stumtelėjęs į priekį būtent tuos, kas pirmavo. Be to, anot jo, mažai kas atkreipė dėmesį į referendumo faktorių. „Galima teigti, kad jei ne referendumas, tai rinkėjų aktyvumas būtų mažesnis bent 5 proc., o tai vėl būtų smarkiai pakeitę balsų pasiskirstymą“, - sakė R. Mačiūnas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog, dar likus dviem savaitėm iki pirmojo rinkimų turo, neapsisprendusiais, už ką balsuos, skelbėsi 11 proc. apklausiamųjų (nuo tų, kurie buvo pasiryžę balsuoti už ką nors). Šios grupės galutinis apsisprendimas, mano sociologas, irgi gerokai pakeitė bendrą vaizdą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų